Poprvé detekována kolize černé díry a neutronové hvězdy

TLDR: Nikoliv jedno, ale hned dvě obří kosmická kataklyzmata při spojení černé díry a neutronové hvězdy ukazují, jak se detektory gravitačních vln zlepšují! Studie tuna.

Zas to někde prdlo!

Vesmír je temný a plný hrůz – a opět do dokazuje další práce, která s po mocí gravitačních vln odkryla další kosmické kataklyzma! Po spojeních černých děr a kolizích neutronových hvězd se nyní podařilo detekovat cosi mezi tím – srážku černé díry a neutronové hvězdy!

Asi víte, co jsou to černé díry. Pro pozdě příchozí můžu ještě v rychlosti zmínit, že oproti nim jsou neutronové hvězdy ultrazhuštěná hvězdná jádra, jediní přeživší po supernovách (v případě hvězd, které se rovnou nezhroutily do těch černých děr).

Vzhledem k tomu, že oba tyto objekty se již „rodí“ z podobného typu katastrofy, není překvapivé, že k sobě občas mají blízko. A to možná i doslova – lze si představit, že v binárním systému, kde obě hvězdy byly velmi hmotné, po jejich smrti vznikne černá díra po boku neutronky…

Srážka obou takových objektů se ale naštěstí neděje v našem kosmické okolí, což je nejspíše dobře, protože by to nemuselo být zrovna prospěšné našemu biomu. Jenže to zároveň znamená, že podobné velmi vzdálené jevy se nám jaksi špatně detekují. Neutronové hvězdy sice dovedou mnohdy vysílat své signály na velkou vzdálenost, ale i ne zase tak velkou. Pravda, už jsme detekovali v minulosti i pulzar (tedy typ neutronky) padající či obíhající právě černodíru…

S pomocí gravitačních vln ale nyní poprvé došlo na detekci podobné kosmické rotyky!

Zdroj: Lucasfilm, Carl Know/Ozgrav
Zdroj: Lucasfilm, Carl Know/Ozgrav

Dva jsou víc než jeden

Soustava detektorů LIGO-Virgo, které samože odhalily i předešlé gravitační vlny, odhalila signál odpovídající černé díře a neutronce v lednu 2020. Jak už to chodí, následná analýza dat a prověřování, jestli jenom někdo u detektoru nepovečeřel hrachovou kaši, zabrala pěkných pár měsíců. Nyní je však konečně důvod slavit!

Píšu navíc „v lednu 2020“, protože na detekci nedošlo jenom v případě jedné kolize neutronky a černodíry, ale i zcela odlišné kolize jiné neutronky a jiné černodíry! Detekovali jsme tedy hned dvě podobné separátní události najednou! A to jenom pět dnů od sebe!

První událost pojmenovaná jako GW200105 byla zaznamenána 5. ledna 2020, přičemž se jednalo o srážku černé díry (o hmotnosti přibližně devítinásobku hmotnosti Slunce) s neutronovou hvězdou o hmotnosti 1,9 Slunce. Tato srážka se odehrála přibližně před 900 miliony let a její signál k nám tedy letěl po čertech dlouho.

Druhá událost známá jako  GW200115 byla detekovaná 15. ledna 2020, a tentokrát šlo o ještě starší splynutí binárního systému NSBH před 1 miliardou let! Tentokrát došlo na „fúzi“ černé díry o hmotnosti 6 Sluncí a neutronové hvězdy o hmotnosti 1,5 Slunce.

A nejzajímavější na celém oznámení není ani to, že se někde v kosmu srážejí černodíry a neutronky – ale právě to, že to detekujeme tak často!

A bude líp

Napsal jsem to i minule u tématu o gravitačních vlnách, ale platí to stále víc – podobných detekcí bude nejspíše přibývat několikařádově tím víc, čím lépe budete číst v datech detektorů. Není žádný důvod si myslet, že na podobné jevy (z různých končin vesmíru) nemůže docházet… inu, prakticky pořád!

Nejzajímavější na objevu srážení černoděr a neutronek je tedy vůbec to, s jakou lehkostí a dostupností na něj došlo! Gravitační vlny a jejich detekce nám umožnily doslova otevřít nové oko pozorující oblohu – a katalogy kosmického dění se díky tomu začnou povážlivě plnit mnoha, mnoha ukázkami toho, jak je vesmír temný a plný hrůz!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama