HIV zřejmě zbaven první člověk i bez transplantace dřeně

TLDR: Eradikovat virus HIV z lidského těla se podařilo již u několika pacientů dříve. Ale zatím to vždy bylo spojeno s vysokým rizikem – nyní možná poprvé téhož dosáhla kombinace antivirotik. Oznámení tuna.

Smutné výročí

Letos je tomu 40 let, co byl sanfranciské pobočce CDC nahlášen případ Ken Horna, později retroaktivně označeného na prvního pacienta s AIDS ve Spojených státech. By to počátek velké epidemie choroby, která sice kolovala mezi lidmi i dříve – ale do roku 1980 nikoliv v podobném počtu. Epidemie AIDS, nemoci způsobované virem HIV (ano, vím, že „V“ v té zkratce je „Virus“, ale nekomplikujme si to teď), se od té doby podařilo dostat pod kontrolu s pomocí antivirotik i prevence.

V mnoha státech světa se však jednoho či druhého stále nedostává, a počet HIV pozitivních lidí je odhadován na skoro 38 milionů lidí. Nyní je však možné, že jeden z nich se z této skupiny dostal – a nikoliv skrze svůj odchod do věčných lovišť! Volejte sláva a tři dny se radujte (ale raději pořád s kondomy)! Možná má totiž medicína na kontě první zbavení HIV pozitivního pacienta!

„Ale vždy to už není nic nového, máme přece pacienty Berlin, London, Rio, Tokyo, Nairobi… HIV už je prakticky pasé,“ by mohl někdo tvrdit. Je sice pravda, že už máme pár pacientů (přesně: dva) kteří od HIV byli vyléčeni pomocí transplantace kostní dřeně! Ačkoliv tato metoda již zafungovala na to, aby se HIV z těla dostalo, má jednu malinko nevýhodu. Je poměrně vysoká pravděpodobnost, že danou proceduru nepřežijete. #ohwell

Jak jsem totiž psal již dříve (a viz také starší video na konci článku), lidé vyléčení pomocí transplantace kostní dřeně byli HIV zbaveni jaksi „omylem“. Procházeli totiž onkologickou léčbou proti nějakému typu nádorového onemocnění – a riziková léčba v jejich případě spočívala v transplantaci kostní dřeně! A když už byla dřeň transplantována, vzala se od dárce, který je přirozeně HIV viru rezistentní…

Zdroj: angiexxn/Vlastní

Kombinace virostatik

Neznamená to, že lidé umírají vlivem infekce HIV stejně jako v roce 1980! Máme totiž již také velmi účinné léky na udržení HIV pod kontrolou i na zamezení přenosu! A jejich kvalita se zlepšuje! Anvirotika, či také virostatika, ušla dlouhou cestu a dnes teoreticky dovolují lidem, kteří je berou pravidelně, žít plnohodnotný život. Jenže – ačkoliv tomu kritici farma společností nevěří – pořád probíhá i hledání ultimativního způsobu, jak HIV zcela dostat z těla.

Pořád je HIV, byť sebepomalejší, rozsudek smrti pro drtivou většinu infikovaných. A pořád je nutné utrácet za virostatika. Pokud HIV chytneme, v lepším případě bereme do konce života léky (s ne úplně čupr vedlejšími účinky) aby se nám HIV nezhoršovalo. Možnost nasadit trvalou léčbu HIV třeba i v zemích třetího světa, by navíc mohla vést k omezení a časem třebas i eradikaci choroby! Jenže nebudeme asi čtyřiceti milionům lidem transplantovat kostní dřeň.

Proto se již pár desetiletí snaží Vědátoři přijít na způsob, jak HIV z těla odstranit či snížit na dostatečnou úroveň, kdy si již tělo s virem dokáže poradit. A podle všeho se něco takového mohlo podařit u pacienta „Brazil“, 34 let starému muži, který byl s HIV diagnostikován v roce 2012.

Tomu tým vedený Ricardo Diazem z brazilské Federální univerzity São Paulu podal koktejl několika potentních antiretrovirotik, včetně maravirocu a dolutegraviru a pak se sledovalo, co se bude dít. Ačkoliv podání antiretrovirotik je standardní terapie pro zamezení šíření HIV, spekulovalo se, že podávání velmi silných dávek by mohl být klíč k remisi vůči HIV. A nyní bychom mohli mít první náznak, zdali tomu tak je.

HIV / AIDS - Our World in Data
Vedle Afriky je dalším významným ohniskem Rusko. Zdroj: CC BY

Příliš brzy na oslavu

Jaký je totiž výsledek? Testy po ukončení terapie neodhalily žádné protilátky vůči HIV! Žádné protilátky = žádné HIV, zjednodušeně řečeno. Můžeme s trochou opatrnosti říct, že pacient Brazil je v remisi!

To jsou poměrně dobré zprávy, jelikož poměrně intenzivní terapie antiretrovirotiky má tu výhodu oproti transplantaci kostní dřeně, že vás nezabije. No neberte to! I když jsou tyto výsledky skvělé (minimálně pro pacienta Brazil), je ale důležité zachovat chladnou hlavu a otestovat tuto terapii na vícero pacientech, než bychom mohli jásat, že jsme vyléčili HIV. U HIV pacientů je dobře známo, že schopnost kontrolovat HIV je poměrně silně geneticky podmíněna, a ne každý může mít takové štěstí.

Navíc, nynější závěry byly publikovány zatím tiskovými kanály – informace zveřejnila konference AIDS 2020, letos probíhající (kvůli nějaké jiné chorobě) virtuálně, takže na publikované studie ještě čekáme. Navíc je třeba říct, že kombinovaná terapie virostatiky – pokud by tělo zbavila HIV natrvalo, což zatím nevíme jistě – jaksi proběhne jenom těmi virostatiky. Jinak řečeno: nejde o zázračnou pilulku, kterou bychom snadno a rychle mohli aplikovat na miliony nemocných třeba v Africe.

Nicméně, odhalení mechanismu kombinovaných virostatik by časem mohlo vést snad i ke zjednodušení léčby. Ale to už spekuluju nad tím, co možná přinese další generace výzkumu. To cel za předpokladu, že Brazilský pacient nebude za pár let znovu pozitivně otestován na HIV

Můžeme tedy říct, že s HIV je konec? Zatím rozhodně ne! Ale zcela jistě máme našlápnuto správným směrem. Ještě pár pacientů se jmény měst a států a můžeme se začít pomaličku radovat! Snad bychom tak po letošním výročí počátku epidemie mohli učinit významný krok k jejímu ukončení.

[Martin Lukáč, LL]

Víc o dosavadních virostatikách také níž.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama