Voda u exoplanety & Léky od AI – Týden ve vědě 9. až 15. září 2019

Zapadá slunéčko za vysokú horú, zas je týden v pryč, chvála panu Darwinovi!

ARCHEOLOGIE – Rozsáhlá studie dávné DNA poodkrývá některá tajemství asijské prehistorie. Studie DNA 524 prehistorických jedinců přinesla odpovědi na otázky, jak se v jižní a centrální Asii šířilo zemědělství.

ASTRONOMIE – Objevili jsme vodu u exoplanety vzdálené 111 světelných let. Poprvé se tak stalo u světa v takzvané Zóně života. Svět K2-18b je však osmkrát hmotnější než Země.

MEDICÍNA – Biotisk už umí vytvářet jednotlivé cévy! Jednodušší a přehlednější biotisk cévního systému přímo do množiny kmenových buněk z Harvardu usnadňuje pěstování orgánů.

AI & MEDICÍNA – Umělá inteligence vyvinula nový lék jen za dva měsíce. Dva měsíce, 30 tisíc kandidátů, jeden lék, který byl nakonec otestován na myších. Strojový návrh léčiv udělal krok kupředu.

KOSMONAUTIKA – Lunární modul z minulého týdne nakonec na Měsíci skutečně přistál, al15e tvrdě! Indický modul Vikram, který spadl na Měsíc, zřejmě částečně přistál! Šance na to, že se s ním podaří navázat spojení, ale není velká.

LINGVISTIKA – Různé jazyky mají společnou přenosovou rychlost, odhalila francouzská studie. Ta zjistila, že vzdor rozdílům mezi lidmi i jazyky je možné vždy přenést maximálně 39 bitů informací.

Vědátoři na pivu v tomhle týdnu nebyli, poněvadž jeden letí na rok do Ameriky a druhý si po čtyřech letech bere týdenní volno. Ale za týden pokračujeme. Na YouTube nicméně stále vyšlo téma na antibiotickou rezistenci + video verze týdne ve vědě! Tož dejte Odebírat, díkes!

Tož zase za 7 dní na viděnou – další týden ve vědě začíná hned s koncem toho současného!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama