Plastový filtr The Ocean Cleanup už funguje, chytá i mikroplasty

TLDR verze: Ten nizozemský kluk, co chce masivními síty tahat z moře plastový bordel, to nejspíše dokázal! Systém z dílny The Ocean Cleanup totiž podle všeho napodruhé funguje. Oznámení tu.

Dva jsou méně poruchoví nežli jeden

Od okamžiku, kdy náctiletý klučina Boyan Slat na TEDx přednáškách přišel s ideou zbavovat moře plastů, uběhlo už šest let. Slat za tu dobu nelenil a krom toho, že přestal být náctiletý, skrze crowdfunding vybral dost peněz na to, aby ideu začal aplikovat v praxi.

Od roku 2014 pak do jeho organizace The Ocean Cleanup naskočili i bohatí investoři a kola realizace se začala konečně točit. Vloni na moře vyjel prototyp… jen aby se rychle rozbil. Nicméně jak se říká: na poprvé je všechno špatné. V červnu tak po úpravách vstříc oceánu vyrazilo megasíto podruhé!

Zdali dlouhodobě funguje lépe než vloni, si teprve budeme muset počkat. Prozatím se však z nového vyjádření The Ocean Cleanup zdá, že dosáhlo dvou významných milníků!

Tím prvním je skutečnost, že se mašina nerozbila. A tím druhým pak její schopnost filtrovat z moře i mikroplasty o velikosti až 1 mm (horní hranicí definice mikroplastů je 5 mm, spodní až 100 nanometrů).

Ponechme teď stranou otázku, jak jsou na tom mikrosplasty stran rizik (poněvadž je to složitější), zajímavé totiž je, že fachmani z The Ocean Cleanup zachytávání takto malého bordela neočekávali. Po minulém faux pas s rozlomením bariéry jde tak o sympatický bonus k efektivitě udělátka.

Síto The Ocean Cleanup (oficiálním jménem System 001/B) v zásadě sítuje skrze dva pasivní systémy. Tím prvním je plovací bariéra, druhým pak síto sahající do hloubky tří metrů, které plove před bariérou samotnou.

Loňská verze Systemu 001 spojovala bariéru a síto dohromady, ukázalo se však, že to vytváří na spoje přílišný tah, v důsledku čehož se bariéra rozbila. Oddělení obou systémů však problém vyřešilo. Aby celá ta sranda nepohybovala příliš rychle, zepředu ji stabilizuje padáková kotva. Ale to už zbíháme do jachtařské hatmatilky, na kterou mám krátké lokte.

„Hej, strážníku, jenom sponzoruju byznys svého oblíbeného vynálezce!“

Dětské problémy

Momentálně se tedy zdá, že System 001/B skutečně vyřešil dětské nemoci svého předchůdce. To je rozhodně dobrá zpráva, ale to hlavní celého projektu stále jasné není – nakolik to je schopné vyčistit takzvanou Velkou tichomořskou plastovou skvrnu.

Vyhlídky jsou momentálně pozitivní, nicméně stále se může ukázat, že síto je jednoduše příliš málo efektivní. Anebo že projekt nevydělává – komerční rentabilita z recyklovaných plastů je totiž také součástí Slatovy původní ideje.

To vše ale bude muset odhalit až čas a další škálování projektu. The Ocean Cleanup by rád v příštím roce zvětšil počet svých sít, skutečné čištění tak můžeme očekávat spíše v horizontu pěti až deseti dalších let. Výchozí podmínky však Slaťák nejspíše splnil, teď už je to v rukou osudu (a účetních).

Hirošima hadra.

Samozřejmě, je otázkou, kolik Slatův mixér krom plastů naporcuje i ryb. The Ocean Cleanup se sice dušuje, že pomalá pasivní filtrace pohybuje sítem rychlost 10 cm za sekundu. Což znamená že do síta by se chytili jenom ti největší lenoši mezi rybami. Síto navíc není síť v pravém smyslu slova, takže nehrozí zapletení ryb. Principem celého udělátka je navíc ze síta vytahovat plasty. Takže živočichové, kteří se přesto do síta chytí, z něj můžou být jednoduše vytaženi a navráceni zpět do oceánu, kde založí církve uctívající suchozemské unašeče ryb.

Mimochodem, ono čistění plastů ze síta rozhodně není nijak hi-techově řešení, a je to prostě jenom humusoidní čistění zasyflovaného plastového bordelu ze síta pomocí rukou. Jak se tak dívám na fotku výše, skoro doufám, že nějaký miliardář přispěje Slatovi robotickým ramenem s rozeznáváním obrazu, aby to námořníci nemuseli časem vybírat rukama. Ale možná jde jenom o můj problém.

Doufám, že vám teď kontextová reklama nabízí rybí prsty.

Důvod k optimismu

Jakkoliv bych se nechtěl pouštět do tématu soudobého ekologického aktivismu (protože to je politické téma), Slatova idea je rozhodně sympatická svým proaktivním přístupem. Ne, neřeší plýtvání plasty jinde. Ano, plýtvat plasty jinde by se také mělo omezit, jenže to je složitější. Nežijeme v dokonalém světě.

Takže mezi pomalou redukcí znečišťování na jedné straně (resp. snahou o tu redukci) a existencí plastového ostrova na straně druhé řeší alespoň jednu z těch věcí! A že to dělá s cílem jisté ziskovosti, rozhodně není negativum, ba naopak! #withblackjack #andhookers

Jestli se Slatův životní příběh dočká happy endingu anebo stále skončí stejně špatně, jako jiné startupy, zatím nevíme. Ale i mé nihilistické já má díky současným zprávám z úspěšného testování System 001/B zase alespoň dílčí důvod k optimismu!

PS. Za každou Gretu v komentářích Darwin zabije zdravé koťátko, už jen protože rozbití System 001 diskutéři svého času také komentovali poněkud posměšně – udržujme debatu k věci bez politiky, kultivovanou nebo alespoň memeovanou, díky.

[LL]

A když už jsme u těch praktických, ne politických aplikací ekologie, mám tu ještě jednu věc:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama