Obchod v Evropě bujel už v době bronzové

TLDR verze: Analýza sekery pračlověka Ötziho indikuje, že před 5300 lety se v Evropě už ČILE OBCHODOVALO (studie tu)!

Krev civilizace

Mohlo by se zdát, že když vás vyhodí z pravěké vesnice, pronásledují, zřejmě z pomsty zabijí a vy k tomu všemu spadnete do ledovce, není to záviděníhodný osud!

Opak je však pravdou! Alespoň pokud chcete udělat radost historikům a archeologům o 5300 let později!

Studium Ötziho, pračlověka se (zřejmě) právě tímto krásným osudem (krásným pro nás), totiž znovu přineslo další pozoruhodný detail ze života v prehistorické Evropě.

Poté, co jsme v lednu zjistili, že již v Ötziho éře se lidi cpali šunkou (viz níže), nyní studie kovů v jeho měděné sekyře naznačuje, že tato musela být vyrobena z mědi vytěžené až v jižním Toskánsku. Což je od Öztiho alpského hrobu bratru 555 km daleko!

Jak se tam dostala?

Tým archeologů pod vedením Gilberta Artioliho měřil poměry izotopů olova v měděném ostří a vyšlo mu, že ačkoliv se měď těžila i v bližší alpské oblasti, sekera musela vzniknout povážlivě jižněji.

Není samozřejmě jasné, jestli sekyrka přímo vznikla v Toskánsku, nebo byla ukuta z mědi až v Alpách. Vzhledem k „jednoduchosti“ transportu rudy však lze předpokládat spíše první možnost. Druhou ale nelze ani vyloučit. Není logicky ani jasné, jestli si ji z Toskánska (tak či onak) odnesl Ötzi sám, či ji naopak koupil blíže svému působišti…

Co však nález na každý pár naznačuje, je přítomnost relativně čilého obchodu existujícího v Evropě již před pěti milénii. Vzhledem k tomu, že Ötzi byl dost možná cestovatel, není vyloučené, že si pro sekeru došel sám – což tezi o širších obchodních cestách trochu vráží nůž do zad…

I pak by však jeho existence indikovala, že nenulový počet lidí brázdil prehistorickou Evropu! Ötzi by pak jako fiktivní barbar Conan přenášel cenné artefakty (jako třeba sekeru) z jednoho místa na jiné…

Vědátor se tak nakonec nemůže rozhodnout, je-li potvrzení prehistorických obchodních cest lákavější než možnost, že Ötzi žil prototypem „fantasy“ RPG… 🙂

Nejslavnější šunka historie

A když už jsme to nakouzli, jak je to s Ötziho jídelníčkem? Starší práce ukázala, že si panděro cpal nejspíše PROSCIUTTEM!

Ne snad, že bych apriori podporoval paleo dietu nebo nějaké podobné Biháry. Je však vždy zajímavé zjistit, čím se žil 40 až 50 let starý člověk, jež zemřel před víc jak pěti milénii.

Studie Ötziho, kterou provedl Albert Zink z European Academy of Bolzano (bit.ly/2kfvqRu) totiž v žaludku odhalila stopy vysušeného masa podobného jihotyrolskému specku. Ten se vzdor názvu spíše než špeku blížil již zmíněnému prosciuttu. Jinými slovy, Ötzi jedl maso, které bylo vysušené, potažmo uzené. Nikoliv uvařené nebo grilované.

Již o šest let nazpět přitom Zink našel i stopy nanostruktur tkání divokého Kozorožce horského. Tož indikuje, kde Ötzi svou slaninu vzal.

Co je stejně zajímavé, je naprostá absence sýru nebo mléčných produktů v žaludku. Ötzi jedl jenom maso. Spekuluje se, že Ötzi si sebou speck vzal jako svačinu na cestu, nebyl u něj totiž nalezen luk nebo jiné známky po loveckém náčiní.

Co do vlivu na tělo nelze říct, že by Ötzi byl výjimečně zdráv – jeho potetované tělo trpělo bolestí kloubů, Lymské boreliózy, vředů a řady zahojených sečných zranění.

Rozhodně si tedy z Ötziho jídelníčku neberte žádné Hluboké Lidské Pravdy o tom, co se má nebo nemá jíst, abyste se dožili milionu let, nebo tak něco. Je však přesto jen příznačné, že Ötzi, de facto také vysušené maso, se živil zrovna „prosciuttem“! #jste_to_co_jite

[LL, PZ]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

1 komentář: „Obchod v Evropě bujel už v době bronzové

  • 24. srpna 2020 (20:47)
    Permalink

    Obchodovalo se po Evropě už v době kamenné prokazatelně s pazourkem a jantarem.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama