Nový čínský koronavirus se šíří světem, máme se bát?

TLDR verze: Ano, měli bychom se jako civilizace trochu bát – jen tak totiž může i nový koronavirus následovat SARS, který se podařilo zastavit v počátku šíření. Vyhlídky, že virus 2019-nCoV bude mít podobný osud, jsou tak snad vysoké. Solidní liveupdaty tu, parádní liveupdated mapa tu, CDC updaty tu.

Co se to zas děje?!

Pane jo, to byl zase týden? Rok 2020 zatím vypadá fakticky jak z fikce – ale bohužel spíše z dystopické než utopické. Po PANICE kolem 3. světové z 3. ledna tu tentokrát máme PANIKU kolem pandemie nového koronaviru. Ten se podobá viru SARS-CoV (způsobujícího nemoc SARS, aby se to nepletlo) z let 2002 až 2003, ale letos vyvolává relativně významnější vlny!

Ještě v pondělí moje imunologická podjednotka očekávala, že sice třeba nastane marginálně větší šíření, ale za dekádu bude virus znám jen pár odborníkům a knihomolům Wikipedie. S něčím takovým jsem sepisoval i článek v úterý – jenže pak se situace vyvíjela prakticky půl den od půl dne! Jedu autem a slyším, že se zvýšil počet obětí! OK, upravím (nevydaný) článek. Poslouchám později v koupelně rozhlas a slyším, že nemoc zaregistrovali v USA! OK, opět upravím (furt nevydaný) článek.

A pak ráno vstanu a koukám, že Čína vyhlásila karanténu jedenáctimilionového města… 😆

Jak říkám – týden byl hektický! Ve Wu-chanu dokonce víc než u nás! Pojďme si tedy říct, co se vlastně děje a máme-li se obávat. A hned na úvod prozradil spoiler, že stále většinu nejzásadnějších informací nevíme, anebo nevíme jistě.  Zdá se ale, že nový koronavirus (přátelé mu říkají 2019-nCoV) je ve srovnání se SARS méně letální, ač v zásadě způsobuje stejné respirační problémy a má podobné šíření z člověka na člověka. Aktuálně v sobotu odpoledne se počet známých nakažených blíží k tisícovce (v pondělí to bylo něco přes 200 lidí) a mrtvých je 41. Problém je, že nevíme přesně ani to, kolik je reálně nemocných a kolik ne. To důvěře & optimismu příliš neprospívá…

Resident Evil: Wu-chan Edition

Většina nemocných je totiž stále lokalizována v Číně, zahraniční případy se omezují jenom na lidi, kteří opustili ohnisko nákazy ve Wu-chanu. Již v úterý okolní státy přistoupily ke skenování přilétajících cestujících na zvýšenou teplotu a jiné symptomy, takže by se mohlo podařit podobné případy promptně odchytit.

<edit z pondělí> Až po sepsání článku se v sobotu objevila informace z úst čínských úřadů, že „nemoc je infekční před tím, než se objeví symptomy„. Byť nejde o info potvrzené nějakým vědeckým týmem, není důvod mu nevěřit. Řada nemocí je infekční, než se objeví symptomy, včetně rýmy a chřipky. Šířit se před výskytem symptomů není žádná virovská superschopnost, kdyby se nemoci mohly šířit až poté, co hostitel není schopný vstát z lože, moc by se jim nevedlo. </edit z pondělí>

Pak je tu ale ta karanténa Wu-chanu samotného, která vypadá jako nápad z nějakého dílu Resident Evil. Samozřejmě nevím, co ví čínské úřady, ale takhle zvenku to skoro vypadá, že Čína nejprve podcenila epidemii a pak v PANICE obrátila o 180° a zavedla nejdrsnější možnou odpověď ve formě karantény megaměsta! Která nemusí moc fungovat. A která přinejlepším vyvolala PANIKU uvnitř i mimo něj…

Na druhou stranu, nejde nutně o nevídaný krok. V roce 2003 se během SARS epidemie něco podobného v menším dělo v Pekingu – a karantény obecně jsou vždycky dobrý první krok během epidemií. Máme tedy argumenty pro i proti, co bylo správné, zjistíme až za půlrok.

Co vedlo k onomu obratu v čínské reakci? Nejspíše to, že reálný počet nakažených v Číně je vyšší, než se uvádí. Již na konci minulého týdne britská studie upozorňovala, že počet nemocných ve Wu-chanu k 12. listopadu nemuselo být kolem 50, jako ve statistice Číny, ale 1700! Momentálně, kdy je v Číně potvrzeno případů 900, tak může skutečný počet nemocných být podobně několikanásobný. Stejná metodika došla na ke 4000 infikovaným minulý pátek, takže dnes už můžeme být o řád někde jinde.

Do pěti dnů má ve Wu-chanu vzniknout tisícilůžkové centrum pro nakažené. Jen teď, nevím, jestli to není málo, Antone Pavloviči…

Kdo za to může?

Ale pozor na tu PANIKU! Bavíme se stále primárně o kontextu Wu-chanu. Ne všechny zdejší případy se totiž zkrátka podařilo verifikovat anebo třebas jen nahlásit. Nemusí to apriori být chyba či úmysl na straně Číňanů, že reportují jenom potvrzené případy, ačkoliv spolupráci a kooperaci na mezinárodní úrovni to moc nepomáhá. A vyvolává to jisté pochybnosti i stran úmyslného tajení rozsahu nemoci, což opět nemusí být nutně pravda – avšak opět to prospívá spíše PANICE.

Pozitivní je, že se podařilo zavést screening cestujících z Číny velmi rychle (prakticky v řádu dní!), většina případů mimo Čínu by mohla být relativně brzy izolována. Zdá se tak být pravděpodobné, že stejně jako v roce 2003 by mohlo dojít na izolaci choroby. Že to zkrátka překonáme. Wu-chan a jiná města to budou mít krušnější, ale nejspíše (snad) nikoliv apokalyptické.

Je zde totiž rovněž zmíněná šance, že koronavirus je méně letální než SARS. Jak už zmínila vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Helena Jiřincová v otřesně pojmenovaném rozhovoru pro DVTV, choroba momentálně působí jako trochu rizikovější chřipka. Jakto?

Pokud vezmeme počet obětí (a skutečnost, že většina z nich byla oslabená předešlými chronickými chorobami) a odhadovaný (viz britské odhady) počet nakažených, reálně se fakt výsledky blíží chřipce. Ale pozor – chřipka není taky úplně banální! Například předloňská silná sezóna chřipky v USA vedla k milionu hospitalizací a skoro 80 tisícům obětí! Jasně, šlo o mimořádně silný rok. Ale pořád jsou to šílená čísla na to, že lidé mnohem intenzivněji PANIKAŘÍ spíše kvůli ebole nebo nyní koronaviru. Kvůli chřipce přitom rovněž hned nesaháme po memíčkách zombie apokalypsy…

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává fakticky levný letenky do Wu-chanu!

Poučíme se z toho?

Stran chřipky také přichází odpověď na logickou otázku, jestli se situace může v budoucnu opakovat. Ano, dokonce, i pokud bychom následovali rady z OTŘESNÉHO titulku DVTV výše, mutace virů jsou přirozené a epidemie známe i od jiných živočišných druhů. Je pravda, že pandemie už šíříme po světě technikou. Kdyby cestující z Wu-chanu museli do USA doplavat kraulem, asi by se USA epidemie bát nemusela. Kdyby do Evropy museli dojít pěšky, nejspíše bychom tu byli také víc v pohodě. Ale stejně tak je jinou technikou snáze podchytáváme.

Někteří lidé sice v nové epidemii vidí uměle zinženýrovanou nemoc, ale to je hovadina stejně jako u té sezónní chřipky. Momentálně se tuší, že 2019-nCoV se pravděpodobně rozšířila na lidi z tržiště ve Wu-chanu a jejím původcem je zmutovaná verze choroby netopýrů. Jak jsem už v úterý psal – tohle je naopak zcela normální mechanismus. Když se často potkávají lidi a zvířata, častěji se zvyšuje šance na mutaci nemoci zvířete na člověka.

A v Číně je podobných interakcí (kvůli fakt velké místní populaci) fakt kotel! Zvláště, pokud tu část lidí trochu peče na nám standardní hygienické návyky a regule (byť jiná část naopak nosí roušky i do sprchy). Proto je východní Asie zkrátka častějším inkubátorem nemocí přenosných na člověka než jiné končiny. Není v tom konspirace ani xenofobie, jenom statistika, pravděpodobnost a trocha špiny.

Výsledek obrázku pro sars schematic
Schéma SARS-CoV. Ne, že by vám to k něčemu bylo, ale chci vypadat chytře.

Bylo už hůře

Navzdory poněkud PANICKÉMU prostředku týdne se tak momentálně zdá, že situace je podobná jako v pondělí. 2019-nCoV je zřejmě na dobré cestě k izolaci a tomu, aby si na něj za 10 let lidi vzpomněli lidi jenom při louskání encyklopedií. Na druhou stranu, ona pružná reakce a šance na úspěšné zastavené potenciální pandemie byla vyvolána jenom zdravou porcí PANIKY právě stran možného globálního šíření, nikoliv bagatelizací s tím, že „SARS jsme taky nějak zvládli“.

Nerad bych chválil dne před večerem, ale podobně jako s tou 3. světovou by i tahle potenciálně dystopická událost z kraje 20. let mohla nakonec skončit happyendem. Držme však přesto pro jistotu doktorům, doktorkám a všem dalším pracovníkům bojujícím za zastavení 2019-nCoV palce i na nohách!

[LL]

Aktuální info čtyři dny po sepsání článku také ve videu níže:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

1 komentář: „Nový čínský koronavirus se šíří světem, máme se bát?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama