Za 10 let „nás“ možná navštíví stokilometrová kometa

TLDR: Objekt, který se v roce 2031 přiblíží k dráze Saturnu, může být největším pozorovaným návštěvníkem z vnější části Sluneční soustavy. Oznámení tuna!

Posel z předměstí

Nibiru! To je určitě to, co leckoho napadlo při čtení titulku o „obřím tělesu, které k nám letí z periferie soustavy„. Nutno však zchladit naše kolektivní splašená kladiva hned na úvod. Ano, těleso známé nyní jako 2014 UN271, má skutečně fortelné rozměry, ale nic, co by připomínalo planetu.

A i když jeho průlet vnitřní částí soustavy bude asi unikátní pro astronomy (a nejen ty), ve skutečnosti se maximálně přiblíží ke Slunci na zhruba 11 astronomických jednotek. To je sice skoro na úrovni dráhy Saturnu (cca. 9 astronomických jednotek), ale zjevně to není nic, co by mělo zapnout apokalypsu…

Teď, když jsme si dali mešuge hypotézy stranou, si konečně můžeme říct, co 2014 UN271 vlastně je. Ale ani to nebude přehršle dlouhé – zatím totiž moc nevíme! Objekt se momentálně nachází ve vzdálenosti 22 astronomických jednotek (takže už protl dráhu Neptunu), podle trajektorie přilétá z Oortova mračna a dost možná tak jde o jeden ze zbytku prvotního materiálu, z něhož se formovala Sluneční soustava!

Zatím to tedy vypadá takhle. Zdroj: Dr. Pedro Bernardinelli/Twitter

Mnoho nevíme

Paradoxně si 2014 UN271 všimli už astronomové z projektu DES, který studuje temnou hmotu, a to ve vzdálenosti 29 astronomických jednotek. Nedávno jsem o něm psal. První data tak pocházejí již z roku 2014, viz název tohohle šutráku. Další pozorování upřesnilo předpokládané rozměry na 100 až 370 km, což zjevně ponechává značnou toleranci vůči realitě.

Podobně nejistá je i přesná oběžná dráha. Nejbližší bod orbity 2014 UN271 je propočítán dobře, ale nejvzdálenější bod je zatím značně nejistý. Je možné, že jeho velmi volná perioda oběhu Slunce tak trvá mezi 400 tisíci až  milionem let

To rovněž naznačuje ještě úžasnější možnost, že 2014 UN271 by mohl být obří kometou! Prozatím sice astronomové žádné odpařování a vznikání chvostu nedetekovali – a při 11 AU nic nezaručuje, že bychom na něj čuměli očima ze Země – ale původ v periferii soustavy znamená, že kometární identita je stále otevřená. Právě odtud k nám komety jaksi přilétávají.

Pokud by šlo o kometu, šlo by nejspíše o dosavadního známého rekordmana. Hale-Boppova kometa, kterou si možná pamatujete z konce 90. let, měla velikost 40 až 80 km. Její dráha se mimochodem přiblížila na úroveň dráhy Jupitera. 2014 UN271 ji tedy může trochu anebo hodně překonat. A jde-li o kometu, mohlo by jít zároveň o tzv. nedotčenou kometu, která vlivem nějakých změn své původní orbity zamíří do nitra soustavy vůbec nejblíže za svůj život. To by učinilo z roku 2031 ještě zajímavější jev nejen pro astronomy

Zdroj: Irwin Cardozo, CC BY, vlastní
Zdroj: Irwin Cardozo, CC BY, vlastní

Zábava teprve začne

Pro takové nedotčené komety je totiž častokrát první cesta blíže ke Slunci i cestou poslední. Tělesa, která miliardy let obíhala ve vzdálenějších (a chladnějších) oblastech, nemusejí totiž nečekané odpařování ledu přežít. Strukturální změny a tepelné napětí znamenají, že se při své cestě rozpadnou a udělají pořádnou světelnou show!

To vše je ale zatím stále spekulování, které se může značně změnit s dalším vývojem sledování objektu. Jisté je jen to, že kolem 2014 UN271 toho v příštích deseti letech asi dost uslyšíme – jednak se můžeme jistě těšit na další PANIKU kolem toho, že se k „Zemi blíží (na 11 AUs…) obří kometa“, jednak dorazí i další studie, které nejspíše promluví trochu konkrétněji a podloženěji o jejích vlastnostech.

Konec konců, velké komety mají v různých mýtech (Hra o trůny, Avatar, Bible…) naší opičí civilizace dost zásadní úlohu, také by bylo překvapivé, kdybychom z další vlasatice neměli menší pozdvižení…

Zdá se, že po Neowise nás však tak či onak čeká další fajná astronomická zábava!

[Ladislav Loukota]

S kometama je zábava – třeba i s nedávným Borisovem, který dokonce přiletěl od jiné hvězdy…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

2 komentáře: „Za 10 let „nás“ možná navštíví stokilometrová kometa

 • 23. června 2021 (19:17)
  Permalink

  Její dráha se mimochodem přiblížila na úroveň dráhy Jupitera… no tak to je nepřesné, protože kometa Hale-Bopp se nám tenkrát přiblížila na vzdálenost menší jak 1 AU. Proto při svých rozměrech a orientaci své dráhy byla tak nápadná. To jenom pro upřesnění.

  Reagovat
 • 24. června 2021 (20:00)
  Permalink

  Opravdu je nutné, se tímto způsobem podbízet tupému davu?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama