Stromy můžou města ochladit, ale obvykle nikoliv o desítky stupňů

TLDR verze: Města jsou stále teplejší, pokud je chceme ochladit, můžeme sáhnout i po zeleni. Stromy ve městě ale reálně nemůžou nabídnout zázraky (primárně studie tu). #demýtizace

Stromy jako stín

Rozmohl se nám tu takový nešvar, že se internety šíří obrázky, podle nichž naše rozžhavená města spasí stromy. Ulice bez stromů na nich má teplotu podobnou povrchu Slunce, zatímco ulice se stromy disponuje nejen nižšími teplotami, ale i příjemným zelenějším filtrem a oku lahodící estetikou!

„Shodou okolností“ jsou podobné reklamy na stromy ve městě ponejvíce šířeny během letních veder. Bohužel po kapce dohledávání zdroje nemůžu než podobné obrázky označit za poněkud zavádějící. Realita je trochu méně drastická. A nepíšu to jenom kvůli nedávnému zjištění, že stromy jsou taky trochu svině.

Nadějné očekávání…

Jakkoliv je více zeleně rozhodně prospěšné, nemůžu ale než mírně korigovat uvedená čísla vrchních obrázků skutečnou studií zkoumající tepelné rozložení v ulici bez stromů a se stromy + zelenými fasádami. Rozdíl je poněkud méně šokantní, spíše v řádu 4-6 °C než 20+ °C, byť samozřejmě stále prospěšný. Také je dobré si všimnout, že stromy na obrázku dole nejsou zrovna mladíci. Výsadba působí jako easy peasy řešení teplot, ale v reálu by se podobných korun dočkaly vaše děti (pokud teď žádné nemáte).

Nutno zmínit, že data pocházejí ze simulace – faktem ale zároveň je, že v reálných podmínkách se na jediném příkladu simulace řeší obtížně. Bylo by totiž třeba stromy v jediné ulici postavit, změřit data před i poté, co se tak stane, a samozřejmě si dát pozor, aby skutečně ve dny měření panovaly identické teplotní/povětrnostní/sluneční podmínky. Proto: simulace.

Tepelná distribuce v běžné ulici vs. ulici se stromy a zelenými fasádami dle simulace. zdroj: Wang, Akbari et al.

Superman, Batman, komisař Gordon

Ano, v některých extrémech typu Indie a specifickém nastavení experimentu (pocitová teplota nemísto průměrné) se může rozdíl blížit vyšší cifře… Ale na tom meme obrázku níže tropy úplně nejsou, že.

Nejde o jediný problém. Stromy ve městě žijí jako Kurt Kobain. Rychle hoří, spíše než aby pomalu a dlouho dohořívaly. To znamená, že výsadba by se stala dlouhodobým projektem, nikoliv jednorázovou srandou, po níž by na 150 let byl problém měst s teplotami vyřešen. Jsou druhy i rychle rostoucí a odolné stresu a nebo lépe se podílí na multimlikačním efektu, který poskytuje řadu dalších služeb krom teploty. Jenom na teplotu, jako v memíčku výše, nelze přínos stromů reálně zjednodušit.

Pokud by velké plochy měst disponovaly stromy, bylo by také třeba více závlahy. Celková údržba cest a chodníků, které by stromy lemovaly, by se také mohla poněkud zkomplikovat. Otázkou také je, co by na kořeny říkaly podzemní sítě. Ergo: není to zase tak snadné, jak se může na první pohled jevit. Nicméně, je třeba zmínit, že voda “investovaná“ do stromů vypařuje, a tato takzvaná evapotranspirace dále pomáhá hladit okolí.

To samozřejmě neznamená, že zeleň ve městě nemá smysl! Naopak – i snížení o pár stupňů Celsia je významné a užitečné. Tím spíše, pokud se zvyšování míry zeleně nebude realizovat jenom v jedné ulici, ale strategicky v celém městě. Jak ilustruje další studie z východního vs. západního pobřeží USA. Krom průměrné teploty můžou mít navíc větší vliv na teplotu pocitovou a lokální, kde už cifra proměněné teploty může být vyšší a podobná memu. Jenom nelze očekávat, že stromy budou v boji s horkem nějakým Supermanem.

Nepostavil bych je ani na úroveň Batmana. Namísto toho můžou stromy být takový… komisař Gordon. Čili budou mít jistý vliv, je dobré je mít. Jenom to celé prostě nemůže stát pouze na nich. Stromy mají smysl – bohužel, přátelé, jenom stromy z více důvodů naše města nezachrání, byť můžou být součástí celého řešeno.

[LL]

S ekologií je to halt složité. Třeba i překování Sahary v solární megapole by sice mělo své benefity, ale i svá rizika:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama