Vítejte v budoucnosti! Druhý týden tohoto roku je za námi, a přinesl sebou leccos dobrého i méně dobrého – včetně chystaného testu konkurenta SpaceX, kontroverzního kroku společnosti Meta ohledně umělé inteligence & popsání toho, jakou dlouhou cestou si v galaxii prochází uhlík!
Stopy opeřeného raptora mapují počátek ptačího letu. Otisky stop mikroraptora odhalují, jak teropodní dinosauři získali schopnost létat. Mohlo by jít o klíčový moment jejich transformace v moderní ptáky.
Jednou z příčin Alzheimerovy choroby může být běžný virus. Podskupině pacientů s chronickou CMV infekcí byly detekovány CD83⁺ mikroglie v mozku a související vysoké hladiny IgG4, což naznačuje i potenciální cíl pro antivirovou léčbu.
Popsán uhlíkový cyklus galaxií, prošel jím i ten v nás. Data Hubbleova teleskopu ukazují, že uhlíkové ionty (C IV) se nacházejí v cirkumgalaktickém médiu – to tak zřejmě slouží jako uhlíkokyslíkový rezervoár pro tvorbu hvězd.
Chystá se start rakety New Glenn, může potenciálně konkurovat SpaceX. V pondělí před 7 ráno našeho času se otevře tříhodinové okno, při němž může SpaceX vyrůst zatím nejzajímavější americký konkurent.
Meta plánuje zaplavit Facebook „AI uživateli” pro oživení sítě. Idea zní, že AI avataři budou jako ti živí mít vlastní životopisy, profilové obrázky a budou generovat obsah, který bude fungovat jako běžné účty.
Česká studie odhalila, jak buňky slinivky břišní reagují na změny cukru v krvi. Vědci zjistili, že reaktivní formy kyslíku (ROS), které byly dříve považovány za škodlivé, jsou pro beta buňky klíčové při regulaci produkce inzulínu.
Bottom
„Ekonomika úmyslů“: A.I. může předpovídat/ovlivňovat lidská rozhodnutí. Do jaké míry A.I. predikuje a do jaké ovlivňuje naše rozhodnutí? Nová práce varuje před tím, že oba faktory mohou být propojené nádoby – které mohou A.I. zneužívat.
Mikroplasty v lidských korelují s poškozením těchto tkání. Nevíme přesně, zdali a jak mohou mikroplasty škodit – ale skutečnost, že se objevují častěji v poškozených tkání a u lidí s nemocemi, stále pravděpodobněji ukazuje na reálné zdravotní riziko mikroplastů.
I beznikotinové vapování poškozuje cévy a nese kardiovaskulární riziko. Již po jednorázovém použití e-cigarety došlo u účastníků studie ke snížení průtoku krve a snížení hladiny kyslíku v žilách, a to bez ohledu na obsah nikotinu.
Starověké znečištění olovem snížilo IQ v celé Evropě. Rozsáhlé neurologické poškození v průměru zhoršilo IQ o 2,5 až 3 body ve velké části Evropy.
Vlna metapneumovirů v Číně: o počátek pandemie asi nepůjde. V Číně se šíří respirační onemocnění způsobené lidským metapneumovirem (HMPV), což vyvolává celosvětové PTSD na covid. Vzdor nárůstu však za nemoc může již dobře známý původce.
NASA stále neví, jak chce dopravit vzorky z Marsu. Tento týden NASA oznámila aktualizaci programu návratu vzorků z Marsu (MSR), ale namísto definitivního rozhodnutí zvolila vývoj dvou paralelních metod.
Bonusy
Dali jsme si gigantický, sedmihodinových stream roku 2024 ve vědě s plejádou českých popularizátorů a popularizátorek. Nemáte-li však zbytečných sedm hodin nazbyt, jednotlivé segmenty jsou (a ještě do úterka budou) publikovány i jednotlivě na našem YouTube & podcastových platformách.
O středověku a barvách s Markétou Poskočilovou. Středověká malířka, písařka a historička, která dělá zakázková práce: středověké dokumenty, desková malba a další repliky pro velmože a šlechtice, akorát se kouzlem přenesla do naší budoucnosti.
Vědátor vznikl jako spinoff spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd, dnes jej provozuje spolek Hyperion Media. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – kontaktní mail je [email protected]
[red]
tvv2025_02