Vznikají dlouhodobě fungující antivirotika proti HIV

TLDR: S virem HIV již dnes dovedou velmi dobře zatočit antivirotika. Ty je však nutné brát stále dokola. Nová antivirotika by ale mohla mít dlouhodobý efekt i po jediném použití. Oznámení tuna.

HIV, já vám rozumím!

Nemoc AIDS je považována za jednu z nejnebezpečnějších nemocí světa. Virem HIV, který AIDS způsobuje, se každý rok nově nakazí až 2 miliony lidí. Přes veškerou snahu vědců se zatím nepodařilo vyvinout účinnou vakcínu ani metodu vyléčení. V boji s šířením této nemoci by ale mohl pomoci nový lék, který vyvinuli vědci ze společnosti ViiV Healthcare, ve spolupráci s americkým Národním institutem alergií a infekčních nemocí.

Jedná se o lék, který dokáže zabránit infekci virem HIV. Zatím ale jen po dobu dvou měsíců

Nová látka nese označení Cabotegavir, funguje na principu tzv. pre-expoziční profylaxe. Pre-expoziční profylaxe (PrEP) se zakládá na pravidelném užívání antiretrovirotik, které v těle zabrání uchycení a množení viru HIV.

Jinými slovy, pokud tuhle látku užíváte pravidelně, máte výrazně nižší riziko, že se HIV nakazíte! PrEP často užívají jako prevenci proti HIV právě lidé s vyšším rizikem jeho přenosu. V současnosti nejpoužívanějším lékem na PreEP je Truvada, kterou vyrábí u nás proslavená společnost Gilead.

Nejedná se ale o vakcínu! Aby byl lék Truvada účinný, je potřeba ho brát každý den a to alespoň měsíc před očekávaným nechráněným sexem či jinou formou přenosu. Bohužel, víme jak na tom jsou lidé s pravidelným užíváním jakýchkoliv léků. Vědátoři se tak již dlouho snaží vyvinout lék, který by infekci viru HIV bránil dlouhodobě. A jeden se teď možná objevil!

Zdroj: angiexxn/Vlastní

Dlouhodobý efekt

Jmenuje se Cabotegavir a jde o antiretrovirikum napadající virový enzym integrázu. Tento enzym je nezbytný pro množení HIV viru a jeho zablokování tak brání tomu, aby se virus v těle množil. Hlavní výhodou tohoto léku je, že oproti jiným lékům na PrEP, které se musejí užívat každý den, vydrží jedna dávka účinkovat až 60 dní!

Vědci se rozhodli testovat Cabotegavir i v porovnání s  Truvadou. Do studie se zapojilo přes 4500 dobrovolníků z celého světa. Jednalo se zejména o homosexuály a příslušníky jiných sexuálních menšin, které patří mezi rizikové skupiny pro šíření viru HIV.

Účastníci studie byli rozděleni do několika skupin, kterým byl podán PrEP Cabotegavir, Truvada nebo placebo. Dle této studie se virem HIV nakazilo pouze 0,38% lidí, kteří dostali injekci léku Cabotegavir, oproti 1,21% lidí, kteří se nakazili při užívání léku Truvada. Cabotegavir je tedy dokonce účinnější než Truvada.

Tento rozdíl je ale zřejmě způsoben právě tím, že lidé užívající Truvadu ji zapomínali brát pravidelně a při nechráněném sexu se poté snáze nakazili HIV.

Provizorní „vakcína“

Cabotegavir každopádně není vakcína, a účinnost tohoto léku ani není stoprocentní. Vědátoři se nyní snaží zjistit, proč se někteří lidé virem HIV nakazili i přes to, že dostali injekci tohoto PrEPu. Mohl se na tom podílet například jejich metabolismus, tělesná váha, nebo specifická varianta nějakého genu.

Testování Cabotegaviru navíc stále probíhá a v současnosti běží další klinické testy. Autoři práce také uvádějí, že průběh studie i její vyhodnocování zkomplikovala koronavirová krize. Během karantény totiž, dle autorů, docházelo méně často k rizikovému nechráněnému sexu. Zřejmě to má nějakou souvislost s uzavřením barů a hudebních klubů.

Na vývoji skutečné vakcíny proti viru HIV pracují stovky vědců po celém světě. Jenže to se dá říct už několik posledních desetiletí. Než se jí tedy možná dočkáme, má Cabotegavir potenciál stát se alespoň „provizorní vakcínou“.

Jelikož Crbotegavir stačí brát pouze jednou za dva až tři měsíce, mohl by tento lék výrazně snížit množství nových případů HIV. Přeci jen, zajít si jednou za tři měsíce na injekci bude pro mnoho lidí snazší než brát každodenně léky!

[Svatopluk Skoupý]

A nejde ani o lék, který by vás HIV zbavil – a to navzdory tomu, že u několika lidí byl virus zřejmě skutečně eradikován!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama