Promoření koronavirem je možná velmi nízké, naznačuje Rakousko

TLDR: Ač jde jen o testy na přítomnost viru, nikoliv protilátek, zdá se, že očekávané výsledky přítomnosti viru v populaci nahrávají pesimističtějším vizím. Virus s námi zřejmě ve své aktuální podobě není příliš dlouho a epidemie spíše neprobíhala bez povšimnutí. Oznámení zde.

Promoření bez moře?

Můžeme se poplácat po ramenou! První měsíc pandemie jsme zvládli i v Česku překvapivě dobře! Nejenže jsme společně stále výrazněji seděli doma na prdeli, ale ušili jsme si i roušky anebo vybrali na respirátory a masky! Častokrát diskutovaná role vlády sice mohla být poněkud významnější, ale podíváme-li se na tristní reakci třeba v USA, český scénář zatím působí jako rozhodně mnohem lépe zvládnutý než u vlád jiných.

Otázkou ale je, co teď? Šíření koronaviru se podařilo omezit, avšak není asi reálné, abychom seděli příští rok (či déle) do příchodu vakcíny všichni doma. Evropské země, Česko nevyjímaje, pomalu sice momentálně popouštějí uzdu restrikcím, není ale vyloučeno, že za pár týdnů se vše bude zase zpřísňovat. Pokud rapidně přibude nových případů, může přibýt i nových zákazů…

Anebo také nemusí – uplynulý měsíc nám dal čas na přípravu, nemocnice mají momentálně připravenu řadu lůžek pro COVID-19 pacienty, ekonomika trpí! To vše jsou argumenty pro takzvané řízené promoření populace. V zásadě to znamená, že se virus nechá projít miliony lidí a ti si při tom vytvoří protilátky. Pokud dojde k izolaci předem známých rizikových pacientů a celková smrtnost je jinak nízká, obětí by mohlo být relativně málo. Alespoň tak zní teorie.

Bohužel, praxe se zatím odlišuje. Asi si pamatujete, že tři týdny nazpět plánovala promořit také mmj. Velká Británie. Přičemž poté, co případy a úmrtí začaly narůstat, i premiér Johnson přistoupil k modelu restrikcí (izolace, karanténa). Od té doby další práce naznačují, že možná až třetina pacientů, kteří prodělali COVID-19, proti němu nemusí být imunní. Anebo se objevují i stále velmi útržkovité zkazky o možné reinfekci u některých vyléčených pacientů.

zdroj: Richard Young/DC Comics

Zatím víme málo

Zatím posledním nožem pod žebra tezi o promoření jsou data z Rakouska. To má relativně podobné údaje jako Česko – v době publikace kolem 8 tisíc známých infikovaných pacientů, klesající křivku epidemie, i podobnou populaci. Stran promořování panuje naděje, že možná už velký segment populace koronavirus zasáhl, a ani si toho nevšimla! Nakonec, i já jsem na tuhle možnost v lednu a únoru vsázel poté, co modely naznačovaly až dvacetinásobně vyšší počet infikovaných lidí v Číně, než byly známé počty.

Rakousko tak proto provedlo náhodné testování u 1544 lidí s cílem odhalit aktuální přítomnost viru. Vybraný vzorek odpovídal demografice celé země – lze jej tedy považovat za reprezentativní zásek do toho, nakolik Rakousko může být celkově promořeno. Ukázalo se ovšem, že jenom velmi málo lidí bylo koronavirem infikováno. Při korelaci zkoumaného vzorku na rakouskou populaci odpovídá vzorek nynějším cca. 28500 infikovaným lidem (škála sahá od 10 tisíc do 70 tisíc). A to je setsakra málo na zemi se skoro 8,9 miliony lidí.

Nutno velmi rychle dodat jednu skutečnost: testy byly prováděny na přítomnost viru, nikoliv na protilátek. Jinými slovy, zjišťovaly jenom lidi, kteří jsou s koronavirem nemocní právě v aktuální okamžik. Výsledných cca. 28 tisíc infikovaných lidí tedy nejspíše odpovídá doposud neodhaleným symptomatickým pacientům (lidi, co teprve začnou kašlat) případům. V reálu ale nejde o skutečné zjišťování promořenosti.

Protože pokud nový koronavirus například prošel populací před půl rokem, mohl by stále být nemocný jenom malý vzorek, ale většina lidí by už protilátky mít mohla! Opravdické testy promořenosti od Mattela tedy teprve dorazí – v Česku se myslím mají začít sbírat tento týden, v USA nějaká data začala vznikat v minulých týdnech. Jasno by mohlo být během jednoho až tří týdnů.

Rakouská studie přesto momentálně naznačuje spíše ten scénář, že epidemie koronaviru je skutečně teprve v rozpuku. A populací ještě zřejmě zdaleka neprošla.

Není k dispozici žádný popis fotky.
zdroj: Jakub Žalman, Vlastní

Kudy dál?

Velmi rád se budu mýlit a doufat, že povolování oznámené včera třeba u nás tuzemskou vládou bude mít už jenom jeden směr. Nakonec, nebylo by to poprvé, co se budu plést – v lednu jsem pandemii těchto rozměrů taky neočekával. Ale zatím nemám moc důvod k optimismu. A reálnější se mi tak zdá, že i následující měsíc bude náš život velmi pravděpodobně spíše podobný, jako byl v měsíci uplynulém. A možná i nadále.

Leccos se sice zřejmě otevře, ale nic nezaručuje, že se v řádu měsíců zase nezavře. Faktem je, že virus se – navzdory zpomalení – populací stále šíří nekontrolovaně. Takže na promořování, chca nechca, jaksi už dochází. A velmi pravděpodobně bude docházet i nadále. Český krizový štáb ostatně po minulém týdnu a nepopulárním „promořování“ přistoupil k jakési „opatrné imunizaci“, což je z podstaty pravděpodobně úplně totéž…

Nemělo by to ovšem vyvolávat dojem, že Nietzsche měl pravdu – na ničem už nezáleží, pojďme zapálit města! Stále je podstatné „zploštit křivku“, aby nedošlo na zahlcení zdravotnictví. To by smrtnost rapidně zvýšilo. „Pomalá“ epidemie bude zřejmě mít svoje vrcholy a pády, jeden měsíc bude otevřenější než další – a to vše se bude nejspíše opakovat ve vlnách až do příchodu vakcíny. V epidemiologii se tomu říká „kladivo a tanec“. Chvíli je vše zavřeno, chvíli zase ne.

Co konkrétně to může znamenat, nadhodil třeba Tomáš Cikrt ze Zdravotnického deníku. Ten na příkladu roušek predikuje, že se sice dočkáme některých změn – roušky přestaneme nejspíše nosit venku – ale zároveň nečeká jejich zrušení ve vnitřních prostorách. A nečeká ani zrušení velkých akcí uvnitř. Tedy divadel, hospod. Na podzim s ochlazením se ale můžou roušky vrátit i ven, stejně jako budou mít třeba divadla dost problém dále fungovat. I Cikrt přitom odhaduje, že některá nařízení můžou být v chodu další rok

Jak jsem zmínil, velmi rád se budu plést. A nic nevylučuje, že hned zítra se s novými daty situace zase změní. V současnosti ovšem optimismu nic moc do karet bohužel nehraje. A to ačkoliv je zajímavé sledovat klesající křivku epidemie třeba ve Švédsku, které k restrikcím nepřistoupilo! Je ovšem zároveň předčasné z toho usuzovat víc.

Někteří z vás se zřejmě hlásí o slovo s chytrou karanténou. Ale to je tak složité téma, že se k němu dostaneme až v článku zítra. Do té doby ale prozradím spoiler alert: reálně zatím ani u ní nevíme, jestli k něčemu výrazněji bude!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama