Nový vynález umožní „vydýchat se“ z opilosti

TLDR: Většina z nás to někdy přehnala s alkoholem. Nový vynález vědců z Univerzity v Torontu v Kanadě, by s tím ale mohl pomoci. Vystřízlivíte díky němu až 3x rychleji! Léčba opilosti funguje paradoxně na bázi hyperventilace. Studie tu.

Alkohol je metla lidstva…

Ale zametat se musí, ne? Náš vztah s alkoholem je starý, jako civilizace sama, a bylo by tak překvapivé, kdybychom se téhle srandy jen tak zbavili…

Teď vážně – alkohol dovede člověku pěkně zavařit. Každoročně zemře v Česku až 1500 lidí na otravu alkoholem, a mnoho dalších je s různě vážnými otravami hospitalizováno. Tohle přitom vůbec neřeší dlouhodobý vliv alkoholu, třeba vyšší riziko karcinomu jater nebo rozvoje neurodegenerativních nemocí. Tohle je fakt jen počet otrav – podobný počet lidí u nás ročně umře i na chřipku

Případů otrav je samozřejmě více než počet obětí. Řadu lidí se podaří zachránit. Nicméně možností, co s nimi dělat, je relativně méně. V případě takovéto otravy – řečeno lidově, když se někdo totálně ožere – se pacient většinou nechá pod lékařským dozorem vystřízlivět a jsou mu podávány tekutiny spolu s minerály. V případě vážné otravy může dojít i k vypumpování žaludku a podání léků na podporu odbourávání alkoholu. Zbytek je na jeho organismu…

Vědátoři z Fakultní nemocnice Univerzity v Torontu pod vedením Josepha Fishera však teď přišli s mašinkou ClearMate, která by mohl proces střízlivění až třikrát urychlit. A to díky vypařování alkoholu z našich plic!

Zdroj: Syfy

Léčba opilosti jinak

Alkohol, tak jako většina toxinů, se v těle metabolizuje zejména v játrech. Alkohol se v játrech mění na toxický acetaldehyd, který je dále metabolizován na kyselinu octovou. Právě tyto látky jsou zodpovědné za negativní a nebezpečné účinky alkoholu.

Alkohol se z těla dostává i jinými cestami, například právě přes plíce. Dochází k tomu, když vám v krvi koluje dostatečné množství alkoholu. V plicích totiž dochází k výměně plynů mezi krví a vzduchem. Z krve je odváděn oxid uhličitý a další zplodiny organismu, a ze vzduchu je na oplátku vstřebáván kyslík.

Pokud máte však krev nasycenou alkoholem, část se z těla vyloučí právě při této výměně plynů. To taky způsobuje, že občas potkáte opilce, ze kterého to táhne jako z naraženého sudu. Vědce z Univerzity v Torontu napadlo právě toto odbourávání alkoholu podpořit, a to pomocí řízené hyperventilace.

Alcohol Consumption - Our World in Data
Alkohol, populární to kratochvíle! Zdroj: CC BY, WHO, ourworldindata.org

Zhluboka dýchat

K hyperventilaci, tedy ke zrychlení dechu, může dojít přirozeně, například při zvýšené fyzické činnosti, nebo když dostanete panický záchvat z toho, že vám utíká pod rukama život a nic se svým potenciálem neděláte a nemáte žádné pevné vztahy ani pravé přátele... Dlouhodobá nebo silná hyperventilace každopádně může vést až ke ztrátě vědomí, což je ale v součtu vlastně typicky dobře. Při hyperventilaci totiž dochází k rychlejšímu uvolňování oxidu uhličitého.

Hodnota oxidu uhličitého v krvi tak může klesnout pod bezpečnou hranici. Naše těla se ale vyvinula tak, aby tomu zabránila – když hladina CO2 v krvi klesne příliš, vaše tělo se prostě vypne, aby zabránilo dalším ztrátám. Proto mohou někteří lidé v důsledku například panického záchvatu i omdlít. Pokud ale nejste zrovna za volantem auta nebo nemáte jiný zdravotní stav, tělo tím brání jinému poškození.

Při hyperventilaci se kromě vylučování CO2 zvýší i vylučování alkoholu. Jak ale zabránit negativním účinkům hyperventilace? Přístroj ClearMate to vyřešil elegantně. Jedná se v podstatě o dýchací masku, do které proudí přesně namíchaná směs plynů. Tato směs je namíchaná tak, aby vyvolala hyperventilaci, zároveň je v ní i zvýšený podíl CO2. Oxid uhličitý, který pacient při hyperventilaci vydechuje, je tak v jeho krvi hned doplňován a tělo tak nespustí obrannou reakci.

Při testování tohoto přístroje vědci zkoumali, jak rychle vystřízliví dobrovolníci po požití 250 ml 80% vodky. Zjistili, že při použití dýchacího přístroje ClearMate vystřízlivěli dobrovolníci až 3x rychleji než bez něj!

Nevíte někdo, kde se na takovéhle testování přihlásit?

Součást povinné výbavy?

Mašinka tak asi nezabrání úmrtím vlivem totálně kašoidních stavů (nemluvě o kombinaci alkoholu s léky nebo alkoholu s volantem…), ale má stále potenciál pomoci nejen nezodpovědným pijanům, kteří to přestřelili při sobotní párty. Je to taková léčba opilosti pro ty typicky ohrožené.

ClearMate třeba najde využití i při vážnějších otravách, jako je otrava oxidem uhelnatým. Mohl by také pomoci efektivněji léčit například otravy methanolem, polyethylenglykolem a podobnými látkami, které bývají součástí například čisticích prostředků a nemrznoucích směsí.

V případě tohoto přístroje se navíc nejedná o hudbu budoucnosti. Jeho využití na léčbu otravy alkoholem se sice ještě testuje, Americká agentura pro kontrolu léčiv (FDA) už ale schválila jeho použití pro léčbu otrav oxidem uhelnatým. Za pár let by se tak tenhle šikovný strojek mohl stát běžnou výbavou nemocnic. A záchytek…

A jak tak nad tím přemýšlím, možná i některých olomouckých barů.

 [Svatopluk Skoupý]

S otravou můžou pomoci i nanotechnologie! Ty se však už budou asi aplikovat hůře…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama