Podle superpočítače neandertálci vymřeli kvůli lidem

TLDR: Ani klima, ani jiné elementy dle nové simulace nevysvětlují relativně náhlé vymizení neandertálců před cca. 40 tisíci lety. Jedinou možností, která podle tohoto modelu zbývá, je zásah našich předků. Studie tu.

What is this? A crossover episode?

Jenom málokterý varovný příběh moderních věků je tak tklivý jako neandertálci. Nám podobný, vlastně i velmi příbuzný druh člověka, který dominoval Evropě tisíce let před příchodem našich předků… a poté zmizel? V tom se lze shlédnout takovým počtem způsobů, že neandertálci nepřestávají lechtat mozková centra paralel!

O to paradoxnější přitom je, že důvod zmizení neandertálců vlastně přesně neznáme. Tedy, ví se, že část neandertálců nikdy nezmizela – i my máme totiž pár procent neandertálských genů. Přestože platí, že dílčím způsobem se tenhle druh smísil s Homo sapiens, před 38 až 43 tisíci lety jeho tisíciletá přítomnost V Evropě i Asii najednou ustrnula. Homo sapiens ji sice později nahradil, nešlo však o plynulý spojení obou druhů – spíše konec jednoho, a nástup druhého.

Možností pro majoritní zmizení neandertálců je několik. Pokud odsuneme stranou ty, které se nabízejí jako první (aliens!), lze zbylé teze shrnout do dvou hlavních možností:

  • Buďto neandertálci prohráli svůj boj se změnami klimatu.
  • Anebo prohráli boj s Homo sapiens

Stroj času pro ověření obou tezí bohužel nemáme, tým Axela Timmermanna z jihokorejského Institute for Basic Science ale sáhl po něčem skoro stejně tak dobrém – počítačových simulacích! Teď možná některým z vás vyskočila virážka, takže si dáme před popisem kritérií a zjištění jeden disklejmr…

Jasně, počítače zdaleka nejsou dokonalé. Každé simulování je jenom tak dobré, jak dobrá jsou vstupní data. Každý model je jenom aproximací mnohem více jevů z reality. Jenže bez toho stroje času jsou simulace furt tím nejlepším, co je reálně k dispozici pro opakování dějinných jevů!

Popojedem.

Zdroj: Coffin Dance meme/BBC/Vlastní

Umělá inteligence na pomoc!

S využitím superpočítače Aleph s modelů pohybů populací (poskládaných na základě archeologických nalezišť) stejně jako vývoje klimatu (známe ze sedimentů a tak) simulace nakonec vyplivla jasný závěr: klima neanderoše nezahubilo. Dokonce se ani nespojili s lidmi. Zbývá jediný závěr téhle komplexnější hry Civilization. Tedy, že neandertálce vytlačili naši předci.

Konkrétně autoři usuzují, že Homo sapiens měl nad neandertálci nejspíše adaptační výhodu nějak spojenou s obstaráváním potravy. Spekuluje se nad lepší technikou lovu, ale stejně tak mohlo jít jednoduše i o náhodnou mutaci, která lidem propůjčila vyšší odolnost vůči nákazám – nebo něco docela jiného.

Na podobné otázky už simulace samozřejmě odpovědět nemůže, mohou však posloužit jako předmět zájmu dalších studií. Na každý pád se z výsledu zdá o něco pravděpodobnější, že neandertálci byli asi prvním druhem, který Homo sapiens napsal do Červené knihy vyhynulých druhů.

Jak je u kolapsů a vymírání typické, odpověď v reálu může mít spíše namixováním obou možností v určitém poměru. >>Je dost dobře možné, že neandertálci čelili nějakému dalšímu selekčnímu tlaku (čti: katastrofě) v době, kdy na ně začali selekčně tlačit i Homo sapienti. Dva roky nazpět například jiná práce z dílny Northumbria University naznačila, že období před 40 tisíci lety předcházela v místech neandertálských habitatů dvě dlouhá suchá, chladná období.

Rozdíl populací Homo sapiens a Homo neanderthalensis v Axelově práci. Zdroj: Timmermann et al./Institute for Basic Science

Akademická otázka

Nebylo to samozřejmě poprvé, kdy neandertálci zažívali změnu klimatu, klima se ostatně mění (v geologickém pohledu) více méně furt! Jenže v hubených letech po dvou minidobách miniledových se jim do obýváku začali kvartýrovat jiní, s novými podmínkami lépe zápolící lidé! A mohlo být vymalováno…

Přesnou odpověď samozřejmě znát nikdy dokonale nebudeme. V neposlední řadě navíc také vlastně platí, že dnešní rozlišování na “neandertálce” a “lidské předky” spíše akademického rázu. Nechci tím říct, že nejsou významné pro sledování evoluce hominidů a užitečné pro srovnání s lidmi! Ale téma „vyhynutí neandrtálců“ působí dojmem dramatického střetu dvou různých ras, které se rvou o své místo na výslunní! Jenže byť spolu lidské a neandertálské kmeny jistě válčily, a nejspíše jedni nahradili druhé, velmi pravděpodobně se tak nedělo kvůli nějakým odlišnostem – ale jednoduše soupeření o zdroje.

Válčili spoli zřejmě i lidé a jiní lidé, nebo neanderálci a jiní neandertálci… Homo sapiens skoro zcela jistě neměli ponětí, že kydlí příbuzný druh na milost Darwinovu. Konec konců, zarostlé, dost možná špinavé prehistorické lidi byste od neanedertálců ve své době nejspíše moc dobře nerozeznali. Je otázkou, zdali tedy mezi sebou Homo sapiens a a Homo neanderthalsis také sami rozlišovali.

Veškeré debaty o tom, kdo koho vytlačil a kdo proč vymřel, by v době našich prapředků způsobily jedině to, že by se jim u ohně neandertálci i sapienti od srdce zasmáli

[Ladislav Loukota]

O neandroších jsem hodil řeč i s jedním z mála českých paleontologů, který se jimi aktivně zabývá!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama