Máme za sebou zatím nejhorší týden pandemie

TLDR: Ačkoliv vakcinace přispívá k ústupu covidu na Západě, při započtení Indie nyní dochází na zatím nejrychlejší šíření koronaviru vůbec. Zdroje v článku .

Čas oslavovat

Tenhle text bude oblíbený asi jako svědění v rozkroku, protože mnozí v přípravě na krizové scénáře dnes vidí „malování čerta na zeď“, ale je třeba, aby zazněl. Česko se po dlouhé zimě konečně otevírá, nálada ve veřejném prostoru (kterou samože usuzuji primárně z komentářů na Facebúčku) ale působí dojmem, že co nevidět se na Karlově mostě opět objeví dlouhý stůl, u kterého se bude (opět) oslavovat „konec pandemie“. Nejspíše bychom si proto měli uvědomovat, že v globálním kontextu zdaleka nejsme z lesa venku. Ba naopak.

Uplynulý týden byl co do množství nakažených covidem vůbec nejhorší. Situaci zhoršuje především Indie, donedávna skoro premiant pandemie, který byl ještě před pár měsíci dávat na vzor pro své použití ivermektinu a přemíru vitamínu D. Inu, zdá se, že namísto levného & lákavého řešení bude řešení zdravotnického problému jménem COVID-19 muset pokračovat dále skrze pot, krev & slzy. Ostatně, podívejte se na celkové přírůstky nakažených sami níže.

Zdroj: John Hopkin's, WHO, CDC
Zdroj: John Hopkins, WHO, CDC

Indie je jeden stát, na Západě (a i u nás) se nicméně i díky vakcinaci situace zlepšuje, takže by to mohlo vypadat, že Indie je jenom trochu větší anomálií. Inu, i kdyby tomu tak bylo, ona anomálie má jaksi potenciál nakazit i ostatní. Ostatně, pokud jste měli covid, tak jste vlastně chytili virové částice, které jsou potomky částic, které ještě rok a půl nazpět cirkulovaly jenom u pár lidí kdesi v čínské Horní Dolní. Masivní epidemie v Indii může vytvořit nové mutace, které obcházejí dnešní opatření (včetně očkování), a vrátit se k nám jak bumerang.

Situaci v Indii už nyní výrazně zhoršují především „indická mutace“, ale svádět nynější statisícové denní (!) přírůstky nakažených jenom na ni je tak trochu lhaní si do kapsy. To, že přijdou nové mutace, jsme všichni věděli. Čím více nakažených, tím víe mutací. A čím více mutací, tím pravděpodobně i více dalších nakažených. To platí pro Indii, Čínu i Česko. Nové mutace samozřejmě můžou infekčnost zvyšovat, protože se virové částice například snáze muchlují s hostitelskými buňkami. Ale jenom v indické mutaci problém nejspíše nebude.

Zdroj: Gillette
Zdroj: Gillette

Mezi dvěma vlnami

Dost možná se totiž rovněž zdá, že Indie na přelomu roku podhodnocovala/nedostatečně zaznamenala nové přírůstky, a až po kritickém zhoršení v posledním měsíci bylo třeba na to dát větší zřetel. Počet testů za poslední měsíc totiž v Indii vzrostl tak raketově, že si o tom i SpaceX může nechat jenom zdát. Na v průběhu února 2021, tedy na vrcholu „indického zázraku“ prováděla Indie kolem 700 tisíc testů denně. Nyní jde o cifru kolem 1,5 milionů, přičemž včera na konci dubna šlo skoro o 2 miliony testů.

Tím rozhodně nechci nynější indický příbytek svalovat jenom na laxní testy. Epidemie chodí ve vlnách, Indie zavedla na podzim s předešlou vlnou výrazná omezení, takže reálný pokles na přelomu roku není překvapivý. Spíše se tím snažím naznačit (ani nevím pokolikáté už za poslední rok…), že období klidu mezi vlnami by mělo sloužit k co nejfortelnější přípravě na vlnu následující. Která skoro zcela jistě přijde. Česko toto období promarnilo vloni v létě, Indie zase během letošní zimy. Nyní je otázkou, jestli se z toho poučíme, a nebo si na podzim dost možná zahrajeme na Indii opět i my.

A ona příprava není něco, co si po roce neumíme představit. Před rokem jsme mohli při pohledu na státy jako Island nebo Nový Zéland mluvit o tom, že masivní trasování a testování zadara je způsob, jak omezit šíření (nejen covidu, ale to nechme nyní stranou). Pokud se to nedělá, a na šíření dochází, přichází plošná opatření, která jsou podstatně dražší. A přestože se o tomhle mluvilo od jara 2020, třeba v Česku přišly preventivní testy zdarma až v prosinci 2020

Úplně stejně fčil můžeme říct, že pokud se vyprcáme na přípravu nyní, zaděláváme si na další trapnou situaci, kdy budeme muset sprásknout ruce a hystericky vykřiknout „JEŽIŠMARJA, KDO TO MOHL ČEKAT?!“ Pomalé očkování (v Česku jsme i nyní po zlepšení osmí od konce v rámci Evropy…) je symptom problému, nikoliv problém sám. I když mi mnozí můžou napsat, že fčil jenom zase straším lidi a maluju čerta na zeď, opakuje se situace, kdy po odeznění jedné vlny začínáme mít pocit, že je to za náma.

Zdroj: Kreslím vědu (vytvořeno pro mne)
Samozřejmě, vakcíny to nevyhazuje, spíše naopak. Ale v Indii zatím skoro žádné nejsou. Zdroj: Kreslím vědu (vytvořeno pro mne)

Příprava na krize

Indie ale ukazuje, že to za náma nejspíš fakt není, aspoň pokud zítra nemáte funus. Svět nekončí. Dorazí nové mutace. A časem i nové pandemie nových nemocí. Funkční systém trasování, který nestojí jen na tužce, papíru a pazourku (hádám), stejně jako fortelný a rychlý systém distribuce očkování i preventivní, státem hrazené testování nejsou věci, které můžeme od jara 2021 zahodit.

Naopak se nám nejspíše budou o to více hodit na podzim. A pokud by skoro-plošné očkování nějak parádně fungovalo i proti novým mutacím (což není takové sci-fi; pamatujte: reálně potřebujeme, aby to hlavně zmírnilo těžký průběh, a tím nedošlo na zahlcení nemocnic a lidi neumírali „jen“ na nedostatečnou péči – nic jiného se vlastně poslední rok neřešilo), bude se nám to hodit při pandemii příští.

Čím více se bude ale na podobných opatřeních šetřit, tím více budou muset vlády nakonec sahat k bolestivým plošným srandám, které dávají ekonomice pár na solar. A čím více si budeme připouštět, že „se to na podzim zase může vrátit“ (aniž bychom při tom propadali hysterii, panice či nihilismu), tím větší motivaci nevybodnout se na jemnější opatření a přípravu bude mít i (nejen nynější) (a nejen naše) vláda. Protože, konec konců, vláda se (bohužel/bohudík… to nechám na vás) do značné míry řídí vox populi. A toho se účastníme všeci.

Spíš než o „malování čerta na zeď“ bychom si tak mohli v této snaze kolektivně pomoct jiným starým příslovím – totiž, že „štěstí přeje připraveným„.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama