Nanočástice pomáhají nové vakcíně chránit proti šesti druhům chřipky

TLDR verze: Vědátoři vyvinuli potenciální očkovací látku, která účinkuje proti šesti druhům chřipky. Efektivnější je díky nanočásticím. Studie tu.

Virus na hlavičku

Mnohé z nás už to někdy potkalo. Bolí vás celé tělo, do hlavy jako by vám někdo mlátil kladivem, a i přes vysokou horečku se třepete zimnicí tak, že s vámi málem skáče postel. Máte chřipku jak poleno! Každý rok se chřipkou nakazí dle odhadů až 15 % lidské populace.

Zdravý dospělý člověk si obvykle pár dní poleží a dostane se z toho, takže by se zdálo že se nejedná o až tak závažnou nemoc, prostě taková horší rýmička. Každý rok ale v Česku zemře na následky chřipkové infekce až 2000 lidí, zejména seniorů a dlouhodobě nemocných. Celosvětově to pak může jít do stovek tisíců…

Háček s chřipkou je navíc v tom, že i když se necháte naočkovat, není to záruka toho, že se vám letošní chřipková epidemie vyhne. Tento virus, správně označovaný Influenza A virus, nese na svém povrchu specifické proteiny H a N (Hemaglutinin a Neuraminidáza – z toho označení například pro ptačí chřipku: H5N1).

Protein H je na povrchu viru dominantní, a právě na tento protein reaguje náš imunitní systém. Představovat si je můžete jako různé klobouky na hlavičce proteinů na povrchu viru.

Problém je, že H protein velice rychle mutuje, díky čemuž vznikají nové kmeny chřipky. Vědci tak musí každý rok odhadovat, který kmen chřipky se může rozšířit a vytvořit proti němu vakcínu. Může se ale stát, že zákeřná chřipka si mezi tím znovu zmutuje, nebo že se rozšíří jiný její kmen, a vaše očkování vám tak bude méně efektivní, protože vznikalo proti buřinkám, ale evoluční sprint namísto toho vyhrála chřipka s rádiovkou!

A i pokud je vakcína účinná, musí se očkování rok co rok opakovat. Protože další rok to nastává nanovo…

Vědci se tak již dlouho snaží vyvinout univerzální vakcínu proti chřipce. Takováto vakcína by dokázal ochránit před jakýmkoliv kmenem chřipky, bez nutnosti očkování podstupovat každý rok znovu. A právě na takovéto univerzální vakcíně pracuje doktor Ye Wang a jeho tým z Biomedicínského Institutu Státní Univerzity v Georgii. Možná totiž přišel s něčím, co v sobě kombinuje technologii a imunizaci zatím nevídaným způsobem!

Jak funguje univerzální vakcína?

Klasická chřipková vakcína nese oslabený virus chřipky, který v těle spustí imunitní reakci, která vede k produkci protilátek. Pokud pak přijdeme do styku s chřipkovým virem, naše tělo již proti němu má obranu. Pokud to, ovšem, není jiný kmen, než proti kterému jsme očkovaní. Vakcína, kterou vyvinul Ye Wang se však od té klasické liší.

Neskládá se totiž z oslabeného viru, ale ze syntetických nanočástic. Tyto nanočástice na svém povrchu nesou virové proteiny M2e a N, které fungují jako antigeny, tedy látky vyvolávající imunitní odezvu. Vědci tuto experimentální vakcínu aplikovali myším, načež je vystavili několika známým kmenům chřipkového viru. A světe div se, myšky byly odolné proti všem testovaným kmenům.

Proteiny M2e a N, které na sobě syntetické nanočástice nesou, mutují totiž mnohem pomaleji než virový protein H. Většina vývoje chřipkových vakcín se zaměřovala na H protein, protože je to mnohem silnější antigen a vyvolává silnější imunitní reakci v těle.

Protein N tak silnou reakci nevyvolává, a proto se o něj vědci při vývoji vakcín dosud příliš nezajímali. Ye Wang se svým týmem však dokázali tento problém N proteinu obejít. Spárovali totiž N protein s proteinem M2e, který jeho antigenní účinek výrazně zvýšil.

Po vakcinaci těmito syntetickými částicemi nesoucími M2e a N proteiny si tak tělo proti nim vybuduje protilátky. Po infekci chřipkovým virem pak imunitní systém rozpozná N protein na povrchu viru a začne se bránit, bez ohledu na to, o jaký kmen se jedná!

Struktura chřipkového viru v celé své nahotě!

Významný význam?

Takže máme univerzální vakcínu na chřipku? Jako obvykle musím teď zmínit i méně pozitivní & podstatně skeptičtější možnosti.

V první řadě platí, že možných užitečných cest vstříc univerzálnímu očkování proti chřipce bylo v minulosti vícero. Pět let nazpět se zdálo, že upravit geneticky virus chřipky tak, aby se očkovací látky mohly zaměřit na jádro viru, také slibuje brzké výsledky. A i když třeba ještě přinesou své ovoce, zjevně byly tehdejší titulky stran univerzální vakcíny poněkud předčasné.

Také tentokrát musím zmínit, že současná Wangova vakcína byla zatím testována pouze na myších. Takže myšky už chřipku sice nedostanou, ale než se tato vakcína dostane ke klinickým testům na lidech a k použití v praxi, bude to ještě pár let trvat.


Doufám, že vám kontextová reklama prodává nějaké homeopatické vakcíny.

Je také klidně možné, že nanočástice samotné budou mít i nějaké další nežádoucí účinky. Ne snad, že by z lidí dělaly supermutanty nebo supermrtvoly – úplně postačí, že jejich vstřebání či vyloučení bude třeba náročnější na lidská játra. Univerzální vakcína by pak stále nebyla pro všechny, a stále bychom tu měli rizikové skupiny. Jasně, s absolutním univerzálním proočkováním by i takové lidé byli v bezpečí. Ale stačí se zeptat spalniček, jak na tom dnes podobná eradikace je.

Aktuální výzkum má však přesto ohromný potenciál, a to nejen jako vakcína proti chřipce. Syntetické nanočástice, které Ye Wang vyvíjí by teoreticky mohly být využity pro vývoj vakcín proti celé řadě dalších virových či bakteriálních onemocnění. Dalším krokem v tomto výzkumu je dle Ye Wanga testování této vakcíny na tzv. mikroinjekčních náplastech, které vyvinul tým vědců Technologického Institutu Univerzity v Georgii.

Dané náplasti na sobě mají miniaturní jehličky s vakcínou, které jsou tak malé že téměř nejdou cítit, a navíc se v těle samy rozloží (Ideální pro ty z nás, co mají strach z jehel). Jednou se tak možná dočkáme toho, že přijdeme v chřipkové sezoně k doktorovi, a ten nám místo injekce připlácne náplast s univerzální vakcínou. Boží!

 [SS]

Udělejte si k tomu čekání kafe – a pak mrkněte, co to s váma vlastně dělá:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama