Archeologové objevili stopy k městu, které kdysi porazilo slavného Midase

TLDR verze: Nález starověké stély možná vydláždil šanci objevit dávno ztracené starověné město. To by mohlo patřit panovníkovi Hartaptu, který měl porazit slavného Midase. Oznámení tu a tu.

Tenkrát na jihu

Z řeckých bájí a pověstí a pověstí si asi všichni pamatujeme na dojemný příběh o králi Midasovi. Ten získal od boha Dionýsa schopnost proměnit dotykem věci na zlato. V součtu z nějakého zvláštního důvodu nešlo o varovný příběh o deflaci, ale mělo to jenom neblahý vliv na kvalitu jeho života, například z hlediska stravování. 

Možná teď s nadšením očekáváte, že vědátoři pod vedením Jamese Osborna objevili v rámci projektu Türkmen-Karahöyük Intensive Survey Project (TISP) v oblasti turecké Frýgie způsob, jak bez práce nechutně zbohatnou. Nicméně vás celkem zklamu – dozvíme se totoži novinky o tom, co nakonec vedlo ke konci Midasova panování!

Vedeni tipem místního sedláka objevili vědátoři v místním potoce kamennou stélu popsanou hieroglyfy v luwianštině. Čili jazyce, který se v některých oblastech Turecka používal v době bronzové a železné. Definitivně pak opustil slovní zásobu planety Země kolem roku 600 před našim letopočtem.

Potopené stély, tajemné hieroglyfy… Fanoušci podivného pána z Providence si teď jistě představují, že kamenná deska obsahovala informace o nezemském původu Midasova zlatého doteku a konec jeho panování zahalený vířícím bahnem šílenství a kompletním rozpadem osobnosti po nahlédnutí do tajemství Velkých starých!

010 ancient anatolia kingdom 3
Tohle objevit v rybníce, tak máte vyděláno (alespoň teda akademicky)! zdroj: Osborne et al.

Midas fhtagn

Pravda je v tomto případě ale poněkud znovu poněkud nudnější – stéla totiž vypráví oslavný příběh porážky Midase sousedním panovníkem jménem Hartaptu. A skutečně by se mělo jednat o toho Midase, ne jiného z Midasů, kteří byli členy frýžské královské dynastie.

Co je ale důležitější, až do objevu stély věda netušila prakticky nic o existenci krále Hartaptua, natožpak o království, kterému vládl. Díky tomuto objevu to vypadá, že by kopce lokalitě Türkmen-Karahöyük mohly obsahovat ruiny hlavního města tohoto neznámého království. To se může rozprostírat až na 300 akrech zdejší půdy.

Jak říká vedoucí týmu James Osborne, lokalita nejspíše obsahuje „paláce, monumenty, domy“ a dodává, že „stéla byla úžasným, mimořádně šťastným objevem – ale je to pouze začátek“.

zdroj: Série Shrek, DreamWorks

Ještě tam nejsme…

Jako obvykle nutno samozřejmě zmínit, že prozatím máme podobné ruiny objeveny nejsou, nic tedy nezaručuje, že se tu nacházejí. Kdo ví, třeba je ona stéla jenom svéráznou fanfiction Midasovy opozice podporované lobbisty ze stříbroprůmyslu…

Teď samozřejmě trochu přeháním, při studiu historie – zvláště té zapsané starými, nespolehlivými lidmi – je ale třeba vždy trochu krotit očekávání. Na obzoru rozhodně stojí potenciál objevit jakousi novou Tróju! A možná ji moderní archeologové ani nebudou muset tak zprznit, jako ve své době Schliemann!

Jestli na něco podobného dojde, a jak dlouho to případně bude trvat, je ale logicky velkou neznámou. Ačkoliv moderní archeologické  metody v posledních letech přinesly hned několik zajímavých urbanistických objevů, heslem dne jsou spíše supermoderní LIDARy, drony, analýza obrazů satelitů a podobné srandy – spíše než tajemné tipy sedláků. Není vyloučeno, že právě moderní udělátka nám nepomůžou zajímavým objevům v dané lokalitě. Ale prozatím to ani nic negarantuje.

Teď se tedy všichni můžeme jen modlit, aby se nejednalo o začátek konce světa z rukou bytostí starších než sám Vesmír, jak už to tak bývá u příběhů, které začínají objevem tajemné desky s hieroglyfy a vedou k nálezu dávno ztraceného pohřbeného města, a že nám Osbornův tým přinese místo bolestivé smrti nové informace o době železné na Blízkém východě!

[Jiří Zakopal, Ladislav Loukota]

Ztracená města, to je moje!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama