Robot Spot může možná najít uplatnění i v zemědělství

TLDR: Robot od Boston Dynamics pomalu směřuje do reálného světa, nejnověji skrze možné uplatnění ve farmaření. Stále jde však o experiment, který může mít různý výsledek. Oznámení tuna.

Ovčáčku, čtveráčku

Loni v září došlo na možná nejvýznamnější pokrok v aplikaci robotiky vůbec. Po mnoha, mnoha letech, kdy se společnost Boston Dynamics chlubila svými videi kráčejících stromů totiž jeden takový stroj konečně zamířil i do reálného světa! Čtyřnohý robot Spot se totiž dočkal pronajímání pro soukromé vlastníky. Za tu dobu uplynulo už dost vody – a ačkoliv se zatím nezdá, že na podobné roboty brzy narazíme běžně na ulici, rozhodně víme víc o tom, k čemu můžou sloužit.

Vývoj Spota začal před mnoha lety pro vojenské účely. Robot zvaný BigDog měl plnit úlohu jakési tiché robotické muly pro transport nákladu, který by ulehčil speciálním jednotkám v nepřátelském týlu. Problém je, že pro podobné využití nemáme ještě dostatečně dobré baterie – a napájet BigDoga spalovacím motorem by znamenalo zvýšit hlasitost takového pohonu. Armáda ještě vyzkoušela BigDoga (a jeho deriváty) i pro čištění budov, než se nakonec ukázalo, že o koncept nemá zájem.

Boston Dynamics mezitím několikrát změnil majitele, a ačkoliv jeho videa chodících strojů děsila lidi na sociálních sítích, zjevně nikdo o Terminátory neměl skutečný zájem! Tím méně vojáci. BA se tedy přeorientovala na civilní sektor, kde by roboti mohli teoreticky najít lepší odbytiště. Teoreticky.

I když totiž například Spot jako čtyřnožec umí chodit a otevírat třeba i dveře, neumí o moc víc. Ideou vypuštění robota do soukromého sektoru vloni v září tedy bylo umožnit třetím stranám, aby si „osahaly“ mašinu a ideálně i vyvinuly software, který by ji dodal na nových schopnostech. Ukázalo se, že přehršle aplikací stále není – ale několik možností, kde by roboti mohli najít uplatnění, se přesto vylouplo. Nejnověji v zemědělství.

Zdroj: Black Mirror/BBC, Boston Dynamics/CC/Vlastní

Proměnlivý výstup

Zjevně začínající společnost Rocos se tak pochlubila prezentací možností Spota v monitorování růstu plodin anebo – vlastně docela logicky – nahánění ovcí v duchu ovčáckého psa. Video (níže) je sice jenom reklamním spotem, takže o tom, na kolik je robot skutečně užitečný, si zatím můžeme myslet své. Zdá se však, že minimálně startovací možnosti širšího uplatnění Spota tím zase o něco narostly.

Využití robotiky v zemědělství je na postupu delší čas, ačkoliv doposud se o něm mluví hlavně v souvislosti s dvěma jinými technologiemi: autonomním řízením a drony. To první by mohlo zajistit kombajny (či jiné vehikly) schopné snáze kultivovat pole. To druhé by naopak mohlo přinést snazší boj se škůdci či závlahou, stejně jako monitoring rostlin. Popravdě si nejsem příliš jistý, nakolik bude drahý kráčející robot lepší než kombajn upravený pro autonomii nebo relativný levná parta dronů…

Nicméně lze uvažovat nad tím, že tradiční droni můžou mít omezený dolet nebo nebudou vhodní pro všechny typy plodin – a s obojím by Spot mohl vypomoct. Nikoliv robotická revoluce, ale postupná evoluce tak může čekat agrárníky. A, jako obvykle, bude to ani vývoj, který bude znát na celém světě ihned. Až teprve poté, co si Spota pořídí i ex-JZD ve vaší vesnici, bude skutečně zjevné, že to postupuje dále. Ale jestli se tak stane za rok nebo 20 let, bych si netroufl ani hádat.

Evoluce, nikoliv revoluce

Krom agrobotů by Spoti mohli najít uplatnění i v dalších sektorech, o kterých jsme psali dříve. Tím prvním by byla policie. Spota testovala pyrotechnická jednotka jak pro zacházení s výbušninami, tak například i pozorovací platformu pro jiné rizikové situace. To není až tak překvapivé, zrovna Bomb Squad používá roboty i dnes.

V praxi by koupě Spota znamenala, že jeden „chytřejší“ robot zastane práci dvou jiných, starších robotů – a třeba si ho na zásah jako „chodící kameru“ půjčí i SWAT. Další možnosti dorazily v březnu. Tehdy vyjádření Boston Dynamics naznačily možné uplatnění robota i v hornictví. Opět nejde o nic, co by bylo přehršle složité – robot by mohl jednoduše mapovat rizikové úseky snáze než lidé ne jiní, dosavadní specializovaní roboti. A v neposlední řadě se jedna aplikace objevila i během pandemie – právě Spoti upozorňovali na dodržování rozestupů v Singapuru. Kolovaly i informace o využití v nemocnících, ale tam se mi nepodařilo najít významnější příklady.

Očekává se, že v druhé polovině tohoto roku by program Boston Dynamics měli obohatit i Spoti vybavení robotickou paží, kteří by pak mohli vykonávat další činnosti manuálního rázu. Prozatím tak platí, že Spot rozhodně nevyrazil svými možnostmi dech, a o ztrátu práci se jako farmář, horník nebo pyrotechnik asi bát ještě nemusíte. Současný přístup Boston Dynamics je však rozhodně podstatně racionálnější než pokusy o aplikaci v minulosti. Bude už tedy jenom na zákaznících, zdali o současnou úroveň robotiky budou mít skutečně zájem!

[Ladislav Loukota]

O Spotovi jsme v době vzniku programu mluvili i tady:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama