Čínské genově modifikované děti mají vyšší riziko předčasné smrti. Nevíme ale proč

TLDR verze: Ten gen, co způsobuje u čínských holčiček odolnost proti HIV, má jisté nevýhody. Imunita vůči HIV totiž zároveň nějak snižuje délku života (studie tu). 

Tenkrát na východě

Bylo nebylo, před pár tisíci lety se narodilo dítě, kterému chyběl pěkný kus DNA v CCR5 genu. Toto dítě se mělo evolučně poněkud dobře, protože se množilo více a umíralo méně, než jeho soudruhové. Nyní mutaci v tomto genu nosí zhruba 10 % populace v Evropě.

Tato mutace se stala o mnoho zajímavější, když bylo zjištěno, že recesivní homozygoté (mutace od maminky i od tatínka) této mutace jsou IMMUNÍ VŮČI HIV! Jediní lidé, kteří byli vyléčeni od HIV, byly vyléčeni transplantací kostní dřeně právě od dárců s touto mutací.

Imunita vůči HIV je poněkud lákavá, a proto se čínský vědátor He Jiankui rozhodl překročit etický Rubikon a vyzkoušet si vytvořit tuto mutaci u embryí dvou činských holčiček. Kromě celosvětové kritiky tohoto činu, porušení čínských zákonů a jeho vyhazovu se ale tímto krokem stala další věc. Kliniky umělého oplodnění se po našem antihrdinovi začaly shánět, aby jim poskytl jeho služby.

Když pomineme bioetiku a taky fakt, že experiment se nemusí povést a takto modifikované dítě může dopadnout velmi špatně, ukázalo se, že i zdánlivě „dobré“ geny se nemusí vyplatit modifikovat. Bylo totiž zjištěno, že CCR5 mutanti nesou rozsudek předčasné smrti.

Co je jednou výhoda, není jindy výhoda

CCR5 mutace totiž nezpůsobuje jen imunitu vůči HIV, ale taky vezme lidem roky života. V časopise Nature Medicine popisují vědátoři z Kalifornské univerzity v Berkeley, že po přečtení více než 400 000 lidských genomů z UK Biobank a výpisů ze zdravotních dokumentací zjistili, že lidé s onou mutací umírají o 21 % více oproti lidem s jednou kopií mutantního genu či oproti zdravým jedincům.

Lidé si mohou myslet, že jedna mutace způsobí jednu věc, ale takhle biologie bohužel nefunguje. Výsledky poukazují, jak jediná mutace může ovlivnit několik znaků najednou způsoby, jež je velmi těžké odhadnout. Doufám, že vědátorská práce navýší naše povědomí o tom, jak geny funguje. Než než si budeme zahrávat dále s CRISPRem a lidským genomem, je rozhodně třeba zvážit všechny možné dopady mutací, které chceme způsobit.

Z dat UK Biobank naši vědátoři vyčetli dva zásadní výsledky, které poukazují, že CCR5 mutace není žádná výhra. V první analýze sledovali, jak dlouho lidé přežili poté, co se zapsali do tohoto projektu. Zjistili, že CCR5 mutanti mezi 41-78 lety umírali mnohem více než jejich nezmutovaní kolegové. Také zjistili, že do projektu se přidalo mnohem méně mutantů, než se očekávalo, což poukazuje na to, že u mutantů byla mnohem menší šance dožít se středního věku. Něco negativně selektovalo jedince se dvěma kopiemi této mutace, a pravděpodobné vysvětlení je vyšší úmrtnost.

Není jasné, co konkrétně způsobuje vyšší úmrtnost u našich mutantů. Ale dřívější výzkum na myškách ukázal, že CCR5 mutace, zatímco způsobuje odolnost vůči HIV, zvyšuje náchylnost k jiným chorobám, jako třeba chřipka nebo západonilský virus.


 

Need more pylons (of research)

Je tedy možné, že došlo k pozitivní selekci v době, kdy v Evropě řádily pravé neštovice a jiné neplechy, a proto se mutanti velice rychle rozmnožili, protože, jednoduše řečeno, méně umírali. Avšak nyní, v době spolehlivých vakcín, které NEZPŮSOBUJÍ autismus, tato mutace své benefity ztrácí a naopak rizika této mutace začínají silně převažovat dřívější výhody. Tedy – pokud zrovna nemají HIV. U Anny a Lulu tedy mutace stále může být prospěšná – ale tohle je spíše otázka na etiky.

Samozřejmě, toto máme potvrzené pouze pro populaci z UK Biobank. To samé nemusí platit v Západní Africe, Paraguayi, nebo v Číně, kde jsou jak patogeny tak genetická výbava lidí poněkud odlišné od těch britských. Dle čínských zpravodajských služeb budou obě holčičky pod státním dohledem, tak uvidíme, jak se jim bude, jako prvním CRISPR mutantům žít.

Jaké si z tohoto příběhu plného zápletek můžeme vzít ponaučení? Jak už jsem zmiňoval vloni, asi bychom s tou tvorbou übermenschen ještě měli chvíli počkat

[ML]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama