Vliv diabetes na hypertenzi vysvětlen dvojí rolí proteinu

TLDR: Protein GLP-1 má dle nové studie vliv nejen na slinivku břišní, ale i na regulaci krevního tlaku v malém orgánu na krku. Zatím jen u potkanů, replikace výsledků u lidí by ale mohla otevřít cesty nové léčby diabetes i hypertenze. Studie tuna.

Sladké odhalení

Onemocnění diabetes se pojí s mnohem vyšším rizikem rozvoje vysokého krevního tlaku – ale přesný důvod tohoto spojení zůstává stále neznámý. Nyní k jeho objasnění významně zřejmě přispěla nová studie.

Výzkumníci týmu Julie Paton a Manaaki Mãnawi z Centra pro výzkum srdce na Aucklandské univerzitě totiž odhalili, že klíčem k řešení této záhady by totiž mohl být protein GLP-1. Ten se uvolňuje ze střevní stěny po jídle a působí na stimulaci inzulinu ze slinivky břišní, aby kontroloval hladinu cukru v krvi. Nově se navíc ukázalo, že GLP-1 zřejmě rovněž stimuluje také tzv. karotidové tělísko – tedy malý orgán nacházející se na krku.

Výzkumníci k tomu došli skrze RNA sekvenování, kterými přečetli všechny geny exprimované v karotidovém tělísku u pokusných potkanů bez hypertenze a s ní. Z rozdílů vyplývá, že odlišná povaze role GLP-1 u diabetických potkanů má vliv nejenom na diabetes, ale i na tlak.

Nalezení této souvislosti vyžadovalo od vědátorů genetické profilování a několik kroků ověřování.  Vlastně původně nečekali, že se jim GLP-1 objeví na radaru – ale o to významnější nynější odhalení možná bude.

Léčení příčin, ne následků

Zdá se totiž, že karotidové tělísko je konvergentním bodem, kde GLP-1 působí na současnou kontrolu hladiny cukru v krvi i krevního tlaku. Tato aktivita je koordinována nervovým systémem, který dostává pokyny od tělíska. V zásadě se tak podařilo zjistit, že protein související s diabetes má zjevně vliv i na regulaci krevního tlaku. A to otevírá o potenciální možnosti léčby.

Naskytuje se především možnost, že podáváním GLP-1 by lékaři v budoucnu mohli snížit hladinu cukru i tlak společně. Jedná se ale samozřejmě jenom o počáteční zjištění, které má do reálné léčby velmi daleko. Vlastně jsme už ale jednou rukou v rukávu.

Léky zaměřené na receptor GLP-1 jsou již schváleny pro použití u lidí a široce se používají k léčbě diabetu. Kromě toho, že tyto léky pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, snižují také krevní tlak, nicméně mechanismus tohoto účinku nebyl dobře pochopen. Nyní, když jsme si jím jistější, mohly by vzniknout další varianty léčiv na dané bázi, které budou efektivnější. A mohou snížit i doposud stále stoupající výskyt diabetes a hypertenze na celém světě.

Valná většina léků dnes však prozatím léčí pouze příznaky, nikoliv příčiny vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cukru. Nová generace GLP-1 léků by tak s aktuálním objevem snad mohla být nasazena spíše dříve nežli později.

Rostoucí riziko

V řeči čísel mají diabetici až čtyřikrát vyšší pravděpodobnosti vzniku kardiovaskulárních onemocnění, přičemž právě vysoký krevní tlak razantně zvyšuje riziko výskytu mrtvice. I proto je však vidina potenciálního jednoho terapeutika, které by řešilo více problémů, tak zajímavým předmětem výzkumu.

Pokud si vzpomeneme, že ještě něco málo přes 100 let nazpět byla diabetes sama o sobě smrtelnou chorobou, přičemž objev vlivu inzulinu doslova změnil chod dějin medicíny v tomto ohledu, není nepředstavitelná ani možnost, že obdobná změna nás může čekat i v budoucnu.

Publikováno původně na Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama