Neptun má nový měsíc. Objevili jsme ho ale už v roce 2013

TLDR verze: Astronomátoři potvrdili existenci pidiměsíce u planety Neptun. Jmenuje se Hippocamp a mohl by nám pomoct stopovat minulost neptunské soustavy (studie zde).

Novinka z roku 2004

Rodina přirozených satelitů kolem nejvzdálenější známé planety sluneční soustavy je zase o něco bohatší. Vědátoři pod vedením Marka Showaltera totiž oznámili potvrzení existence měsíce Hippocamp, který krouží kolem Neptunu. „Nové“ těleso, registrované už i v análech Mezinárodní astronomické unie, má v průměru zhruba 34 kilometrů a je tak nejmenším měsíce celé neptunské soustavy.

Jeho dřívější detekci bránila skutečnost, že Hippocamp je temnější než myšlenky člověka čekajícího déle než 30 minut na úřadě.

Čím je Hippocamp krom své existence zajímavý? V první řadě tím, že je jeho orbita nápadně blízko většímu měsíci Proteus. To by mohlo naznačovat nějaký druh pokrevního svazku – Showalterova práce spekuluje, že by Hippocamp mohl vzniknout jako úlomek Protea, snad jako důsledek nějaké prastaré kolize uvnitř neptunské soustavy.

zdroj: SETI Institute)

Taky platí, že Hippocamp vlastně až tak nové těleso není. Showalter jej objevil již před pěty lety v datech Hubbleova teleskopu z roku 2004. Tehdy se ještě objekt jmenoval S/2004 N 1 a teprve nyní se vlastně podařilo potvrdit jeho někdejší rozměry a orbitu. Kolem oznámení bylo trochu halo – již včera totiž noviny Independence vyrukovaly s odhalením „nového měsíce“.

Následně ale článek stáhly a nebylo tak jasné, co se to hergot děje. Až dnes v podvečer se ukázalo, že nějaký žurnalistický nešťastník asi porušil embargo a museli jsme tak na republikaci posečkat o den dýl… #ffs

Na dlouhou dobu to bude nejspíše poslední výraznější novinka kolem Hippocampu – i když nám o něm něco snad můžou říct kosmické teleskopy plánované na příští dekádu, to skutečně významné – vyslání sondy k Neptunu – se zatím nechystá.

Na detailnější pozorování si tak ještě počkáme. U Neptunu jsme měli sondu jenom jednou jedinkrát – šlo o průlet Voyageru 2 v roce 1989. Od vynesení Hubbleova kosmického šmírátka jsme, pravda, schopni daleko lepšího pozorování než kdy dříve. Skoro polovinu dnes známých měsíců Neptunu jsme tak objevili teprve v tomto tisíciletí (historii zkoumání Neptunu jsem se taky věnoval krátce tady, publikováno bude zítra). Ale přesto platí, že sonda je sonda.

„Hurá“ k Neptunu

Bohužel, vyslání podobné mise je momentálně zatím spíše zbožným přáním. Od průletu Voyageru 2 bylo navrženo několik potenciálních misí, ale všechny skončily ve skartovačce. NASA ve spolupráci s ESA třeba uvažovala vyslat další nízko nákladovou misi, která by na konci 30. let (tedy skoro za 20 let ode dneška!) mohla zaskórovat průlet. O něco rotšíldovštěji, a o to nerealističtěji, pak zní odlišné vize orbiteru.

zdroj: Horizont události/Paramount Pictures, NASA/ESA

V duchu sond Gallileo a Cassini, které študovaly Jupiter a Saturn, by mohla odstartovat mise zkoumající Neptun a jeho měsíce klidně po celou další generaci. Mohli bychom se dozvědět nové šokantní skutečnosti zejména o Tritonu, ale snad i dalších měsících. Ani tato mise však nebyla schválena. Na obzoru není žádný další podobný projekt.

Zkoumání komplikuje i skutečnost, že Neptun je kurefsky daleko. Ve vzdálenosti 30 AU je třeba třikrát dále než Saturn! Pokud k němu tedy nechceme letět dlouhé roky, musely bychom velkou sondu buď urychlit gravitačním prakem, to nám ale omezuje možné startovací okno, anebo velkou raketou.

Vize na nosiče jako Super Heavy nebo SLS sice slibují potenciální podobnou misi urychlit… Ale zatím je nemáme. Podobně je tomu i v případě rojů malých sond, které bychom třeba urychlili pomocí laseru. To by leccos řešilo, ale i tak je to zatím jen snem.

Snad nám pomůžou nové teleskopy, které do kosmu odstartují určitě dříve než neptunská sonda. Očumovat poslední (známou) planetu z povzdálí bude ale asi vždy menší nálož, než se s ní seznámit fyzicky. Neptun tak nejspíše ještě dlouho zůstane tajemný jako hrad v Karpatech.

[LL]

Viceo misi Voyageru 2 jsme proprali také zde:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze

Reklama