Co nám o COVID-19 říkají data z Islandu?

TLDR verze: Island se zřejmě stává druhou zemí, která šíření nového koronaviru úspěšně překonává. Její výhodou je sice malá populace, přesto zdejší data říkají o COVID-19 užitečné informace. Potvrzují až 50% asymptomatických případů a ilustrují užitečnost plošného testování. Prohlášení tuna.

Každý pes, jiná ves

Koronavirus se rozšířil po celém světě a nakazilo se jím již téměř milion lidí (k datu 31.3.2020). Případy COVID-19 se objevily skoro ve všech zemích světa. Každá země s koronavirem bojuje jinak, a s rozdílnou úspěšností. Milovníky globalizace to asi netěší, ale právě v situacích, jako je tato, se ukazuje přirozený výběr ve velkém v praxi. Každý stát volí (z různých důvodů) jiná opatření, a ta nakonec povedou k lepší či horší efektivitě.

V Česku byla zavedená přísná karanténní opatření, a zdá se, že situaci zatím zvládáme (jakž-takž). Například Spojené Státy ale epidemii zjevně podcenily, a mají v tuto chvíli nejvíce případů koronaviru na světě. Jiné země zase zavedly opatření, oproti kterým se dokonce relativně přísné karanténní podmínky v Česku zdají mírné. V Indii ku příkladu policisté „dohlížejí“ na dodržování mnohem nárazověji vyhlášené karantény dřevěnými holemi…

Mezi příklady, ze kterých je ouzko, o to více potěší pravděpodobné příklady pozitivnější. Doposud byly jedním z nich Tchai-wan a Jižní Korea. Ty i díky bleskové reakci naučené již při původní epidemii SARS z roku 2002 až 2003 dostaly importovanou nákazu pod kontrolu. Spolu s tím zavedly státy plošné testování, které snáze odhalilo případy, které proklouzly mezi prsty. Nyní se zdá, že podobným pozitivním příkladem se stal i jeden stát u Evropy.

Ukázkové zvládnutí krizové situace totiž zřejmě předvedl také severský Island. Vláda na Islandu zavedla již 13. března plošné testování populace na nový koronavirus. Ve spolupráci se soukromou firmou deCode Genetics tak byly zahájeny široké testy, které napomohly limitovat šíření. Samozřejmě tomu značně pomohla i skutečnost, že Island má relativně malou populaci (cca 364 000 obyvatel). Výsledky jejího plošného testování ale i tak přinesla zajímavá vědátorská zjištění!

zdroj: Polandball

Tenkrát na severu

Vláda Islandu spolu s firmou deCode již provedla téměř 19 000 testů na koronavirus. Nezdá se to jako moc, ale je to skoro 5% celé populace Islandu! Pro porovnání, v USA bylo (k datu 31.3.2020) provedeno cca 540 000 testů, což ale činí pouze 0,17% celkové populace. Island se rozhodl poskytnout testování zcela zdarma, a to i pro lidi bez příznaků COVID-19.

Toto plošné testování odhalilo některé zajímavé skutečnosti. Kupříkladu, dle zjištění islandských vědců, zhruba polovina identifikovaných případů koronaviru byla zcela bez symptomů. A většina zbylých případů COVID-19 měla pouze mírné příznaky. Toto plošné cestování poskytlo i další cennou informaci, a to pohled na to, jak koronavirus mutuje.

Viry jsou schopné rychle mutovat a tato schopnost je i jedním z důvodů proč jsou tak nebezpečné. Změny ve virové genetické informaci totiž mohou, v některých případech, vést ke vzniku nového kmene viru. Tento nový kmen se může od původního lišit například jiným složením virových proteinů. Nové kmeny se mohou rychleji šířit, snáze infikovat nového hostitele, nebo způsobovat těžší symptomy. Je tedy důležité zjistit, jak rychle virus mutuje. Může nám to totiž pomoci předvídat, jak se bude epidemie vyvíjet.

Na Islandu zatím identifikovali 40 různých mutací koronaviru. U jednoho pacienta dokonce prokázali dva různé mutantní typy koronaviru! Tento virus zřejmě mutuje o něco rychleji, než se doposud předpokládalo, zatím ale není důvod k obavám. Mutace jsou přirozenou součástí životního cyklu viru. Genetický kód koronaviru je navíc dle dostupných dat relativně stabilní, například v porovnání s rychle mutujícím virem chřipky. Jinými slovy, vyvíjené vakcíny by proti němu snad měly fungovat.

Základem je testování

Island je malá ostrovní země, která má zhruba tolik obyvatel jako Brno. Skoro 40% obyvatelstva navíc žije přímo v hlavním městě Reykjavíku. Právě to ale umožnilo tak účinné plošné testování, a tak účinnou odezvu na epidemii koronaviru. Na Islandu byl dosud prokázán koronavirus u 1130 lidí, z toho ale pouze 35 lidí bylo s COVID-19 hospitalizováno a pouze 2 lidé na následky infekce koronavirem zemřeli!

Navíc se zdá, že Island je již na „druhé straně křivky“, tedy že epidemie je na ústupu. Nejvíce potvrzených případů v jednom dni bylo 23. března (104 případů), od té doby se každý den číslo nových případů snižuje. Island by tak mohl být po Číně (jsou-li informace z Číny důvěryhodné) první zemí, které se podařilo epidemii koronaviru zastavit.

Počet případů koronaviru na Islandu. zdroj: https://www.covid.is/data

Ano, Island má oproti zemím jako USA nebo Itálie výhodu. Má malou populaci a je řídce osídlený. Navíc je tam zatracená zima, takže lidé stejně moc ven nechodí. Na rozdíl od slunné Itálie nebo Španělska se tam tak karanténa dodržuje snáze.

To, jak se Island popasovává s epidemií koronaviru by ale mohlo sloužit jako příklad pro ostatní státy – stejně tak USA by mohlo sloužit jako příklad toho jak NE-zvládnout koronavirus.

Důležitým krokem ke zvládnutí epidemie je zavedení plošného testování. Jak ostatně řekl Dr. T. A. Ghebreyesus, ředitel Světové Zdravotnické Organizace: „Bojovat s pandemií koronaviru, když nevíme, kdo je infikovaný, je jako hasit oheň se zavázanýma očima. Pro všechny země tak máme jednoduchou zprávu: Testujte, testujte, testujte!“

 [Svatopluk K. Skoupý]

Do příchodu vakcíny je testování a trasování tím nejlepším receptem, jak limitovat chorobu a nezruinovat ekonomiku. Ale co ta vakcína…?

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama