Neslepota & Phobos – Týden ve vědě 6. až 12. května 2024

Nejkrásnější část neděle je tu – poznejte v novém týdnu ve vědě, jak jsme se naučili kurýrovat slepotu, poznali víc o původu marťanských měsíců anebo odhalili chování dávných Avarů!

19. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
19. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Vytvořeny nové typy „umělých buněk“. Stále jsou k ničemu. S pomocí DNA lze fyzicky svázat proteiny tak, aby se ve vodě samy složily do objektů připomínajících cytoskeletony. Neumí se ale dělit ani nemají jiné využití.

CRISPR editace genů částečně obnovila zrak u pacientů s dědičnou slepotou! V malé klinické studii, které se zúčastnilo čtrnáct osob, došlo u jedenácti z nich k měřitelnému zlepšení zraku.

Měsíce Marsu mohly vzniknout ze zachycené a rozštěpené komety. Měsíce Marsu, Phobos a Deimos, mohly být kdysi součástí jedné komety, kterou rudá planeta zachytila a rozdělila.

Dlouho očekávaná jaderná excitace thoria-229 propojuje jadernou a kvantovou fyziku. Manipulace s thoriem-229 pomocí laseru se ukázala jako obtížná, dokud vědci nepoužili krystaly s obrovským množstvím atomů thoria, což jim umožnilo současně excitovat přibližně 10^17 jader.

Avaři udržovali své stepní tradice i po usazení v Evropě. Česká studie provedená na čtyřech avarských pohřebištích v Maďarsku zjistila, že avarské komunity si zachovaly vysokou míru příbuznosti a patrilineární systém, kde ženy hrají klíčovou roli v sociální soudržnosti skrze sňatky.

Slabé magnetické pole mohlo nakopnout rozvoj života. Výrazné oslabení magnetického pole Země před 591 až 565 miliony let mohlo umožnit zásadní zvýšení hladiny kyslíku, které podpořilo diverzifikaci složitých forem života.

Bottom

Robovčely BionicBee zvládají let uvnitř koordinovaného hejna. Biologicky inspirovaný létající robot má délku 22 centimetrů a rozpětí křídel 24 centimetrů, zatím jde tedy o poměrně velkou „včelu“. Již nyní však ukazuje robotiku inspirovanou přírodou.

Nejstarší známý lidský piercing objevený v Turecku. Archeologové v Boncuklu Tarla objevili případ piercingu, který se datuje do doby před 11 000 lety.

Laser odhalil pohřební svatyně prehistorického Irska. O 5 nových staveb cursus z doby 4 000 až 2 400 let před naším letopočtem máme díky laserovému mapování krajiny. Podle vědců stavby mohly sloužit při procesu pohřbívání.

Letošní duben opět překonával rekordy, ukázalo měření Copernicus. Nepříjemný trend překvapivě rapidního oteplování prozatím pokračuje, aktuální duben bylo v průměru o 1,58 °C tepleji oproti předprůmyslové éře.

Spuštěna anténa k zachycení hypotetických temných fotonů. BREAD používá speciální koaxiální rohovou anténu k detekci ultralehkých kandidátů na temnou hmotu, jako jsou temné fotony a axiony.

Exoplaneta 55 Cancri e má magmatický oceán a možnou atmosféru. Webbův teleskop identifikoval blízkou kamennou exoplanetu 55 Cancri e, která by mohla mít atmosféru vytvořenou ze sopečných plynů.

Bonusy

TÉMA TÝDNE: Náš vzdělávací systém je plný příliš mnoha micromanagementu. Která intervence má největší potenciál zvýšit kvalitu našeho vzdělávání? Co náš vzdělávací systém potřebuje úplně nejvíc, aby se posunul k nejlepším na světě?

POKEC TÝDNE: Jak měnit život v našich městech k lepšímu popisuje Osamu Okamura. V rámci fulbrightovského rozhovoru popsal, co město přívětivější k životu prakticky znamená – i to, jak a proč se věnuje osvětě kolem městského plánování a urbanismu obecně.

…a zbylý videa

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali videa: krom tradičního týdne ve vědě se Science Reveal jako hostem & výše zmíněného rozhovoru s architektem Osamu Okamurou také novinky: přesvědčivém hlasu od AIčka & menším množství kyslíku na Europě & návrhu nových antibiotik & možné blížící se regulaci AI modelů, plus speciální vysílání nového dílu Co by kdyby, a závěrem rovněž téma o pevnostech paleolitické Sibiře!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

xxx tvv2024_19

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama