Regenerace sluchu o krok blíže: Víme, jak vznikají vláskové buňky

TLDR verze: Odhalili jsme poslední chybějící článek ve vývoji vláskových buněk, které jsou kritické pro sluch. Regenerace sluchu se možná blíží. Studie tu.

Není chlup jako vlásek

K nejnovějšímu výzkumu se nabízí celá řádku zcela trapných slovních floskulí, kterým se naštěstí vyhnu, byť jenom o vlásek! Nejde totiž o výzkum chlupů v uších – o takových těch dlouhých štětinách, které některým lidem komplikují navazování vztahů, ale mluvit nebudeme. Řeč bude o vláskových buňkách, které na rozdíl od výše zmíněných chlupů s věkem nepřibývají, ale naopak ubývají rychlostí úměrnou vašemu hudebnímu vkusu. A jejich ztráta je nenávratná. Zatím tedy.

Vláskové buňky jsou kritické pro sluch. Jsou to ony, které „konvertují“ fyzikální podstatu zvuku (tj. změnu tlaku vzduchu) na signál neuronu. Na jejich straně směrem „do ucha“ vytváří ze své membrány trubičky, které jsou zakončeny kanály, propouštějící ionty pouze při mechanickém podráždění. Můžete si to představit jako dvířka přivázaná na provázek (aktin), a když se provázek vlivem pohybu (vlny zvuku) napne, dvířka se otevřou. „Na spodku“ jsou zase vláskové buňky v dosahu neuronů. Při změně koncentrace iontů v buňce dojde k vypuštění neurotransmitterů, a vjem už putuje do mozku.

Jako takové důležité buňky si tak samozřejmě nemůžou růst, kde se jim zachce, ale jejich vývoj musí být přísně regulován. Při narození máme jenom asi tři a půl tisíce tzv. vnitřních vláskových buněk, tedy těch, které předávají signály neuronům. Jejich kamarádky vnější vláskové buňky naopak zvuk zesilují. Zatím vědci dokázali rozkrýt signály, které buňkám říkaly „ještě ne… ještě vydrž… ještě nebuď vlásková buňka… připrav se…“ ale signál pro „Teď! se staň vláskovou buňkou!“ zůstal neznámý.

Což bylo tak trochu nepříjemné, pokud jako vědec pracujete na regeneraci sluchu pro metalheady. Třeba protože jste jedním z nich… 🙁

Týmová spolupráce

Až doteď! Tým vedený profesorkou Doetzlhofer publikoval článek, ve kterém odhalili, že signál „Teď“ je vlastně zprostředkovaný dvěma proteiny, které působí proti sobě. Zatímco jeden pobízí buňky k tomu, aby se staly vláskovými, druhý křičí „ale popořádku!“ Jejich gradient se v průběhu vývoje mění, a vláskové buňky tak vznikají spořádaněji, než americká předměstí.

Pro svůj výzkum podrobili myšky několika genetickým úpravám. Nejdříve zvýšili hladinu jejich Aktivinu A (který vláskové buňky aktivuje, duh), což způsobilo, že vláskové buňky vznikaly na punk v celém hlemýždi (v té části ucha). Při ztrátě Aktivinu A nebo nadprodukci folistatinu (který působí proti Aktivinu A) naopak vlasové buňky vznikaly pozdě a dost random.

Článek je rázu základního výzkumu, takže jako obvykle nelze čekat, že z něj za týden budou vědátoři stáčet sérum, které o týden později vyléčí světovou hluchotu. Je fantastické doplnit do skládačky jeden z posledních dílků, kouknout se na to puzzle z dálky a říct, super, už víme, jak vznikají vláskové buňky. Ale případná regenerace sluchu bude ještě na dlouho.

Platí totiž, že nikdo zatím žádný aktivin lidem do ucha nestrkal, ani se studie nezaobírala tím, jestli gradient by mohl působit i regenerativně. Nikdo nenabírá do klinických studií. Regenerace sluchu je furt daleko. Ale je to něco!

Zničit si zdraví, ale kvalitně

Zatím tedy ty sluchátka trochu ztište, abyste si šetřili odpálení svých vláskových buněk na nějaký kvalitní fesťák nebo tak. Uvážíme-li, že vznikají i sloučeniny na paměť, třeba se dočkáme regenerace nejen jednoho orgánu…

Byla by totiž škoda přijít o sluch nyní, když jsme (ač bohužel možná měřeno v geologických dobách) jenom o fous daleko od potenciálního léku, s nímž budeme opět moct regenerovat těžce zmáhané sluchovody!

[TL]

Když už jsme u těch revolučních medicínských nápadů, mám tu i něco pro nešťastníky, kteří při pogování přišli k poškození páteře:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama