TLDR: Jak v rozvojovém, tak i bohatém světě je péče o duševní zdraví hrubě podceňovaná a podfinancovaná. Neznamená to, že by lidé depresi neměli, ale že s ní nejsou léčeni – a to zvyšuje riziko „samoléčby“, závislostí a sebevražd. Studie tuna.
Zpráva, která nepotěší!
Některé studie jsou překvapivé a přinášejí naprosto nové, šokující poznatky o světě kolem nás – a pak jsou tu studie jako ta nynější, které jsou přesně opačné. Data z pár let staré práce totiž opět potvrzují, co se dlouhodobě ví – deprese a boj s duševními nemocemi jsou hrubě podceňované, podfinancované a bagatelizované. A to vede k celé řadě mrzení.
V řeči čísel z práce vyplývá, že jenom 23 % lidí s diagnózou deprese z vyspělých zemí dostává alespoň minimální adekvátní péči. U zemí rozvojových je to pouze 3 % těchto pacientů. Data pocházejí metastudie vytvořené na základě 149 studií z 84 zemí světa, které stopovaly vývoj boje s duševními nemocemi během let 2000 až 2001.
Samože, to není nikterak šokantní. Již jiné starší práce naznačily, že nedostatky v léčbě deprese se mohou pohybovat od 45 % v Evropě až po 67 % v africkém regionu a 70 % v regionu východního Středomoří. Ale nebuďme v sebeklamu, že u nás je deprese už vyléčená…
Nejde ani o nemoc, kterou by trpěli jenom „ti přecitlivělí mileniálové“. Podobně starší studie také odhalily, že riziko diagnózy deprese stoupá s věkem, více ohroženy jsou přitom ženy. Neznamená to, že mladší lidé a/nebo muži by byli vůči depresi imunní – vyhledávají však méně odbornou pomoct.
Kam to nakonec vede, odtuší každý.
Od deprese k závislosti, od závislosti k…
Míra lékařské péče je dnes přitom lepší než kdykoliv dříve. Existující terapeutika a psychologické terapie mohou pomoct většině pacientů z nejhoršího a normalizovat jejich stav. V opačném případě se naopak zvyšuje riziko chronifikace deprese a vznik „začarovaného kruhu“, kdy se stav postupem času zhoršuje. Hrozí tak rozvoj závislosti na návykových látkách, kterými se pacient snaží „léčit sám“, zvyšuje se také riziko sebevraždy.
Nejde ani o problém, který by byl vlastní jenom lidem z měst. Naopak, vylidňování venkova a horší ekonomická situace mimo města naopak zvyšují riziko rozvoje deprese – konec konců, autor tohoto textu pochází z vesnice, a kdo tu nechlastá, jakoby nebyl. To je ale samože jen anekdotická poznámka bokem.
![Depka, neasik. Zdroj: Public Domain](https://vedator.org/wp-content/uploads/2024/11/CnP_11112024_164828.png)
Aktuální studie varuje nejenom před tím, že depresi a psychologické péči obecně je věnována malá pozornost ve společnosti, ale i ve financování lékařské prevence. V roce 2019 činilo globální financování duševních chorob méně než 2 procenta rozpočtu.
Plody této bagatelizace deprese, které často začínají u „tak nebuď smutný“ a končí u „nemám problém s alkoholem, ale bez něj“, pak sbírá celá společnost. Dostatečná pozornost duševnímu zdraví přitom není výhodná jenom pro prevenci sebevražd, ale i snížení péče o další poruchy a problémy před tím, než se rozvinou – čistě zdravotní výdaje na léčbu pacientů závislých na návykových látkách (včetně alkoholu) by například byly výrazně nižší, pokud by se podařilo závislostem předejít efektivnější psychologickou péčí.
![Zasmáli jste se memíku výše? Tenhle je k bagatelizaci deprese autentičtější! Zdroj: Public Domain](https://vedator.org/wp-content/uploads/2024/11/CnP_11112024_170138.png)
Neradostný vývoj
Do jisté míry to může změnit každý z nás. Jasně, ne každý je ministr zdravotnictví, který alokuje rozpočty (i když zrovna v Česku je těch ministrů zdravotnictví věru požehnaně). Ale užitečné je už začít u toho, že deprese není „jenom problém mladých“, že nejde jenom o to, že „je někdo smutný“, anebo že jde jenom o „duševní nemoc bez vlivu na zbytek těla“…
Ve veřejné diskuzi lze požehnaně slyšet všechny tyto nesmysly, které odporují datům a realitě. A čím méně jich bude zaznívat, tím pozitivněji se situace na poli boje za duševní zdraví bude vyvíjet. Zatím v této snaze ovšem medicína a spolu s ní i společnost prohrává.
Počet případů deprese a souvisejících poruch je přitom dlouhodobě na vzestupu, a tato trajektorie byla známa již před rokem 2020. Události této dekády počet případů deprese spíše zvýší nežli naopak.
[Ladislav Loukota]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]