Robot na ISS & Paleolitičtí horolezci – Týden ve vědě 19. až 25. srpna 2019

Letní prázdniny jsou již skoro u finiše, ale věda neměla volno ani v uplynulém týdnu! Je tu totiž další týden ve vědě.

Tož si uplynulý týden ve vědě rozeberme!

MEDICÍNA – Namísto odběrů krve jen rozbor potu – s novým kožním čidlem! Nově vyvinutý senzor totiž slibuje studiem potu v reálném čase sbírat data efektivnější než starší odběry. Alespoň pokud se rádi potíte!

ROBOTIKA & KOSMONAUTIKA – Další robot na ISS bude testovat, jak mašiny fungují v kosmu. S nejnovější zásobovací misí na ISS vyrazil ruský robot. Moc se tu neohřeje, jeho mise však posouvá využití robotiky v kosmu. 

KLIMA – Atomová válka by i dnes vedla k nukleární ziměI současná atomová přestřelka by dle nového modelu stačila na katastrofální poškození až zničení civilizace v severní polokouli. 

MEDICÍNA – MDMA dle nové studie pomáhá alkoholikům! Látka je tak dalším psychoplastogenem, který může pomoct v klinické péči. Dle předběžných výsledků snižuje riziko relapsu

ARCHEOLOGIE – Lidé ve středním paleolitu byli schopní osídlit i vysokohorské lokalityNová studie doložila existenci nejvýše položeného známého sídliště na území dnešní Etiopie starého až 40 tisíc let.

ASTRONOMIE – Černá díra rozzářila jádro naší galaxie! Obří černá díra Sagittarius A* zřejmě spolkla prolétající objekt. Její akreční disk se totiž rozsvítil až dvojnásobně vůči starším podobným pozorováním!

Vědátoři na pivu tentokrát rozebrali neolitické město, jehož ruiny byly objeveny nedaleko Jeruzaléma. Objevili jsme tak zřejmě další doklad, že lidé zakládali města dříve, než se donedávna tušilo. Krom toho pokračuje u moje asimilace YouTube, kde můžete opět najít video verzi týdne ve vědě a novinku o MDMA! Tož dejte Odebírat, díkes!

Tož zase za 7 dní na viděnou – další týden ve vědě začíná hned s koncem toho současného!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama