Umělá inteligence odhalila riziko koronaviru již v prosinci

TLDR verze: Strojové učení BlueDot vydalo varování před rizikem „wu-chanského zápalu plic“ na 31. prosince 2019. AI to však nezjistila z ničeho – a to naznačuje, že s reakcí na budoucí varování to bude ještě složité. Tisková zpráva tu.

Věštba z jedniček a nul

Koronavirus hýbe světem! Málokoho zajímá, že chřipka letos jen v USA zabila už přes 6000 lidí – prim hrají obavy z „konkurenční“ pandemie koronaviru 2019-nCov. Ale zase máme paniku a pak taky PANIKU. Zvýšená pozornost odborných institucí je zcela v pořádku a je rozhodně kýžená! Méně kýžená je PANIKA zbytku veřejnosti, která při čtení diskuzí skoro jednoho vede k přání, aby koronavirus skutečně vyhladil lidstvo…

To si však necháme na jindy. Stran té první, užitečnější paniky je totiž pozoruhodné poslední zajímavé zjištění o roli umělé inteligence v detekci nástupu infekčních chorob. Zdá se totiž, že strojové učení BlueDot varovalo před nástupem koronaviru už na 31. prosince 2019, kdy byly nakažených zřejmě desítky, maximálně stovky. A epidemie mohla být, teoreticky, zastavena již v zárodku. Čekali jsme, že nás roboti vyhladí, ale oni nám namísto toho radí, kde zastavovat epidemie? No není to paráda?

Samozřejmě platí, že po bitvě je každý generál – a všichni máme rádi příběhy osamocených chytráků, kteří před erupcí sopky varují zkorumpované starosty amerických maloměst hodiny či dny před tím, než na explozi dojde! Na stranu druhou, zdá se, že BlueDot nepřišel se svou věštbou z kávové sedliny. Strojové učení monitorovalo pomocí svého algoritmu běžně dostupné zpravodajské informace v 65 jazycích, a to včetně oficiálních prohlášení lékařských institucí. Cílem BlueDot je vydávat včas varování před rizikovými oblastmi. A jedno takové varování přišlo ohledně Wu-chanu již na samém konci loňského roku.

Nejde tedy ani tak o „věštbu“ jako spíše odbornou mediální analýzu. BlueDot neoperuje s magií – zástupci Světové zdravotnické organizace provedli svůj první briefing ohledně nového druhu zápalu plic právě na 31. prosince. Informace o riziku epidemie byly veřejně přístupné i na popularizačních médiích na přelomu prosince a ledna. Vím to, protože jsem je tehdy taky četl (teda, čet‘ jsem titulky…). Problém, s nimiž ovšem naše lidské mozky operují, je akurátní extrapolace situace do budoucnosti. Mašiny jako BlueDot nám s tím budou snad již brzy moct pomáhat. A, jak už to u věštění chodí, nemusí to vyjít vždy.

Falešná pozitiva?

Počastujme se však i možnými problémy, které by taková predikce mohla přinést. Při pohledu nazpět je jasné, že si zejména čínské úřady z varování BlueDot měly vzít větší poučení. Ale to víme nyní, kdy se epidemie koronaviru skutečně šíří rychlostí požáru. BlueDot je přitom soukromá platforma, což hrozí i jistým rizikem nafouknutí významu epidemiologických predikcí strojového učení v momentu, kdy vyjdou, a nezmiňování momentů, kdy nevyšly. Ne nadarmo tahle novinka čerpá jenom z oznámení majitelů BlueDot pro tisk…

V první řadě tak hrozí přemíra false positive hlášení. Aby však mašiny skutečně efektivně v budoucnu varovaly před epidemiemi, bude třeba se podívat nejenom na varování, která byla relevantní, ale i varování, která nevyšla. A bude to tím složitější, že některá varování efektivně mohla přispět zamezení rozvoje epidemie.

Je to trochu jako některé minulé paniky, třeba i ta kolem SARS nebo eboly – to, že úřady v jeden čas přistoupily k rychlé reakci z obav před epidemií, zamezilo oné epidemii, takže choroba s odstupem působí jako méně riziková, a zdá se, že původní varování přeháněla…

Epidemie totiž zastavují lidé, a predikce čerpají z dat, které počítače rovněž zásobují lidé. A lidé jsou při operování s informacemi poněkud méně spolehliví než mašiny. Aby toho nebylo málo, je tu ještě jedna šlamastika: a opět jsou to lidé! Právě lidé totiž různě reagují na to, jak jiní lidé chtějí epidemii zastavit.

Druhým problémem je proto i ona volba reakce na hrozbu. Je totiž otázkou, co se v Číně mělo dít jinak, aby se šíření 2019-nCov zastavilo. Úřady zjevně i riziku epidemie věděly, viz briefing WHO. Ale prvotní reakce nestačila. Měla tedy Čína provést karanténu Wu-chanu už 1. ledna? Mělo by to efekt, anebo by naopak z města chtěla populace uprchnout rychleji? A budeme vždy provádět karantény měst v případě byť jen podezření na epidemie?

Je proto poměrně diskutabilní, jaká dřívější reakce by byla vhodná – a zdali by silnější reakce naopak nepomohla rychlejšímu šíření 2019-nCoV…

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává DVD s Jolandou.

Pojďte se mnou, jestli chcete žít

Jakkoliv si tak myslím, že strojové učení bude (a dílem je) velkou medicínskou novinkou, nerad bych zároveň vyvolával dojem, že si doktoři tváří v tvář AI budou muset sebrat čelist z podlahy a přišroubovat si ji znovu k lebce. Umělé inteligence budou určitě nápomocné. A bude jedině dobře, pokud se BlueDot či jeho konkurenti budou dále zlepšovat v predikcích – a pokud odborníci budou ony predikce brát vážně.

Ale ani stroje nebudou epidemie zítřka zastavovat samy o sobě, aspoň pokud BlueDot nedostane k ruce armádu terminátorů. A obrázek, který robotů vyhlazujících nakažené město, nejlépe ilustruje, že podobně radikální (a samože jen hypotetická) preventivní opatření před šířením epidemie něčeho-jako-chřipka můžou od jisté míry drsnosti sklouznout k větší škodlivosti než epidemie sama. Nastavit onu akurátní míru reakcí je vždycky ošemetné…

Zastavování infekčních chorob je zkrátka trochu alchymie říznutá loterií. Je naprosto bombastické (pun no intented), že strojové učení rozeznalo varovný recept epidemie v zárodku. Ale z vícera důvodů to bohužel vůbec negarantuje, že budoucí epidemii se nám podaří ukončit v zárodku levou zadní. Nicméně, budu optimista – AI je ostatně jenom tak dobrá, jak opakovaně se trénuje.

Spíše než koronavirus by tak bylo zajímavé využít BlueDot ke snaze zastavit příští epidemie sezónní chřipky. To by byl teprve kumšt! Nejenom protože chřipka je podceňovaná svině, ale taky protože AI i úřady budou mít nejspíše ještě hodně příležitostí k trénování…

[LL]

Co je to AI? K čemu nám bude? Dost dobře úskalí i možnosti sumírují nedávní Vědátoři na pivu…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama