Vrány jsou možná chytré jako opice, naznačuje studie

TLDR: Vrány v testu kognice primátů skórovaly nečekaně dobře. Jde o opětovné potvrzení, že u nich může jít inteligence na velmi vysoké úrovni, byť zatím nikoliv o potvrzení ultimátní. Studie tu.

Není jedna kognice

Pokud se lidstvo z nějakého důvodu vybombí, Zemi možná nezdědí opičáci, ale vrány. Naznačuje to nový výzkum týmu Simone Pika z Institutu Maxe Plancka pro ornitologii a evoluční antropologii, který na vrány aplikoval metody měření inteligence a schopnosti řešit problémy vypilované právě na primátech!

Autoři neměřili ptačí kognici jenom tak od oka – upravili k tomu standardní metody kognitivního testu primátů PCTB (Primate Cognition Test Battery) a vnutili dotazník co 4 měsíce skupině čerstvě vyklubaných vran, či přesněji, krkavcům velkým alias Corvus corax.

To, že vrány jsou inu chytré jako opice, není nová idea. Jen letos dorazily dvě další studie naznačující vysoce pokročilou kognici těchto polétavců. Vrány dovedou počítat, chápou tok času, dost možná mají další pokročilé schopnosti podobné těm, které známe od nás či jiných sousedních primátů. Jak je to s jejich mozkem možné?

Zdá se, že klíčem k inteligenci není velikost mozku (to by už sloni a velryby dobývali svými křižníky galaxii), ale počet neuronů a jejich konektivita, čili vzájemná provázanost. To, kolik různých sítí mozek dovede využívat, ovlivňuje i jeho pomoc s řešením problémů – od louskání buráků po řešení gravitačních rovnic. Tohle mimochodem není až taková nadsázka, protože testy zkoumaly nejen používání nástrojů, ale třeba i sociální schopnosti.

Popis není dostupný.
Zdroj: Comedy Central

Planeta ptáků

Výsledky byly srovnány s běžnými ptáky, včetně papoušků, i s výsledky šimpanzů a orangutanů. Jakkoliv platí, že podobné srovnání je vždy ošemetné, ukázalo se, že havrani již ve čtyřech měsících svého věku disponovali sociálními a dalšími kognitivními schopnostmi na úrovni dospělých havranů! Některé rozdíly co do chápání prostorových problémů se sice lišily, ale jinak vypadají výsledky až překvapivě dobře.

Vzhledem k průměrnému věku havranů na pomezí 10 až 15 let je to tak trochu jako kdyby dvouleté lidské dítě mělo stejné kognitivní schopnosti jako dospělák!

Co je ještě podstatnější, a asi to tušíte už díky titulku a perexu, havrani skórovali podobně jako velcí opičáci. Zároveň platí, že i lidské děti v PCTB skórují podobně jako velcí lidoopové, protože naše kognice zase tak velkou cestu neušla – „jenom“ jsme se to díky školám s přibývajícími roky naučili zkoumat i úskalí kvantové fyziky anebo daňových přiznání.

To naznačuje dvě věci: jednak obrovskou sílu, jakou na naši inteligenci má zvládání řeči, a jednak to, že kdyby podobné řeči byli schopny velké opice nebo třeba havrani mohli by i oni dnes budovat rakety a atomové reaktory…

Popis není dostupný.
Zdroj: Pixaby

Není test jako test

Samozřejmě, PCTB test není ultimátní ukazatel kognice a inteligence. Když nic jiného, test byl původně vyvinut pro primáty, takže jemné nuance rozdílů jsou až na další studie.

Vrány, ani jiní primáti, zatím nepostavili cokoliv, co bychom srovnali byť jen s rannými fázemi naší technologické civilizace nebo pokročilé kultury. Můžete namítat, že to, že nevidíme u vran schopnost postavit vodíkovou pumu, nemusí o jejich intelektu přece vůbec vypovídat – my u nich ale nevidíme ani žádné náznaky nižší kultury nebo něčeho, co by nám připomínalo jiné „pokročilé“ chápání a reflektování světa.

Alespoň tedy zatím

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama