Dávný povrch Země, neasik. Zdroj: MJ/vlastní

Zdroj obrázku:

Mamuti & Ovládání mysli –Týden ve vědě 29. července až 4. srpna 2024

Jste sice o týden starší, ale také o týden blíž poznání všehomíra! V uplynuých sedmi dnech jsme tak třeba vymysleli telepatii či poznali víc o počátcích komplexního života…

31. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
31. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Hřbitov mamutů odhalil 800 let jejich lovení lidmi. Naleziště kostí mamut na daleké Sibiři ukázalo, že lidé je zde lovili nárazově v několika vlnách, zřejmě během svého trajdaní krajinou.

Mysl hlodavců je možné již „ovládat“ i neinvazivně na dálku. Chování pokusných hlodavců se poprvé podařilo ovlivnit na dálku metodou využívající nanočástice a magnetické pole, které aktivují specifické nervové dráhy.

Modul Starliner by se brzy konečně mohl vrátit na Zemi. Na konci července skončily testy motorů Starlineru – a s dobrým výsledkem. Pomalu se tak začíná balit.

První složitý život mohl vzniknout o 1,5 miliardy let dříve. Za vznik složitého života je považována Kambrická exploze před 539 miliony lety. Fosilie v africkém Gabonu ale naznačují, že mnohobuněčný život mohl vzniknout a zaniknout dříve i zde.

Olomoučtí vědátoři díky AIčku zpřesnili testy kvantové provázanosti. Nový způsob testování kvantové provázanosti, která je základem pro technologie jako kvantové počítače, byl vyvinut vědci ze Společné laboratoře optiky UPOL a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Velký úhyn supů v Indii způsobil smrt půl milionu lidí. Úbytek mrchožroutů vede k přemnožení patogenů. V rámci dlouhodobé krize v Indii to během 5 let vedlo k 500 000 mrtvým lidem.

Bottom

V Olomouckém kraji poprvé zjištěn invazivní komár japonský. Každý má rád teplo – platí to bohužel i pro invazivní (sub)tropické druhy, nejnověji komára druhu Aedes japonicus, který zavítal na mé rodné Olomoucko!

Móda vznikla před 40 tisíci lety na Sibiři, naznačuje vývoj nástrojů. Právě tehdy se zde objevily první jehlice s ouškem – ty umožnily složitější zdobení oděvů, což signalizuje přechod od utilitárního využití k vyjádření sociálních rolí a individuální identity.

Česko by v následujících večerech mohla opět zasáhnout polární záře. Další silný výron sluneční hmoty dorazil k planetě již v úterý – polární záře nejsou zaručené, ale mohou se objevit.

Temná hmota prochází skrze galaktické srážky bez zastavení. Při srážce dvou kup galaxií se temná hmota chová odlišně od běžné hmoty a nepodléhá zastavení. Tento jev byl pozorován při analýze srážky obrovských galaktických struktur.

Titanové srdce vstoupilo do klinických testů. Nově vyvinuté mechanické srdce z titanu je vybavené magnetickou levitací, což snižuje tření a tak i riziko vady.

Mikrobi v kůře stromů odstraňují z atmosféry metan. Tento skleníkový plyn se sám také rozpadá, rovněž jej pohlcují mikrobi v půdě. Nyní se však ukázalo, že mikroorganismy žijící ve stromech se těm v půdě vyrovnají, či je možná dokonce i předčí.

xxx tvv2024_31

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.