Terakotová armáda byla objevena náhodou – Vědátoreferát

TLDR: Připomeňte si významný objev ukazující nejen smrt, ale i život dávného čínského vladaře – a že nebyl zase tak odlišný od posmrtných praktik třeba ve starověkém Egyptě. Zdroj třeba hír.

Tenkrát na východě

Představte si, že jste pověrčivý rurální farmář uprostřed čínských polí… A najednou při kopání do země najdete lidské figury?

To by se vám stalo, pokud byste byli v roli jednoho ze sedmi čínských vidláků, kteří v roce 1974 náhodou našli slavnou terakotovou armádu! Rolník Jang Č‘-fa spolu se svými pěti bratry a sousedem toho času čelili suchému období a snažili se tak vykopat novou studnu jako zdroj vody. Namísto toho ale narazili na docela jiný pramen – totiž ten historický!

Asi v metrové hloubce totiž začali vykopávat červenou zeminu, pod níž našli sérii keramických hlav, bronzových hrotů šípů i částí mechanismů samostřílů. Namísto toho, aby vše pověrčivě zasypali nebo kopali jinde (hlavy dobrý, ale nenapijete se jich), oznámili vše svému předsedovi, který tušil významný nález, čti: vděk strany!

Z blízkého města dorazil archeolog Čao Kchang-min, který věděl, že místní lokalita není historií nedotčená. V minulosti už byly v oblasti města Si-an, ležícího poblíž hrobky prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuanga, ze země vykopány určité sochy. On sám o dekádu dříve odkryl sousoší tří lučištníků. Ale to, co na místě objevil, předčilo i ty nejdivočejší sny hrobokopů.

Bojovníci v detailu. Zdroj: Pixabay
Bojovníci v detailu. Zdroj: Pixabay

Jeden z objevů století

Rolníci totiž narazili na jeden z nejúžasnějších archeologických nálezů 20. století: terakotovou armádu. Jde o hliněné vojsko čítající podle odhadů na 8 tisíc mužů, kteří měli střežit prvního čínského císaře v posmrtném životě. Slávu si navíc armáda získala nejen pro svou velikost, ale i díky úžasně věrnému zhotovení. Zástupy perfektně vyzbrojených bojovníků, včetně koní a vozů, ukrytých mimo zraky živých!

Jak jsme naznačili, celá terakotová armáda je součástí mnohem větší nekropole ukrývající tělo císaře Čchina Š’-chuang-ti, pro kamarády známého jako Čeng. Ten vládl v letech 247–221 jako král státu Čchin, od roku 221 př. n. l. až do své smrti v roce 210 př. n. l. pak trůnil coby první císař sjednocené Číny. Tedy z hlediska dějinného pořádný řízek, čemuž odpovídá i jeho nekropole. Podzemní radar a odběr vzorků z jádra vyměřily její plochu o rozloze přibližně 98 kilometrů čtverečních.

Nekropole byla nejspíše vybudována jako zmenšený odraz císařského paláce, hrobka sama byla ukryta do rozměrné mohyly. Vypadá to dost podobně tomu, jak posedlí byli o dvě milénia dříve světem mrtvých starověcí Egypťané. Až by se skoro chtělo říct, že si zjevně každá kultura musí projít podobnou periodou stavení hrobek mocipánů ve tvaru jehlanu. Ale tuhle paralelu zmiňuju jen proto, aby někdo napsal fanfic crossover terakotové armády s Hvězdnou bránou.

Tedy, pravda, měli jsme tam jednoho Goa’ulda jménem Yu (česky trefně Ti), ale…no, nebudeme raději pokračovat, nerad bych měl na krku terakotové zabijáky hájící čest císaře.

Terakotová armáda, neasi. Zdroj: CC BY 3.0/Jmhullot
Terakotová armáda, neasi. Zdroj: CC BY 3.0/Jmhullot

Nesmrtelný odkaz

Ačkoliv deklarovaný cíl terakotové armády zjevně nebyl s jejím odkrytím splněn, při pohledu na celou tu námahu starověkých Číňanů se nelze zbavit dojmu, že metaforicky zafungovala dokonale! Možná, že zdejší pohřbený císař neobživl ani nebyl ušetřen hrobokopů – ale právě jeho enormní nekropole mu zajistila slávu i milénia po jeho smrti.

Dnes už možná nepohřbíváme vladaře do obrovských komplexů, které mají vydržet tisíce let. Ovšem to, že nás existence takovýchto pohřebišť stále fascinuje, a stále nám připadají jako cosi mnohem trvalejšího než naše doba a naše životy (ruku na srdce, yo!), nám vlastně ukazuje, že nejsme natolik odlišní od lidí, kteří víc jak 2 tisíciletí nazpět vystrojili trochu přerostlý funus pro císaře Čenga!

[Ladislav Loukota. Petr Zajíček]

Čína byla vůbec průkopníkem řady objevů!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama