Jedno z velkých vymírání způsobil nedostatek kyslíku v oceánech

TLDR verze: Hromadné vymírání na konci siluru nejspíše způsobilo odkysličení oceánů, tvrdí nová studie.

Když není co dýchat

Hromadné vymírání není žádná švanda. Naše planeta jich zažila od vzniku života už několik a pokaždé šlo o zásadní, přelomové události. Nedávná studie publikovaná v žurnálu Geology z pera výzkumníků z Floridské státní univerzity si na jednu takovou událost posvítila. Zvířátka, co při ní pomřela, by měla jistě radost, kdyby věděla, že jim budeme po stovkách milionů let věnovat takovou pozornost!

Jde o tzv. Lau/Kozlowskii vymírání, ke kterému došlo v pozdním Siluru, tedy před 420 miliony let, alias také třetí silurské vymírání. Při této taškařici podle odhadů zemřelo na 23 % všech mořských živočichů. O samotné události se ale už vědělo nějakou dobu. Vědci s ní pracovali v modelech, které vysvětlovaly dobové narušení uhlíkové cyklu a globální narušení klimatu.

Hromadné vymírání totiž vyprodukovalo obrovské množství biomasy, která se začala ukládat a rozkládat. Nicméně to, co ono vymírání spustilo, byla až donedávna velká neznámá. Nová studie ale přichází se šokantním odhalením, že za vším mohl stát náhlý, globální pokles obsahu kyslíku v oceánech.

Seth Young, jeden ze spoluautorů studie, k tomu říká, že tato událost může mít nepříjemné paralely k procesům, kterými prochází světová biosféra a klima dnes. Hrdlo se mi zatím nesvírá, ale mou pozornost si získal! Kyslík je totiž jedna z mých nejoblíbenější drog!

Silurská moře kypěla životem…než začala kypět smrtí a sírou (zdroj: Carla Espino, Emily Cortez)

Tajemství skryté v thalliu a síře

Nebylo totiž dlouho dlouho jasné, jaká je vlastně správná časová osa událostí. To může znát banálně, že není přesně jasné, kdy může vymírání slavit narozeniny – ale docela se to hodí pro stopování toho, co způsobilo co. Zda tedy velké vymírání souviselo s klimatickou změnou přímo a zda v geologických nálezech naznačovaná obecně nízká hladina kyslíku v atmosféře hrála roli. Také mohlo totiž platit, že na změny klimatu došlo až v důsledku vymírání.

Ve snaze přijít záhadě na kloub (či jiné pozůstatky) tým využil pokročilé geochemické metody, včetně sledování a měření izotopů thallia, koncentrací manganu a izotopů síry. Vzorky byly odebírány z geologicky významných lokalit ve Švédsku a Lotyšsku. Následné analýzy a srovnávací studie umožnily načrtnout jasnější časovou linku celé události.

Když kompjůtry vyplivly data, ukázalo se, že existuje přímá souvislost mezi odkysličováním oceánů a postupně se zrychlujícím vymíráním. Podle všeho k němu začalo nejprve docházet u hlubinných organismů, jakmile se ale smrtící kolotoč rozběhl, zasáhlo i tvory z mělkých vod.

Výsledky také naznačují, že na vymírání měl částečně vliv i zvyšující se obsah sulfidů v mořích, který přišel jako další krok po úvodním stupni odkysličování. Oceány – kolébky života – se zkrátka na konci siluru staly pěkně nezdravou polévkou.

Změny klimatu a narušení uhlíkového cyklu na Zemi následovalo podle všeho až potom, co došlo k masovému vymírání. Samozřejmě si to nepředstavujme jako genocidu mořské žoužele v řádech měsíců. Šlo o postupné procesy, které se jako spirála roztáčely a ovlivňovaly navzájem po dlouhou dobu.

Hromadné vymírání ještě nikdy nebylo zábavnější. Badatelský tým Seth Young, Chelsie Bowman a Jeremy Owens (zdroj: University of Florida)

Nebylo by to poprvé

Badatelský tým v téhle souvislosti znovu podtrhuje, že procesy odkysličování si dnes oceány znovu prochází. Nikdo nechce malovat čerta na zeď, ale při současném křehkém stavu biosféry by nám masové vymírání mořských organismů zrovna dvakrát nepomohlo. Nakonec, občas může pokles kyslíku způsobit i něco dost paradoxního. Třeba jako stromy.

Jeden by skoro řekl, že něco takového by nás dokázalo… pěkně podusit!

 [PZ]

S vymírání je zábava. Pokračujte v ní ve videu níže:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama