Nový nafukovací modul od Bigelow by mohl být základním kamenem měsíční základny

TLDR verze: Ti frajeři, co otestovali první obytnou nafukovací konstrukci na ISS, teď přišli něčím podobným pro Měsíc. Potenciální měsíční základna tak dostává o fous jasnější obrysy (oznámení tu).

Robert Bigelow, dobrej konstruktér

Lidstvo po půlstoletí znovu upíná zraky k Měsíci. Tentokrát však nikoliv kvůli tomu, aby se tu z velmocenských důvodů píchla nová vlajka, ale kvůli skutečné kolonizaci! NASA připravuje lunární orbitální stanici a chce přistát na Luně s první ženou. Ale i Čína, ESA, SpaceX nebo Blue Origin se předhánějí v tom, kdo si do roku 2030 ukrojí více z lunárního sýra!

Cílem prakticky všem je soběstačná měsíční základna. Pokud však někdy na Měsíci chceme skutečně dlouhodobě pobývat, budeme muset snížit cenu místního stavebnictví. V případě Mezinárodní kosmické stanice agentury všechny moduly musely vozit ze Země do kosmu. Něco podobného by se ale u Měsíce podstatně prodražilo – pro vynesení stejné tonáže k Měsíci je totiž potřeba větší raketa. Navíc je třeba vyřešit přistání modulu tak, aby dopadl lépe, než moje pokusy v Kerbal Space Program…

Potenciálních řešení je v jednání vícero. ESA například před pár dny oznámila, že německý lunární rover plánovaný na rok 2021 vyzkouší 3D tisk „cihliček“ z lunárního regolitu. Nyní na scénu přichází i Bigelow Aerospace, čili společnost vyvíjející nafukovací konstrukce, kterou založil byznysmen Robert Bigelow (který fskutečnosti nic sám nenavrhuje, ale to jméno, lidi, to jméno!).

Tři roky nazpět Bigelow zaskóroval skrze praktický test nafukovacího minimodulu BEAM na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Výsledek byl natolik povedený, že ačkoliv měl být BEAM po zkušebce ze stanice odhozen, nakonec se stal její permanentní součástí. Nyní stejné fachmani představili koncept nafukovacího modulu First Base pro dlouhodobý pobyt čtyřčlenné posádky (také by mohl dlouhodobě ubytovat šestičlennou posádku po 120 dnů)! Potenciální měsíční základna by tak získala svůj základní kámen.

První (z mnoha) met

First Base má vnitřní objem 330 m³ a obsahuje šest kajut (!), skladiště, dvě jídelny/společenské místnosti a dva záchody. Rovněž disponuje dvěma airlocky, které jsou napojené na skladiště. To se může zároveň dublovat jako parkoviště pro uzavřený, dvoučlenný rover.

Součástí návrhu jsou i jiné nenafukovací moduly, které obstarávají solární energii. Části konstrukce by pak zřejmě mohly sloužit i jako laboratorní moduly – o tom už ale informace přímo nemluví. Těžko nicméně předpokládat, že by posádky prováděly pokusy jenom ve svých kajutách nebo u sporáku, že.

Bigelow již v minulosti navrhl (a plánuje i prý do dvou let poslat na orbitu) dva jiné moduly B330 a B2100. Centrální modul First Base vychází zjevně právě z B330, nejspíše mírně upravený pro použití na povrchu. Vnitřní objem B330 a B2100, okatě naznačený jejich čísly, je nicméně vskutku pořádným mackem! Jediný velký B330 nabízí tolik prostoru jako třetina Mezinárodní kosmické stanice, která má vnitřní objem 931 m³. Čistou váhu B330 (tedy bez nějakého přistávacího mechanismu) by přitom možná unesl i Falcon Heavy. Zcela jistě by jí unesl Super Heavy nebo SLS.

Není to ale rozhodně poprvé, co Bigelow a NASA přišly s ideou na nafukovací lunární základnu – starší koncept tří modulů sedí v nejvyšším obrázku nahoře. Nové je tak spíše to, že tentokrát se to už myslí o trochu vážněji! Nicméně… Z ukázky je přesto jasné, že zase ne o tolik vážněji.

Jak přesně by First Base na Měsíci třeba přistál, nafoukl se a došlo by na jeho úpravu pro posádku, zatím můžeme jenom věštit z kávové sedliny. Budou k tomu potřeba lidi? Jak bude montáž vypadat? Skoro zcela jistě by se mu hodila i nějaká protiradiační ochrana (ledaže by šlo o kriminál). Když si pustíme fantazii na špacír, bylo by docela užitečné nafukovací modul zasypat nebo (lépe) obestavět (ideálně právě 3D tisknutými cihlami) místním materiálem. Budou astronauti házet lopatama, nebo to zastanou roboti? A jací? Už je někdo vyvíjí?

Také by to chtělo modul trochu zvětšit?

Nafouknutá výzva

Vše je navíc třeba v praxi otestovat. A k onomu testování v poli by se hodilo mít na místě pozorovatele, čili lidi… Skoro se tak chce říct, že než na Měsíc pošleme lidi, hodilo by se tam mít nejprve nějaké lidi. Měsíční základna takto samozřejmě vznikat může – zvláště pokud bude jiná stanice na orbitě. Ale potrvá to.

Ačkoliv First Base skutečně působí jako užitečný první krok ke skutečné lunární povrchové stanici, k realizaci povede ještě hodně dlouhá cesta. Nafukovací konstrukce můžou být významnou součástí kosmických staveb zítřka (především tedy stanic a základen). Ale než se tahle budoucnost nafoukne do plné krásy, nejspíše to aspoň 10 až 20 let ještě potrvá.

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama