Z „kouzelných houbiček“ budou možná brzy antidepresiva

TLDR verze: Nová studie totiž začíná řešit potenciální léčivý vliv psilocybinu na deprese. Jde o jednu z více prací, které naznačují benefity takzvaných psychoplastogenů, kam může patřit i MDMA nebo LSD. Oznámení tu.

Mouby s voctem!

Možná už vám některý z vaši „alternativnějších“ kamarádů tvrdil, že nejlepším lékem na špatnou náladu je dát si jointa, nebo trošku těch „kouzelných houbiček“. A světe div se, jistá část tohoto argumentu možná měla svůj díl pravdy! Užívání marihuany pro lékařské účely se stává legálním jak v Americe, tak v Evropě. A americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil v listopadu další testy halucinogenních látek pro léčbu depresí.

Konkrétněji se jedná o látku psilocybin, která je obsažena právě v oněch „kouzelných houbičkách“ jinak též známých jako Lysohlávky (Psilocybe sp.). Ty mají ve společnosti stále poněkud špatnou pověst. To by se však mohlo brzy změnit.

O nápadu překvalifikovat – pod odborným dohledem a kontrole – psychechelika jako psychoplastogeny, nepíšu prvně. V posledních letech se totiž začíná odkrývat terapeutický potenciál podobných látek. A také lysohlávky by se tak mohly brzy z nelegální drogy stát běžně dostupným antidepresivem.

Ve velkém k tomu přispívá například americký Institut pro výzkum a vývoj léčiv Usona ve Wisconsinu. FDA schválil tomuto institutu testování psilocybinu pro léčbu depresí a s depresí spjatých poruch. Také na tento výzkum poskytl tučný finanční obnos. Účinky „kouzelných houbiček“ a dalších psychoaktivních látek byly zkoumány již od poloviny minulého století.

Už v sedmdesátých letech někteří terapeuti v Americe používali pro léčbu svých pacientů různé halucinogenní sloučeniny, jako je právě psilocybin. Používání lysohlávek a jiných halucinogenních drog se však začalo šířit „nekontrolovaně“ a staly se z nich oblíbené rekreační drogy. Používání psychoaktivních a halucinogenních látek tak bylo brzy téměř na celém světě zakázáno, a to i pro lékařské účely. Mají se slavní houbaři nač těšit?

Barevný svět v hrsti

V posledním desetiletí se však přístup k těmto psychoaktivním látkám pomalu uvolňuje, a znovu se začíná odkrývat jejich potenciál pro léčbu psychických poruch. V současnosti probíhá několik studií, které se zabývají právě „kouzelnými houbičkami“. Schváleno bylo například použití psilocybinu a jiných halucinogenních látek pro pacienty s pokročilým stádiem rakoviny, kteří trpí těžkými depresemi a úzkostnými stavy. Institut Usona však chce prosadit psilocybin i pro léčbu běžných depresí.

Pokud se použití psilocybinu osvědčí, mohl by to být průlom zejména pro pacienty s depresemi, kterým běžně dostupná antidepresiva nezabírají. Aebo je ze zdravotních důvodů nemohou užívat. To se může týkat až 50% pacientů trpících depresivní poruchou! Používání psilocybinu by tak mohlo výrazně zlepšit možnosti léčby, a to nejen depresí, ale také úzkostných stavů a potenciálně mnoha dalších psychických poruch.

Pro ty z vás, kteří se zaradovali, že si zanedlouho v lékárně běžně koupí kouzelné houbičky mám ale špatnou zprávu. Zřejmě to ještě pár let potrvá. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv sice již schválil použití psilocybinu pro experimentální léčbu, před samotným uvedením na trh ale ještě musí proběhnout celá řada testů a studií.

Vzhledem k tomu, že jsou lysohlávky považovány stále za nelegální drogu, jsou tyto studie přísně regulovány a pro schválení takovýchto léčiv má FDA velmi přísná kritéria. Houbičkových antidepresiv se tak zřejmě dočkáme až někdy v horizontu deseti let a nadšení houbaři jako třeba Mario si tedy ještě musí počkat.

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává nějaké žampióny. 

Příliš brzy na konstatování

Zároveň platí, že nic negarantuje, že dané testy dopadnou k bujarému očekávání. Nebo že budou psychoplastogenní látky vhodné pro všechny pacienty s depresemi, úzkostmi a dalšími neplechami. Proto stále nelze samoléčbu doporučit. Bez vhodného dohledu a dávkování může špatná aplikace rekreačních látek mnohdy situaci pacienta jenom zhoršit.

Ačkoliv tak lysohlávky zřejmě na pultech lékáren jen tak nenajdeme, značí tento výzkum, že se přístup naší společnosti k psychoaktivním látkám výrazně uvolňuje. To by mohlo v budoucnu vést k rychlejšímu vývoji a testování nových možností léčby nejen depresí, ale i celé řady dalších psychických poruch a onemocnění.

Uvolněnější přístup také znamená, že by schvalování těchto léčiv mohlo být výrazně rychlejší a pacienti by tak nemuseli čekat deset let, než se nový účinný lék dostane na trh. Jednoho dne se tedy skutečně může stát, že půjdete k psychologovi, protože trpíte depresí, a on vám předepíše leda tak houby!

[SKS, LL]

Víc o testování MDMA u lidí závislých na chlastu taky ve videu níže:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama