Na palubě ISS se našly doposud neznámé půdní bakterie

TLDR: Tři ze čtyř zkoumaných kmenů bakterií zevnitř ISS jsou zcela nové. Ukazuje to americko-indická studie. Práce tuna.

Novinka bez ufonů

Život je plný zklamání, takže si dáme jedno hned na úvod – ne, tenhle článek nebude o ufounských mikrobech. Figurovat tu budou bakterie zcela pozemského původu, jenom nejspíše takové, kterých jsme si na naší rodné hroudě nevšimli, protože nám nepoletovaly všude vzduchem. Právě na to ale došlo v prostě stavu beztíže v bejváku na Mezinárodní vesmírné stanici.

Vědátoři americko-indického týmu pod vedením genetičky Swati Bijlani tu již v letech 2015 a 2016 izolovali čtyři bakteriální kmeny v různých částech stanice. Jeden kmen byl objeven na panelu ve slavné Cupoli, jeden na jídelním stole, jeden v laborce, a jeden v HEPA filtru.

Všechny čtyři kmeny jsou příbuzné známým půdním bakteriím, a kde o typicky prospěšné bakterie – za normálních, gravitací svázaných podmínek tu pomáhají s růstem plodin či bojem s patogeny. Přesto jsou tři ze čtyř identifikovaných kmenů z paluby ISS zcela nové.

Jenom bakterie odhalená v HEPA filtru je již známý druh Methylorubrum rhodesianum, zbylé tři kmeny (pojmenované zatím jako IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 a IIF4SW-B5) jsou členy zbrusu nového druhu. Ale počkaj, říkáte si, jak se hergot bakterie z hlíny dostaly na oběžnou dráhu?

Zdroj: Barcroft Media, NASA, vlastní
Zdroj: Barcroft Media, NASA, vlastní

Užiteční pomocníci

Inu, to je ještě to méně zajímavé – na ISS probíhají i experimenty spočívající v pěstování plodin v prostředí mikrogravitace. To znamená, že mikrobi, které jim pomáhají na Zemi, jim můžou pomáhat i v kosmickém prostoru. Bavíme se fčil samože o pěstování uvnitř natlakované části stanice, nikoliv o vnějším prostoru, žejo. Bakterie tak při podobných experimentech nejspíše prostě odletěly do luftu, a utvořily kolonie i jinde po stanici.

A tím se dostáváme k tomu skutečně podstatnému – zemědělství mimo Zemi je stále značně neprošlapané pole. Jak jsem psal již v minulosti, ve zkoumání toho, jak být potravinově soběstačný v kosmu, jsme i víc jak za půlstoletí od Apolla 11 směšně pozadu! Identifikace prospěšných půdních bakterií, které si stav beztíže užívají, je však v kosmickém zemědělství krůčkem kupředu.

Právě tohle vědátory zajímalo nejvíce. Zaměřili se tak na sekvenování genomu daných bakterií s cílem identifikovat geny, které hrají do karet růstu plodin v prostředí mikrogravitace. A u IF8SW-B2T bakterie skutečně odentifikovaly gen pro tvorbu cytokininu, který může v kosmu pomáhat lepšímu růstu kořenů

To nám umožňuje nejenom uznale kývnout hlavou nad symbiotickými vztahy v přírodě, ale také v ideálním případě dané bakterie izolovat a používat jako součást půdy při budoucích misích zcela záměrně, nikoliv náhodou jako doposud!

main article image
Příbuzný druh Methylobacterium jeotgali. Zdroj: Aslam et al, Int. J. Syst. Evol. Microbiol. 2007

Tisíc další vzorků

Nebudu příliš masturbovat nad tím, že podobný objev z paluby ISS samože může najít uplatnění i pro zemědělce na naši rodné hroudě – ale je to rozhodně pravda. Jasně, podobné bakterie se vyskytují v půdě na Zemi asi běžně. Ale nemusí to platit vždy a všude. A právě rozdíl mezi vyšším výskytem (například v mírném pásu?) a nižším výskytem (například v zemi, kterou zrovna postihla horší úroda) byl doposud mimo naši kontrolu. Protože jsme ty bakterie jaksi neznali. Což se tímhle mění. A výhledově tak budeme moct mít kontrolu lepší!

Na palubě ISS přitom na transport na Zemi čeká až 1000 dalších bakteriálních vzorků! Ačkoliv je pravděpodobné, že velká část z nich (ne-li všecky) budou obsahovat již známé kmeny bakterií, není to zaručeno. I když to bude asi znamenat spoustu zklamání pro budoucí čtenáře článků s titulky o „neznámých bakteriích na vesmírné stanici“, o podobném druhu objevu nejspíše nečteme naposled.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama