Archeologové našli pod vodou loděnici z doby kamenné

TLDR verze: Na dně poblíž Británie byly objeveny zbytky 8 milénií starého sídliště, kde byly zřejmě budovány už v době kamenné jednoduché čluny. Oznámení tuna.

Už zase jsme pod vodou

Jednou z nejvíce depresivních skutečností lidských dějin je uvědomění si, že drtivá většina dějin nám zůstane utajena. Nejčastěji historici bečí nad tím, že z doby před příchodem písma se nám zkazky zachovávají mimořádně špatně. Ale nejde jenom o absenci matrik a kronik. Zub času se podepsal i nad tím, že mnohé ze sídlišť byly v průběhu věků pohřbeny pod sněhem, popelem anebo jednoduše zaplaveny vodou. Třeba jako v aktuální novince.

Její výzkum pochází z dílny britského Maritime Archaeological Trust, jehož výzkumníkům se podařilo zdokumentovat 8000 let starou dřevěnou strukturu, která by mohla být nejstarší objevenou dřevěnou stavbou střední doby kamenné na Britských ostrovech! A aby to neměli tak snadné, na objev i jeho analýzu opět muselo dojít pod hladinou moře!

Mapa oblasti na obrázku níže, neasi, zdroj: Maritime Archaeological Trust

Možná se teď ptáte, proč tehdejší obyvatelé Británie už stavěli ponorky… A pokud ano, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Prehistorická loděnice byla samozřejmě svého času vybudována na souši, velmi pravděpodobně byla také obklopena lesy. Teprve v průběhu milénií hladina moří stoupla do té míry, že byla lokace zatopena. Co je zajímavé, v době užívání byl ostrov Wight ještě napojen na pevninu. Nešlo tedy vlastně o ostrov. Dokonce byly na Evropu pevninou napojeny i samotné dnešní britské ostrovy.

Naleziště loděnice bylo vlastně objeveno při potápění již v roce 2005, ale tehdejší ohledání nezjistilo, k čemu mohlo místo sloužit. Při pohledu na podvodní nález se archeologové mohli toliko ptát, zdali jde o umělecké dílo anebo náhodné seskupení dřev, které můžou ihned zkolabovat pod vlastní tíhou. Jako už mnohokrát však od té doby přišly do praxe nové metody, v tomto případě opět fotogrammetrie, která zaznamenává na bázi laseru předměty do trojrozměrného modelu. Výzkumníkům se tak vyjevilo místo, kde před 8000 lety žili a dýchali někdejší námořníci… anebo alespoň řemeslníci!

Nové metody pro nové objevy

Fotogrammetrie odhalila soudržnou platformu skládající se z masivních trámů spolu s několikavrstvými základy z kulatiny, které působí jako místo, kde byly konstruovány někdejší lodě. 3D model umožnil nejenom zachovat někdejší podobu místa a odhalit nejpravděpodobnější určení jako „loděnice“. Korektnější by asi bylo označit oblast za „řemeslnou dílnu, kde vznikaly čluny„, ale nešť. Rovněž poskytl i návod pro následný sběr artefaktů. Vzhledem k tomu, že místo nálezu rychle erodovalo a bylo jenom otázkou času, než bude nenávratně ztraceno, přistoupili výzkumníci i k „vykopávkám“.

Vyzvednuté artefakty a kusy loděnice jsou momentálně uloženy v BOSCORF, britské instituci zabývající se studiem oceánských sedimentů. Zbytky loděnice budou totiž nyní analyzovány a konzervovány podobně, jako právě vzorky dávných sedimentů. Teprve další študování složení dřeva však řekne víc – pokud se z něj neukáže jenom to, že jde o dřev. #duh

 

Již předběžné ohledání je ale zajímavé pro zjištění, jak pokročilá byla v daném regionu před 8000 lety úroveň zpracování dřeva. Něco podobného se neočekávalo ještě po několik dalších tisíc let. Zajímavý je však nález i pro své místo vzniku. Neodpustím si v tomto ohledu úvahu nad tím, zdali nám teprve nyní metody jako fotogrammetrie a snazší podmořská archeologie neodhalí ty největší objevy lidských dějin…

Ještě pár tisíc let nazpět byly totiž pobřežní hladiny vzdáleny o něco dále. A neplatí to jenom v Anglii, ale třeba i Egyptě. Zároveň víme, že lidská sídliště mají dlouhodobě tendenci vyskytovat se u největších řek a/nebo pobřežních oblastí. Není tedy vyloučené, že ty nejzajímavější místa, kde se kula civilizace, nám teprve relativně nedávno vzaly oceány. S trochou štěstí a nových vědátorských metod však alespoň nazpět odhalíme jejich příběh!

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama