Záhadné signály z vesmíru mohou vést k novému kosmickému objektu

TLDR: Dosud neznámý zdroj ve středu naší galaxie je zřejmě zdrojem pro nás nového typu signálu. Ufouny nečekejte, ale vyloučeni samože zatím nejsou. Spíše skrze to ale lépe propátráme přirozené objekty daleko od nás. Studie tu.

Signál z hvězd

Máme tu další kosmologickou záhadu! Objevil se totiž nový, podivný signál z kosmu, který zachytili astronomové z Univerzity v Sydney v Austrálii. Jak to v podobnách případech chodí, signál dostal chytlavé a snadno zapamatovatelné označení ASKAP J173608.2-321635 a stal se předmětem populárních úvah nejen astronomů, ale i kohokoliv dalšího, kdo má možnost se vyjádřit…

Předpona ASKAP znamená, že tento signál byl zachycen pomocí australské sítě radioteleskopů zvané Australian Square Kilometer Array Pathfinder, která patří mezi nejcitlivější radioteleskopy zkoumající hlubiny vesmíru. Rádiový signál, který tyto teleskopy zachytily, přichází odkudsi ze středu naší galaxie a má několik podivných vlastností.

Každého tak zřejmě napadne jedna otázka, na kterou se lidé ptají pokaždé, když astronomové zachytí nějaké divné signály z vesmíru: Můžou za to mimozemšťani?

Hlasitý vesmír

Asi vás budu muset tradičně zklamat, ale ani v tomto případě se s největší pravděpodobností nejedná o signály vyspělé mimozemské civilizace. V naší galaxii totiž existuje celá škála objektů, které do vesmíru vysílají rádiové a jiné elektromagnetické signály. Exploze supernov, solární bouře, neutronové hvězdy, pulsary, magnetary, nebo supermasivní černé díry a kvasary, ty všechny zaplňují náš vesmír svým elektromagnetickým hlukem…

A teprve postupně se v tomto neustálem řevu učíme odhalovat jednotlivé přirozené křiklouny.

Už jsme tu to měli mnohokrát v bleděmodrém! Zdroj: Nickelodeon, vlastní
Už jsme tu to měli mnohokrát v bleděmodrém! Zdroj: Nickelodeon, vlastní

Ve dvacátém století již vyvolaly poprask rádiové signály přicházející z hlubokého vesmíru, které se pravidelně opakovaly. Část astronomů se tehdy domnívala, že v opakujících se signálech musí mít prsty (anebo chapadla) vyspělá emzácká civilizace. Místo mimoňů za to ale mohly právě pulsaryrotující neutronové hvězdy které do vesmíru chrlí proudy nabitých částic a elektromagnetických vln – jinak řečeno, pěkně hlasité hvězdy.

Od té doby se záhodno se u každého nového radiového signálu hluboce zamýšlet nad možnostmi umělého původu. A stejně je tomu zřejmě i nyní. Ale! To neznamená, že těmito signály nemůžeme objevit zbrusu staré & zcela přirozeně bizarní kosmické objekty!

Uši vesmíru dokořán

Vědátoři tedy čas od času stále zachytí z vesmíru signál, který není podobný ničemu, co doposud známe. A právě takovým signálem je ASKAP J173608.2-321635 (dále jen ASKAP J17, protože celý název by stejně nikdo nečetl). Má totiž hned několik vlastností, které ho odlišují od dosud známého vesmírného hluku. Na rozdíl od pulsarů například, je tento rádiový signál vysoce variabilní. Nemá žádnou zjevnou pravidelnost, ozývá se a pak se opět vytrácí, klidně na několik týdnů v kuse. To také výrazně ztěžuje jeho detekci a dlouhodobé pozorování.

Signál ASKAP J17 je také silně polarizovaný, což značí, že buď prošel, anebo vychází přímo ze silného magnetického pole. Některé tzv. aktivní hvězdy (Flare stars), které mají velkou intenzitu solárních bouří, mohou produkovat podobné nepravidelné rádiové signály. V případě solárních bouří ale tyto signály doprovází i Roentgenové a infračervené záření, které ale v případě signálu ASKAP J17 nebylo zaznamenáno…

Three antenna of ASKAP point into the starry sky
Radioteleskopy ASKAP v Australské buši.
Zdroj: ASKAP Project

Záhadné jádro galaxie

Jedinými signály, které se signálu ASKAP J17 trochu podobají, jsou tzv. Galactic Center Radio Transients – tedy Transientní rádiové signály Galaktického Jádra. Tyhle nepravidelné signály bohužel nejsou o nic méně záhadné než ASKAP J17 a od roku 2000 byly zaznamenány pouze tři. Vše zatím nasvědčuje tomu, že záhadný rádiový signál, který Australští astronomové zachytili, je vysílaný dosud neznámým typem vesmírného objektu, nebo dosud nevysvětleným fenoménem. Autoři studie doufají, že se jim podaří směrem, odkud signál vychází zaměřit více radioteleskopů z celého světa, a získat tak lepší představu o tom, co tento signál vydává.

Nalijme si čistého vína, vyspělá mimozemská civilizace to s největší pravděpodobností nebude. Mnohem pravděpodobněji se jedná o dosud nepopsaný exotický typ hvězdy nebo černé díry, popřípadě obojí najednou. Což, uvážíme-li, že v jádru galaxie supermasivní černá díra skutečně leží, bude nejspíše odhad dost pravděpodobný.

Ať už ale v galaktickém jádru do vesmíru vyřvává cokoliv nebo kdokoliv, pochopení signálu ASKAP J17 nepochybně rozšíří naše znalosti o galaxii, vesmíru, a vůbec!

 [Svatopluk Skoupý]

A k čemu podobné propátrávání středu galaxií může nakonec sloužit, si můžete připomenout i u tohoto cvaku – sestaveného právě z radioteleskopů:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama