Prakalhoty & Spinosauři – Týden ve vědě 21. až 27. března 2022

Teploty opět stoupají – a poznání opět s nimi! Čtěte 12. týden ve vědě v tomto roce!

12. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
12. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Ničivé australské požáry nepřímo zavinilo evropské osídlení. V Austrálii existovalo před příchodem Evropanů daleko více stromů, které spolu s aktivitami domorodců redukovaly riziko velkých požárů. To ale změna krajiny s kolonizací Evropou změnila, ukazuje studie s využitím pylu.

První kalhoty byly putovní, „šily“ je kultury celé Asie. Kalhoty byly vhodné zejména pro jízdní válečníky, první z nich se objevují 3 až 4 tisíce let nazpět. Forma, jakou byly ušity, ukazuje na pravděpodobné předávání technologických inovací od Evropy až na Dálný východ!

Opakující se radiový záblesk vznikl možná v bizarní hvězdě. FRB byl opakovaně vystopován do kulové hvězdokupy – ta se ale sestává z hvězd, z nichž by pulzar (vydávající FRBs) neměl nikdy vzniknout. Což možná jen ukazuje nový způsob, jak mohou pulzary vznikat!

„Planetka dinosaurů“ vyvrhla do atmosféry příliš mnoho síry. Vzorky sedimentů obsahují známky takového množství síry, že klima Země muselo být významně ovlivněno na staletí až tisíce let po dopadu.

Spinosauři měli velmi husté kosti, pomáhaly jim v lovu pod vodou. Ačkoliv spinosauři nemají v dnešní fauně svůj analog, jejich kosti se podobají těm u tučňáků, tuleňů či hrochů – tvorům lovícím ve vodě.

Covid se významně opět šíří Čínou, nejhůře v Hong Kongu. Nejvíce čínských nákaz způsobuje varianta omikronu BA2, šíření se ale Číně může podařit zvrátit.

Dále hráli…

Vznikají biobaterie sestavené jen z organických sloučenin. Jsou složené z DNA, enzymů, kyseliny mléčné a vody – tyto biobaterie mají výhodu v nižším rizikovosti.

Covidové očkování snižuje o 50 % riziko dlouhého covidu. Observační metastudie na základě 12 dalších prací naznačuje vliv očkování na redukci rizika příznaků covidu trvajících víc než 28 dnů.

Buněčné stárnutí bylo obráceno u ledvin hlodavců. Částečné přeprogramování buněk tkání dosáhlo „omlazení“ u myšáků – nejde jenom o povrchní zlepšení chodu, ale i redukci zánětů či rizika rakoviny. Ale do aplikace u lidí je stále daleko.

Bonusové téma: Peníze nejsou lidský vynález, znají je i jiná zvířata. Studie na opičkách ukazuje, že nějaký druh ekonomického chování je přirozený. Jde jenom o potvrzení již dříve známých náznaků ze světa přírody – to ale neznamená, že v lidské společnosti nemají peníze výjimečný význam.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: tentokrát bez excesů došlo na tradiční týden ve vědě tentokrát se Science Reveal (viz výš) a čtyři Vědátornewsky střižené z živáků o obří megakometě B&B, plánované soukromé kosmomisi Polaris, dále pak (ne)osvědčených zbraních na Ukrajině a nakonec také o tom, co by mělo být v evakuačním zavazadle (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama