Jak vypadala první radiová zpráva? Morseovka má 175 let.

TLDR verze: Je to už 18 století, co došlo na první instantní komunikaci na Zemi. Samuel Morse totiž vyslal svou první depeši a zrodila se morseovka.

Instantní krása

Dnes, kdy je komunikace s člověkem na druhé straně planety otázkou sáhnutí do kapsy, otevření aplikace a odeslání zprávy, si ani neuvědomujeme, v jak unikátní době žijeme! Instantní komunikace podobného druhu v planetárním měřítku nebyla po drtivou většinu historie lidem k dispozici.

To pak následně ovlivňovalo celou podobu civilizace a struktury lidské společnosti. Vezměte si třeba takové monarchie a systém vazalství. Celé generace se rodily a umíraly do světa, v němž panovník státu nutně potřeboval dobré (ideálně rodinné) svazky s jinými panovníky (nebo i jeho podřízenými), protože potřeboval mít mimo svůj dosah lidi, kterým mohl věřit. Protože prostě nestačilo zatelefonovat z Paříže do Lyonu a říct „Džorži, jak se vám tam dneska daří vládnout? Potřebujete něco? Neplánujete proti mě revoltu?“…

Ačkoliv není úplně pravda, že instantní komunikace přišla až v polovině 19. století – jisté podobné vynálezy operující s předáváním světelného signálu na dálku mezi pozorovali jsou o pár dekád starší – Morseův přínos je přesto nepopiratelný. Je to přitom již přes 175 let, co na první podobnou depeši došlo! Vznikla tak morseovka!

Samuel Morse: medaile za pětiletou, patnáctiletou a třicetiletou službu ve jménu pokroku…
OK, fskutečnosti čestné medaile od vlád Ottomanské říše, Portugalska, Dánska, Španělska, Francie a Itálie. Jednou z nich je třeba slavný Řád čestné legie. Datováno do 1865.
zdroj: Wikipedia/CC

Od boha k dělům

Co to Bůh stvořil?“ – Tak pravila depeše, kterou 24. května roku 1844 vyslal Samuel F.B. Morse od Nejvyššího soudu ve Washingtonu ke svému kolegovi, Alfredovi Vailovi, do stanice Mount Clare v Baltimoru.

Vail, který kód morseovky vymyslel, mu nepříliš imaginativně v ilustraci první logické smyčky odpověděl naprosto stejnými slovy a první americká telegrafní linka byla oficiálně na světě.

Zpráva byla ve skutečnosti citátem z Bible a vybrala ji dcera komisaře skrz patenty, Annie Ellsworthová. Kongres totiž rok před tím podpořil onu osmdesátimílovou telegrafní linku sumou neuvěřitelných a dechberoucích 30 tisíc amerických dolarů! Zrodila se tak forma komunikace, jejíž vzdálené potomky dnes používáme k posílání si ledajakých nechutností, které nikoho nezajímají (třeba sdílení fotek z dovolených).

Co že to Morse stvořil, se však nakrásně ukázalo již mnohem dříve. Morseovka proměnila podobu komunikace. Telegraf byl v USA podruhé revolučně použit i roku 1862 – tentokrát během občanské války. Armádní velitelství, které bylo poblíž Williamsportu, bylo tehdy poprvé spojeno s hlídkou vzdálenou několik mil v žoviálně pojmenovaném Mechanicsville. Šlo o významnou praktickou aplikaci, ač tak nějak skrze navádění vojsk určenou k terminování jiných Homo sapiens.

Ironicky to bylo na den přesně 18 let po Morseově první depeši. Ale tak už to s aplikací nových vynálezů občas chodí. ¯\_()_/¯

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama