Sonda Opportunity je definitivně mrtvá

TLDR verze: Sedmiměsíční snaha navázat spojení je u konce. Rover Opportunity je mrtvý. Ohákněte se do fraku, NASA dnes oznámila, že je čas na funus sondy (tiskovka NASA tu).

Patnáctiletá mise u konce

Zkuste si vzpomenout, co jste dělali 10. ledna 2004. Já už to na Facebooku, ve své hlavě ani ICQ už nedohledám. Není ale bez zajímavosti, že do kin tou dobou šel kultovním film Torque: Ohnivá kola a na počítače mířil třeba datadisk Vietcong: Fist Alpha. A na Marsu také… právě na počátku ledna přistál rover Opportunity!

Nešlo o první rover svého druhu – jenom o tři týdny dříve přistálo jeho dvojče Spirit, o 7 let předtím průlomový Sojourner. Opportunity spolu se Spiritem ale od té doby vytvořily nesmrtelnou dvojku marťanského výzkumu. Alespoň jsme si to tedy mysleli.

Spirit nás opustil již v roce 2010, nyní však odešlo i jeho dvojče. Po sedmi měsících pokusů o spojení s Opportunity, která se v červnu 2018 hodila vlivem marsovské planetární písečné bouře do úsporného režimu, totiž dnes večer NASA oznámila definitivní konec její mise.

Osudné se mobilní sondě stalo nejspíše právě vyčerpání baterií vlivem dlouhého období, kdy byla během bouře bez solární energie.

Rover Opportunity je mrtvý, ať žije rover Rosalind

Uvážíme-li, že původně měla sonda na Marsu operovat jenom 90 dní, lze to rozhodně označit za úspěch. A ještě větší, uvážíme-li, že předešlý rover Sojourner vydržel 7 dnů. Dnů! Opportunity během patnácti let na Rudé planetě ujela 45 kilometrů – ještě podstatně dál než tachometr však posunula naše chápání Marsu.

Hlavní cílem mise Spiritu i Opportunity byla suprzajímavá vědecká disciplína jménem geologie. Právě nenáviděný obor Sheldona „Cringe“ Coopera nám říká hodně o minulosti Marsu – oba rovery tak spolu s dalšími daty třeba potvrdily vodní minulost Marsu či našly první meteorit objevený na marťanském povrchu! Jenom na geologii se ale objevy neomezily.

Rover Opportunity spolu s MGS orbitální sondou provedl třebas i první teplotní profil marťanské atmosféry, pozoroval zatmění a tranzity Phobosu i Deimosu přes Slunce nebo vyfotografoval Zemi, která se na marťanském nebi objevila jako jasný nebeský objekt.

V posledních letech se Opportunity zaměřovala především na hledání mimozemských fosílií, které by nám řekly více o někdejším životě na Rudé planetě. Nyní pochodeň a úkol Opportunity budou muset dokončit stávající mise roveru Curiosity, popřípadě další mise Roveru 2020 nebo Rosalind.

Na počest obou roverů byly dokonce pojmenovány dva asteroidy – 37452 Spirit a 39382 Opportunity. Stejně jako bájní antičtí rekové tak budou i oba nesmrtelné (metaforicky) rovery ještě dlouho brázdit nejen naše srdéčka a citace, ale i noční oblohu. Tak tedy: hastala vista, Opportunity!

[LL]

Mrkněte na super interaktivní mapu cesty Opportunity!
zdroj: NYT

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama