Pfizer funguje proti jihoafrické variantě na 70 %

TLDR: Nový balík dat s vyšší jistotou potvrzuje, že i když mutace efektivitu snižují, očkování stále chrání před vážnými průběhy. A také mnohonásobně snižuje riziko přenosu. Studie tu a tuna.

Pozitivní zprávy

O covidu si píšeme už tak dlouho, že je tomu zhruba rok, co jsem poprvé použil meme k tomuto článku! Stalo se tak u artiklu pojednávajícího první sérií testů s lidmi v případně mRNA vakcíny Moderny. Za tu dobu se leccos změnilo, a to včetně tónu zpráv – dnes se tak můžeme opět potěšit sérií pozitivních zprá-… inu, tohle slovo zahodíme, a napišme raději optimistických zpráv o očkování!

Máme nové reálné výsledky účinnosti vakcíny od společnosti Pfizer – sepsal je tentokrát kolega Vaxinátor, text jsem si od něj s mírnými úpravami (musel jsem připsat pár trapných vtipů) půjčil se svolením. Každopádně, díky aktuální práci máme konečně k dispozici další údaje o účinnosti pfizerovské vakcíny proti jihoafrické variantě. A vypadá to dobře!

Píšu „konečně“, protože dosud jsme měli k dispozici většinou jen testy, které poskytovaly pouze přibližnou účinnost vakcíny na základě schopnosti protilátek neutralizovat virus v Petriho misce. Nyní je samože řeč jenom o té jihoafrické variantě, nikoliv covidu obecně – tam jsou výsledky známy už snad od února. Ale také již laboratorní testy ukázaly, že protilátky po očkování mohou neutralizovat jihoafrickou variantu.

Rovněž však také ukázaly, že množství protilátek může být o něco vyšší než u původní varianty. Co to však znamená pro skutečnou účinnost, jsme přesně nevěděli (i když jsme měli k dispozici některé předběžné výsledky). Nyní jsme však již konečně, evidence-based moudřejší!

Nejprve postel, potom kostel

Nové údaje pocházejí z Kataru, kde je většina případů způsobena právě jihoafrickou variantou. Vakcína byla proti jihoafrické variantě asi o 20 % méně účinná než proti původní variantě. Přeloženo? vakcína má (po dvou dávkách) stále přibližně 70% účinnost v ochraně proti symptomatickému COVID-19. Čili vás stále pomůže nedostat do postele.

Zároveň vakcína stále chrání s více než 90% účinností proti těžkému průběhu COVID-19 způsobenému touto variantou. Čili vás pomůže nedostat ani do špitálu/márnice/na krchov! To je pořád velice dobrá zpráva, zvláště pokud uvážíme, že právě (ne)zahlcení nemocnic těžkými případy bylo vlastně jediné reálné kritérium, které se jako „mezní stav“ během epidemie řešilo.

Here we go again? Zdroj: Deus Io Vult
Here we go again? Zdroj: Deus Io Vult

Ale tím pozitivní-… ehm, optimistické zpráva nekončí. Nedávno vyšla také další studie, která potvrzuje a doplňuje (spíše přidává na hromadu dalších údajů) obecné informace o tom, že vakcína od společnosti Pfizer také velmi významně chrání před přenosem viru. Opět platí, že něco podobného jsme tu měli pár měsíců dozadu, ale jenom na základě korelace dat z Izraele. Nyní jsou již studie přesnější.

19/7 vs. 17

Daná retrospektivní studie se zabývala výskytem symptomatického a asymptomatického COVID-19 u očkovaných a neočkovaných zdravotnických pracovníků. Celkem se jednalo o 5517 plně očkovaných zdravotnických pracovníků a 757 zdravotnických pracovníků, kteří vakcínu nedostali. Symptomatický COVID se vyskytl u 8 plně očkovaných zdravotníků oproti 38 případům ve skupině bez očkování.

U asymptomatických případů bylo zaznamenáno 19 případů oproti 17 případům ve skupině neočkovaných (je třeba mít na paměti, že ve skupině očkovaných bylo přibližně 7krát více osob). Kdybych to podělili dle zkoumaných skupin, bylo by to 2,7 případů u očkovaných vs. 17 případů u neočkovaných

Výsledky jsou tedy velmi poziti-… optimistické, a vakcíny jsou dle dostupných skutečně velmi účinné v prevenci nejen onemocnění, ale i asymptomatického průběhu. A to vše zvyšuje šanci, že příští rok už nebudu dnes (znovu)použité meme již potřebovat!

No a možná to bude znamenat i nějaké jiné fajn věci ohledně epidemie, ale to ještě uvidíme.

[Ladislav Loukota, Peter Búran]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama