Jak vypadala první radiová zpráva? Morseovka má 175 let.
TLDR verze: Je to už 18 století, co došlo na první instantní komunikaci na Zemi. Samuel Morse totiž vyslal svou první depeši a zrodila se morseovka.
Instantní krása
Dnes, kdy je komunikace s člověkem na druhé straně planety otázkou sáhnutí do kapsy, otevření aplikace a odeslání zprávy, si ani neuvědomujeme, v jak unikátní době žijeme! Instantní komunikace podobného druhu v planetárním měřítku nebyla po drtivou většinu historie lidem k dispozici.
To pak následně ovlivňovalo celou podobu civilizace a struktury lidské společnosti. Vezměte si třeba takové monarchie a systém vazalství. Celé generace se rodily a umíraly do světa, v němž panovník státu nutně potřeboval dobré (ideálně rodinné) svazky s jinými panovníky (nebo i jeho podřízenými), protože potřeboval mít mimo svůj dosah lidi, kterým mohl věřit. Protože prostě nestačilo zatelefonovat z Paříže do Lyonu a říct „Džorži, jak se vám tam dneska daří vládnout? Potřebujete něco? Neplánujete proti mě revoltu?“…
Ačkoliv není úplně pravda, že instantní komunikace přišla až v polovině 19. století – jisté podobné vynálezy operující s předáváním světelného signálu na dálku mezi pozorovali jsou o pár dekád starší – Morseův přínos je přesto nepopiratelný. Je to přitom již přes 175 let, co na první podobnou depeši došlo! Vznikla tak morseovka!

OK, fskutečnosti čestné medaile od vlád Ottomanské říše, Portugalska, Dánska, Španělska, Francie a Itálie. Jednou z nich je třeba slavný Řád čestné legie. Datováno do 1865.
zdroj: Wikipedia/CC
Od boha k dělům
„Co to Bůh stvořil?“ – Tak pravila depeše, kterou 24. května roku 1844 vyslal Samuel F.B. Morse od Nejvyššího soudu ve Washingtonu ke svému kolegovi, Alfredovi Vailovi, do stanice Mount Clare v Baltimoru.
Vail, který kód morseovky vymyslel, mu nepříliš imaginativně v ilustraci první logické smyčky odpověděl naprosto stejnými slovy a první americká telegrafní linka byla oficiálně na světě.
Zpráva byla ve skutečnosti citátem z Bible a vybrala ji dcera komisaře skrz patenty, Annie Ellsworthová. Kongres totiž rok před tím podpořil onu osmdesátimílovou telegrafní linku sumou neuvěřitelných a dechberoucích 30 tisíc amerických dolarů! Zrodila se tak forma komunikace, jejíž vzdálené potomky dnes používáme k posílání si ledajakých nechutností, které nikoho nezajímají (třeba sdílení fotek z dovolených).
Co že to Morse stvořil, se však nakrásně ukázalo již mnohem dříve. Morseovka proměnila podobu komunikace. Telegraf byl v USA podruhé revolučně použit i roku 1862 – tentokrát během občanské války. Armádní velitelství, které bylo poblíž Williamsportu, bylo tehdy poprvé spojeno s hlídkou vzdálenou několik mil v žoviálně pojmenovaném Mechanicsville. Šlo o významnou praktickou aplikaci, ač tak nějak skrze navádění vojsk určenou k terminování jiných Homo sapiens.
Ironicky to bylo na den přesně 18 let po Morseově první depeši. Ale tak už to s aplikací nových vynálezů občas chodí. ¯\_(ツ)_/¯
[LL]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.
Diskuze