Díky čipu napsal paralyzovaný muž rekordní počet slov

TLDR: Dvojice čipů o 200 elektrodách s rekordní přesností v reálném čase četla aktivitu mozku. Zatím jde však stále o laboratorní experiment, nikoliv klinickou praxi. Studie tu.

Krasopis jde znovu do módy

S fascinující 99% přesností napsal paraplegik rekordních 16 slov za minutu – to celé díky novému experimentu s využitím relativně nepřesného čipu monitorujícího mozkovou aktivitu. To je přesnější a rychlejší, než většina z nás! Zní to velmi dobře, a tak si hned na úvod řekneme ale… Inu, neřekneme, protože žádné není! Alespoň co se týče technologie samotné.

Vědátoři týmu Francise Willetta umístili dvojici čipů celkem o 200 mikroelektrodách do premotorické mozkové kůry ochrnutého pacienta. To je ta část mozku, která se podílí na vytváření záměru k provedení pohybu – následně autoři požádali našeho pacoše, aby si představoval, jak píše písmena, a zaznamenávali jeho nervovou aktivitu…

Tím náš ležák ještě psát nezačal. Strojové učení nejprve muselo rozklíčovat, co který signál v jeho mozku znamená. Počítač se tak v zásadě musel naučit mluvit „jazykem jeho mozku“. V praxi tak musel náš pacient psát taková písmena, která po něm chtěli výzkumníci.

Až teprve poté, co se program naučil význam jednotlivé mozkové aktivity, mohlo se přistoupit k psaní slov „od nuly„.

Hele, bez držení! Zdroj: Pixabay, Public Domain
Hele, bez držení! Zdroj: Pixabay, Public Domain

Zatím nejlepší

V tomto případě už pacient mohl psát, co ho napadne v reakci na předem položené otázky. A ačkoliv psát psacím písmem „bez psaní“ rukou, zvládl to pacient až v rychlosti 75 písmen za minutu! To je víc jak písmeno za sekundu! Nevím, kdy jste psali rukou naposledy vy, ale vsadím se, že byste měli čísla horší…

Systém velmi dobře rozpoznával zamýšlená písmena, přičemž chybovost se pohybovala v jednotkách procent. Opět: to není dokonalé, při luštění recepisů v lekárnách mají ale nejspíše lidi pocit, že doktoři mají asi stokrát horší chybovost krasopisu!

A to je vše, přátelé! Žádné nepříjemné „ale“ tu nečekejte. Pacient po operaci neumřel, ani mu čip nezkratoval, ani se neukázalo, že by namísto písmen kreslil jenom pohlavní orgány. Nová studie vlastně ani není první svého druhu – co se tu podařilo zatím nejlépe, je rychlost v psaní a rychlost v převodu. Ten probíhal v reálném čase a právě díky tomu bylo možné dosáhnout rekordu v počtu napsaných písmen a slov.

Jedno malé „ale“ ohledně nikoliv technologie, ale aplikace, tu však přece jenom najít můžeme. Terapie je totiž stále čistě experimentální a není připravena pro klinické použití. Takže psát mozkem zatím nebude moct každý, kdo si zamane (anebo potřebuje)!

Šest let a odpočítáváme…

To ale není asi překvapivé, protože jinak bychom o tomhle nepsali na Vědátorovi. Obecně platí, že mozkové čipy jsou zcela funkční technologie, která je však prozatím uzavřena do laboratoří. Nynější studie sice nesouvisí s Neuralinkem, nelze jej však nezmínit – právě společnost Elona Muska totiž vyvíjí nejen čipy mnohem přesnější (v nedávné práci s víc jak 1000 mikroelektrodami!), ale také čipy pro klinické užití.

Možná tak nebude trvat dlouho, a krasopis se zase vrátí do módy – nikoliv však ten „od ruky“, ale rovnou ten „od neuronů“! Ostatně, je pomalu na čase, do reality jako z Deus Ex: Human Revolution nám zbývá už jenom šest kratičkých let

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama