500 let starý vrak lodi byl nalezen v perfektním stavu na dně Baltu

TLDR verze: Podmořští archeologové hlásí ze dna Baltu nález výborně zachovalý vrak lodi. Předmět je starý asi 500 let.

Ode dna se odráží nejlépe…

Podmořská, resp. podvodní (neplést s podvodná, hahaha, tenhle vtip tu určitě ještě nebyl), archeologie je krásná věda. Na dně moří se často skrývají věci, které jinak nelítostné povětří, slunce a déšť dávno rozložily. Jeden takový spektakulární nález hlásí vědci pracující pro společnosti MMT. Na dně Baltského moře totiž objevili mimořádně dobře zachovalou raně novověkou loď, patrně z konce 15. či ze začátku 16. století.

MMT je původně švédská, dnes v podstatě mezinárodní, společnost, která provádí komerční mapování mořského dna na různých lokalitách po celém světě. Vzhledem k rozsahu jejích aktivit – a vzhledem k bohatým dějinám lidské přítomnosti na některých mořích – ale má i vědeckou sekci, v rámci které zaměstnává podmořské archeology. A ti teď našli tak trochu námořní ekvivalent Bludného Holanďana – samozřejmě s přivřením očí a bez nadpřirozených prvků. Ačkoliv rozlišení nového nálezu skoro nadpřirozené je!

Nález představil dr. Rodrigo Pacheco-Ruiz, odborník na podmořskou archeologii a moderní dokumentační technologie. Když zrovna nedohlíží pro MMT na pokládání podmořských kabelů přes potopenou Atlantidu, tak přednáší na univerzitě v Southamptonu. Na průzkumu proto s MMT spolupracovalo také centrum pro mořskou archeologii této univerzity, spolu s výzkumným institutem mořské archeologie univerzity v Södertörn. Můžeme tak snad věřit, že i když nález učinila soukromá společnost, že o něj bude dobře postaráno. Ostatně, spolupráce soukromé MMT a univerzity v Southamptonu se už mimořádně osvědčila pří průzkumu 65 vraků lodí, od antiky po moderní éru, v Černém moři.

K objevu došlo víceméně náhodou. Už dříve existovalo podezření, že v lokalitě by mohla být nějaká loď potopená. V roce 2009 ji totiž zachytilo sonarem jako anomálii švédské vojenské plavidlo, blíže ale věc zkoumána nebyla. I současné aktivity MMT nesměřovaly primárně k prozkoumání vraku: šlo o mapování mořského dna pro položení plynovodu.

…pokud nejsi lodní vrak lodi

Na vraku je pozoruhodný mimořádně dobrý stav jeho dochování, jako by se loď potopila včera. Stěžně jsou na svém místě, trup je v celku. Na hlavní palubě leží malý člun, určený patrně pro dopravu posádky na břeh. Dokonce se zachovala kotva, stále připevněná k boku lodi. I další detaily jsou slovy dr. Pacheco-Ruize dechberoucí: čeleň, zdobené zrcadlo, vratidlo, drenážní pumpa. Námořní terminologie je bohatá, zopakujme prostě, že detaily jsou úžasné. Dokonce zůstala osazena i malá děla. Loď má asi necelých 18 metrů, je tedy jen o něco málo menší, než Kolumbova vlajková loď Santa Maria (19 metrů).

Průzkum typu lodi naznačuje výše uvedené datování: dobu renesance, nejspíše na konci 15. či začátku 16. století. I v tom tkví význam objevu. Většina skvěle zachovaných vraků lodí je mladších (např. Vasa – 17. století či Mary Rose – pol. 16. stol.), starší zase nejsou obvykle v tak dobrém stavu. S tím, že samozřejmě existuje pár čestných výjimek.

Zpráva neuvádí žádnou hypotézu, proč se námořnický vrak potopil a ani se jí nesnaží identifikovat. Podle konstrukce je o něco starší než doba tzv. severské sedmileté války (1563-1570), která nehezky zamávala s flotilami baltských zemí, takže nemuselo jít o válečné události. Jistě se ale v budoucnu dozvíme víc.

Pro Vědátora je objev tohoto vraku krásný i díky tomu, že je skvělým příkladem využití moderních technologií. Původně zachycený nejnovějším sonarem, dále prozkoumaný z dálkově řízených miniponorek. Těchto zařízení na místě pracovalo několik, přičemž provedly také laserovou fotogrammetrii lodi. Díky tomu vznikl precizní 3D model umožňující detailní zkoumání vraku. Nemůžu sice říci, že by se podařilo loď dokonale prozkoumat bez případného budoucího vyzdvižení, objem „bezzásahově“ získaných vizuálních dat je ale pozoruhodný.

Zachovalý objev

Je skoro k neuvěření, že před pár desítkami let by něco takového bylo nemyslitelné. Dnes si prostě jen tak s ponorčičkou nafotíte 500 let starý vrak lodi na dně Baltského moře! A pak si ho můžete na monitoru počítače dle libosti otáčet a přibližovat. Radši si ani nepředstavuji, co přinese budoucnost.

Každopádně je dobře, že nám na dně moří ještě zbylo něco k objevování. Opět se ukazuje, co jsem v archeologických článcích podtrhoval už několikrát: moderní metody a technologie jsou (nejen) v archeologii klíčové. Kromě možnosti získat dříve nebývalá data totiž také umožňují provádět výzkumy nedestruktivní a přece vrcholně analytické. Zároveň nám neberou tu romantickou stránku věci, kdy nad krásou toho, jak zachovalý je tento námořnický vrak, můžeme jen vzdychat nadšením.

Nyní dokonce ve 3D!

[PZ]

O trochu jiných „lodích“ u Baltu třeba také zde…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze

Reklama