Houby bez voctu! Psilocybin pomáhá s léčbou deprese

TLDR: Jako by nebylo dost důvodů chodit na houby, tak se podle všeho zjistilo, že houbičková terapie může pomáhat s léčbou deprese. Jde o další zářez na pažbu psychoplastogenů. Studie tuna.

Houbaření trochu jinak

Navzdory výdobytkům moderní doby lidé ani v éře hojnosti nenašli recept na štěstí, a pokračuje tak i hledání efektivnějších léků, které nám s existenciální tísní pomůžou. Psychofarmaka vypadají jako vynález poslední doby – fskutečnosti jsme ale vynálezem jednoho z prvních „léků“ na depresi, piva, vykopli už neolitickou revoluci!

Řešit depresi alkoholem, jak dnes víme, ovšem často vypadá jako vyrazit z louže pod okap. Dnešní antidepresiva fungují na bázi vychytávání serotoninu, na obzoru se však rýsuje i potenciální jiný princip zcela nových antidepresiv na bázi zvýšené neuroplasticity – a to pomocí „kouzelných“ houbiček! Respektive psilocybinu, jejich zásadní ingredience.

Ač tato randomizovaná studie byla poněkud malá, a nebyla zde žádná kontrolní skupina, autor studie Alan Davis z university Johnse Hopkinsea jeho tým jsou z výsledků setsakramentsky nadšení!

Na 24 dobrovolnících bylo zjištěno, že psilocybinem asistovaná terapie byla 2x tak účinná jako samostatná psychoterapie a až 4x účinnější než samotná antidepresiva! Jakkoliv je nutno brát v potaz, že psilocybin není jedinou složkou této terapie – a znovu podtrhuju, že studie je relativně malá a má své nedostatky – zdá se, že milovníkům hub přibyl o důvod víc k oblibě této domény života.

Tenhle vtip je sice o LSD, ale zkuste vymýšlet vtipy na halucinogeny, které jsou co nejméně konfliktní… Zdroj: EinsteinMama

Výlet na gauči

Testovaná terapie dle výsledků studie má oproti dnešním serotoninovým antidepresivům hned několik výhod. Nevyžaduje brát prášky každý den, ani nemá zdaleka tolik vedlejších účinků jako antidepresiva či ketamin! Až na příležitostný bolehlav, pár dojemných momentů a několik výletů do jiných dimenzí si vedl psilocybin prakticky bez vážnějších vedlejších účinků.

Jak to probíhalo a kde že se můžete zapsat? Jednalo se o dvě seance skládající se z mj. 8 hodinové přípravy a 2 hodinové konzultace s terapeutem. Během těchto sezení si šťastlivec pacient vzal psilocybinovou pilulku a roztáhl se na gauči s relaxující hudbou.

Co se s našimi pacienty stalo? Po 4 týdnech této terapie 71 % pacientů vykázalo zlepšení depresivních symptomů až o 50 %! Po dalším měsíci více než polovina pacientů s depresí dokonce dosáhla “remise”.

Na rozdíl od jiných studií psychedelik se tentokrát nepraktikovalo mikrodávkování, které nejspíše má také určité bonusy, a jedním z nich je i absence „tripu“. Přesto se zdá, že i „tripovější“ terapie by mohla nést jisté klady – pokud se tedy dělá správně, a pod dohledem odborníků. Neberte to pls jako návod to zkusit automaticky hned doma.

Argumentů pro využití psychoplastogenů, tedy substancí podporujících plasticitu našeho mozku tak, aby měla psychoterapie větší efekt, však každopádně s novou studií zřejmě přibývá!

They can also make you hallucinate.
Tady fajn metafora – mozková konektivita člověka na psilocybinu (napravo) a placebu (ta druhá pravá). Zdroj: Petri et al.

Co s tím teď?

Byť studií o antidepresivních účincích houbiček je nemnoho, čím dál tím více jich poukazuje na jejich léčebný potenciál zbavit lidi i velmi odolných typů deprese. Pomoci by tak mohly zejména těm, na které jsou tradiční antidepresiva krátká.

Ačkoliv doteď není mechanismus působení psilocybinu plně znám, je spojován s působením na podobné oblasti mozku jako antidepresiva, byť s jiným účinkem.

Studie MRI ukazují, že psilocybin má paradoxně opačný efekt jako typická antidepresiva, na rozdíl od antidepresiv je schopen emoce umocňovat, ne je tlumit. I proto znovu upozorňuju, že bez odborné aplikace po boku jiných komponent není radno si s danými látkami zahrávat, poněvadž efekt může být i opačný než zamýšlený konzumentem…

Ale výsledky rozumné aplikace mluví samy za sebe. V této studii dobrovolníci zmiňovali mystické, osobně významné a vzhledné zážitky, které vedly ke snížení symptomů deprese po4 týdnech. Nevýhodou práce je účast dobrovolníků, což sráží výsledky – teprve randomizovaná práce nám tak řekne více i u efektu na ty, kteří nešli terapii naproti…

Nicméně, vzhledem k tomu, že deprese je nemoc čím dál tím běžnější (či mnohdy spíše běžnějidiagnostikovaná) a je také poměrně zákeřná, je rozhodně dobré, že máme potenciálně další účinnou zbraň proti něčemu, co milionům lidí tak nesmírně komplikuje život.

Houbičky jsou sice ve většině zemí nelegální a poměrně stigmatizované, ale doufejme, že další studie tohoto typu ukáží, že i rozumný výlet „do jiné dimenze“ může člověku pomoct z duševních trablí. Teď jen doufat, že výsledky co nevidět ověří – a v případně úspěchu také přijme – také dimenze odborná!

[Martin Lukáč, LL]

O barevném světě v hrsti taky víc zde:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama