Může mobilní trasování napomoct s epidemií? Zřejmě nikoliv zázračně

TLDR: Mobilní trasování má teoreticky potenciál zpomalit epidemii, z charakteru nového koronaviru to ale zřejmě nebude stačit zcela. Nemoc má totiž určitý podíl asymptomatických přenašečů, které sebelepší GPSka neodhalí. Aplikaci eRouška přesto můžete stahovat tuna, a svůj význam mít spíše bude, další citované studie jsou pak rozprostřeny v článku.

EDIT 17.04.: Původní verze článku mohla vyvolat dojem, že eRouška sama sleduje polohu svého nositele. Byť principem chytré karantény je určovat, s kým jste se setkal, eRouška sama jenom kontaktuje jiné telefony v okolí bez záznamu polohy. Za mystifikaci a chybu z mojí strany sorráč.

Nehloupá karanténa

Máte raději sebevraždu skokem pod vlak anebo podřezáním se ve vaně? Zhruba nějak takhle teď totiž působí dilemata řady světových vlád. V rámci souboje s novým koronavirem se sice u (pravděpodobně jen první vlny) epidemie dostáváme přes prvotní problémy s nástupem šíření, ale o to palčivější je otázka – co dále?

Řeč je samože o tématu „ekonomie„. Její zpomalení vlivem restrikcí (ale i chování zákazníků) je systémové a všeobecné! Stále výrazněji se objevuje otázka, jestli má smysl za cenu stovek tisíc (případně milionů či desetimilionů v horních odhadech nekontrolovaného šíření) obětovat poslední dekády ekonomického růstu. Konec konců, vliv to bude mít i na zdravotnictví! Když nebudou peníze na léčbu rakoviny nebo třeba moje oblíbené umělé orgány, pocítíme to v součtu stejně jako COVID-19!

Před sto lety v době španělské chřipky by snad bylo možné situaci tak či onak neřešit. Choroba by prostě prošla populací, tři čtvrtiny lidí by se mohla bez větších problémů schovat na vsi u záhonků, přeživší ve městech by si poplakali a za dva roky by se jelo dále. Došlo by na dílčí promoření, ale málokdo by mu tak říkal. Zároveň by málokdo mluvil o „kupní síle“ nebo „systémovém poklesu sektorů“. Dnes se ale snažíme jak udržet ekonomiku relativně funkční (byť za cenu určitého zpomalení), tak se vyvarovat i přílišným obětem.

Jak jsem popsal déle včera, znamenat to může několik scénářů. Pokud neuvolníme stavidla úplně (promoření) nebo zázračně nenajdeme za pár měsíců vakcínu (což se asi nestane), zbývá jenom „tanec„. Tedy postupné uvolňování, zostřování a zase uvolňování restrikcí tak, aby se nám dařilo epidemii udržet na uzdě a zdravotnictví nezkolabovalo. Ale zároveň aby se ekonomika mohla nadechnout. Anebo že by existovala ještě čtvrtá možnost?

Stále výrazněji se mluví o takzvané chytré karanténě! Máme přece moderní dobu, a i staré problémy tak můžu najít moderních řešení! Co kdybychom sledovali infikované lidi tak, abychom mohli identifikovat infekční případy nazpět podle jejich pohybu? Dílčí snahu v tomto přinesla česká aplikace eRouška skupiny COVID19CZ, ale k něčemu velmi podobnému směřuje i zahraničí. Apple a Google oznámil společnou (!) snahu vyvinout cosi jako světovou verzi eRoušky. Je tedy chytrá karanténa cestou ven z krize tak, aby se covid nažral, ale ekonomika zůstala celá?

Není k dispozici žádný popis fotky.
Fakt je, že při minulých epidemiích byla ekonomika spíše sekundárním problémem…
zdroj: Visual Capitalist

Mírný pokrok v mezích zákona

Spíše. Asi. Moc. Ne. Alespoň z toho, co víme. Což není mnoho – takže nelze vyloučit ani opak! A navzdory myriádě problémů může jít o užitečný prostředek při zvládání epidemie v duchu „tance“. Ale nepředhýbejme se, na všechny zásadní argumenty se dostane!

Než na mne někdo z autorů uspořádá fatvu, předem napíšu – pokud chcete přispět v boji s koronavirem, eRoušku si stáhněte! Stejně už jste svoje osobní data obětovali nejhrůznějším facebookovým kvízům a aplikacím, které vám ukázaly, že v sedmdesáti budete podobně škaredý jako ve třiceti! I kdyby jednou leaknuly vaše údaje o tom, že sedíte většinu dne doma na prdeli (byť se COVID19CZ dušuje, že data jsou samozřejmě chráněná!), pro jednou obětujete své osobní údaje něčemu užitečnějšímu, než abyste opět zjistili, která postava z Harryho Pottera jste…

Nicméně nečekejme, že eRouška spasí celou epidemii. Jak princip funguje? eRouška samotná kontaktuje jenom jiné pro-erouškované telefony v okolí bez záznamu trasy, což umožní je v případě infekce snáze dohledat. Celá chytrá karanténa obecněji, již eRouška může a nemusí být součástí, pak v zásadě sleduje polohu nositele chytrého telefonu. Onu trasu rovněž zaznamenává do paměti. Pokud jste infikovaný nebo zjistíte v pátek, že jste od pondělka byl infikovaný, teoreticky je možné skrze tuto aplikaci nazpět vystopovat, koho jste potkal a ony lidi vytrasovat a izolovat před tím, než nakazí další lidi. Různé přístup budou nejspíše stát od státu odlišné, rámcově by ale princip měl být obdobný v českém i případném americkém pojetí.

Teorie zní velmi dobře. A v chaotickém poznání nového koronaviru vědeckou optikou (kdy studie momentálně nutně vznikají s řadou metodologických problémů a/nebo jsou šité horkou jehlou) je však velice málo jistot. Chytrá karanténa je nositelem zajímavých příslibů – reálně ale nelze napsat, jestli bude nebo nebude fungovat, protože na to nemáme zatím žádná data.

Například oxfordská studie z konce března predikuje, že mobilní aplikace by mohly skutečně výrazně pomoct s trasováním infikovaných lidí, ale k tomu vlastně není třeba eRouška nebo její ekvivalent. Zcela postačí, pokud operátoři budou s epidemiology sdílet data. eRouška je díky své dobrovolnosti skutečně poněkud ideálnějším řešením mezi dvěma extrémy. Tím se ale dostáváme k druhé, řekněme etické rovině situace.

Oxfordská studie vlastně jenom říká, že velmi rychlé šíření COVID-19 nelze zvládnout jenom fyzickým trasováním. Ale že ideální škálovaný proces, tedy cosi v duchu chytré karantény, by už totéž zvládnout mohlo. Po praktické stránce ale za pozitivní výsledek nikdo dopředu ruku či jiný úd do ohně nestrčí. Ne do praktického testu. A ten vzhledem k současnému nastavení bude muset být doprovodný.

Nenechte se mýlit memem – chytrá karanténa může být užitečný doplněk. A jasně, vakcínu ani efektivnější lék zjevně stále nemáme. V celkovém kontextu řešení pandemie se však nejspíše chytrá karanténa bohužel nevyrovná skutečným tahounům na první a druhé příčce.

Stroj původního komiksu: 3palec

Nezáleží na aplikacích

Ačkoliv dotazníky mluví o tom, že většina lidí by si aplikaci v duchu eRoušky nainstalovala, rozhodně nepůjde o 100 % všech majitelů telefonů. A nemusí to být kvůli tomu, že někteří uživatelé v Avengers fandili Thanosovi – ne každý má chytrá telefon, anebo ho nosí u sebe se zapnutým bluetoothem.

Co je ale zcela nejhorší, pořád nevíme přesně, kolik infekčních lidí je asymptomatických. A pokud jste nositelem koronaviru, ale nevíte o tom – a budete mít tak mírný průběh, že vás epidemiologové nepodchytí – budou se nutně i při hypotetickém plošném pro eRouškování objevovat nové případy bez toho, aby bylo jasno, kdo se kde nakazil.

Německá studie týmu Sebastiana Vollmera odhaduje, že doposud došlo na podchycení jenom 6 % až 9 % případů (na zvýšení došlo po plošnějším testování). Což se podobá některým lednovým modelům, které odhadovaly, že i v Číně byla až dvacetinásobně (!) vyšší míra infekcí, než kolik bylo známo.

Jenže ani v tomto případě není s daným zjištěním situace stále o mnoho jasnější. Němci si v první řadě nejsou jistí, zdali ona tichá majorita jsou pouze asymptomatičtí, anebo jen presymptomatičtí pacienti. To je dost zásadní rozdíl – asymptomatičtí nejsou nemocní. Tohle by nahrávalo tezím o potenciálním velkém promoření.

Presymptomatičtí by ale časem sami rovněž onemocněli, což je o něco horší zpráva. Budoucí modely napoví víc, ale i na ty si budeme muset počkat. Nedávné rakouské testy zase naznačují, že asymptomatických/presymptomatických přenašečů by mohlo být relativně málo. Až další studium toho, jak moc se COVID-19 šíří či nešíří bez symptomů, tedy také rozhodne o tom, zdali chytrá karanténa bude více či méně užitečná.

Na obrázku může být: text
Pořád platí, že nejefektivnější je mýt si ruce & vyhýbat se lidem…
zdroj: Wash Your Lyrics/Vlastní

Jiskra na konci tunelu

Závěr je tedy svého druhu optimistický. Pokud je násobná většina pacientů s koronavirem asymptomatická, tak nám sice chytrá karanténa moc fungovat nebude – ale může dojít na promořování. A naopak pokud je většina lidí s koronavirem symptomatická, chytrá karanténa pomůže víc – ačkoliv jenom pokud ji dáme šanci. Já osobně jsem ji nainstaloval, byť jsem si zároveň vědom rizika, že tím může s mými daty na veřejnost uniknout moje úzkostně utajovaná záliba v hentai pornografii. Pokrok vyžaduje oběti.

Nakonec lze říct, že COVID19CZ zvolil název eRouška skoro až prorocky. Stejně jako už měsíc opakuju, že klasická rouška není ultimátní řešení nákazy, a to ačkoliv může přinést nějaký marginální (v populaci desítek milionů snad i znatelný) efekt, totéž platí i s chytrou karanténou.

Nejde tedy ani omylem o stříbrnou kulku, která by výrazněji spasila epidemii či ekonomiku. Ale pokud ji bude mít velký počet učivatelů, může do určité míry pomoct s trasováním v situaci, kdy případy stále narůstají. S koronavirem nicméně nejspíše budeme muset tancovat ještě pěkných pár měsíců, či možná i let – a skutečným řešením situace nebudou sebechytřejší telefony, ale až vakcína.

[Ladislav Loukota]

Jenže na tu vakcínu si asi pěkně dlouho počkáme:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama