První přistání! Starship SN-10 úspěšně vyskočil i dosedl

TLDR: Dobrá věc se podařila, po dvou úspěšných skocích raket SN-8 a SN-9 se konečně SN-10 podařilo nejen odstartovat, ale i přistát! Přenos tuna.

Líp než Rampa McKvak

Dnes (tj. ve čtvrtek) krátce po půlnoci se na kosmodromu Bocha Chica v jižním Texasu podařil celkově třetí skok kompletního demonstrátoru Starship, toho času s pořadovým číslem SN-10.

Ačkoliv i v případě SN-8 a SN-9 se podařilo úspěšně vyskočit do několikakilometrové výšky, oba předešlé demonstrátory nezvládly přistání. Uvážíme-li, že Starshipy mají podobně přistávat jednou i se stovkou lidí, dá se říct, že jde o dost zásadní letový manévr

To je ale nyní minulostí! Testovací let nebyl sice bez komplikací, po přistání byl Starship mírně nakloněný, ale i to je zjevně lepší výsledek než ty minulé. Tím spíše, že loď přistála na jediný (!) motor. Gratulace a všechny smeknuté kloboučky tedy letí do SpaceX, dnes se tam psala historie!

Aby to ale nebylo tak jednoduché, po přistání zřejmě vlivem úniku metanu SN-10 přesto nakonec explodovala, čímž vyšla vstříc oběma skupinám diváků svého letu… Navzdory tomuto završení však na úspěšné přistání přesto došlo, a další mušky jsou už na jiné téma.

Co nás ale nyní čeká dále?

Zdroj: SpaceX, Lucasfilm, Disney
Zdroj: SpaceX, Lucasfilm, Disney

Další šťastné přistání

Připravený je nyní již SN-11 částečně i SN-12. Další dva prototypy budou nejspíše přeskočeny a plánuje se rovnou SN-15 s řadou technických úprav, stejně jako 16 až 19 s dalšími úpravami designu. Pokud půjde vše podle plánu, mohli bychom se dočkat ještě letos i prvního orbitálního letu.

Následně je v plánu i první automatický let na Mars v roce 2022 a, půjde-li vše podle plánů, zřejmě i první pilotovaný let v roce 2024. To je mimochodem stejný rok, kdyby NASA chtěla znovu přistát s lidmi na Měsíci, byť se všeobecně očekává odklad tohoto data. Nikdo tedy v reálu neočekává, že by Elon Musk podobný milník ve stejném roce přeskočil tak daleko. Nicméně, všichni v tom potají doufají.

Spíše se dá očekávat, že Starship by mohl být využit právě jako přistávací modul pro lunární program Artemis, který by umožnil vývoj Starship dále zafinancovat v dobré tradici z peněz NASA. Na druhou stranu, podíváme-li se na nekonečný vývoj nosiče SLS a lodi Orion, je pokrok Starshipů doslova o mílové kroky napřed.

Jak už to chodí nejen v obecné kosmonautice, ale i projektech Elona Muska, dopředu je třeba říct, že jakékoliv termíny jsou čistě pracovní a s pravděpodobností rovnající se jistotě budou posunuty. Konec konců, v roce 2019 na počátku budování prototypů se mluvilo o tom, že na první kosmické lety by mohlo dojít z kraje roku 2021. Což je bohužel tentýž kraj roku 2021, jako se nyní píše v kalendáři.

Přesto je současný harmonogram dalšího vývoje systému Super Heavy – Starship i tak velice, velice optimistický!

Lunární verze Starship, zdroj: SpaceX
Lunární verze Starship, zdroj: SpaceX

Na Měsíc a dál…

Vypadá to skoro jako ze sci-fi, ale krom zmíněných vysoce pravděpodobných odkladů (termíny jsou od toho, aby se porušovaly…) roli hraje i relativně méně sofistikovaná konstrukce lodi samotné. To podstatné na nerezové lodi jsou vysoce efektivní metanové motory Raptor. A jejich vývoj trval celou uplynulou dekádu.

Nyní s úspěšným dosednutím SN-10 to vypadá, že SpaceX je o pořádný krok blíže prvnímu letu Starship na oběžnou dráhu.

A odtud snad relativně brzy –  i dál!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama