Zajíci jsou občas masožravci a kanibalové

TLDR: Přesně, co píšu v nadpisu – zajíci občas žerou mršiny jiných zajíců. A nejsou v tom mezi býložravci sami! Práce tu.

Monty Python nás varoval, ale my neposlouchali…

Před zraky lidských svědků vypadají zajíci jako obyčejní mírumilovní býložravci, kteří baští toliko trávu a další vegetaci. Zdá se však, že jakmile teploty klesnou a terén pokryje sněhová peřina, chování zajíců se nápadně změní. Cosi uvnitř nich se přepne a zajíci… začnou brázdit krajinou, ožírajíc tlející těl jiné zvěře, typicky ptáků anebo také jiných zajíců! Kanibalismus je zjevně oblíbený i u zvířat!

V nové práci vědátoři pod vedením Michaela Peerse z University of Alberta uzřeli také důkaz toho, že realita má smysl pro ironii. Během práce realizované v Yukonu totiž zpozorovali také zajíce, kteří ohlodávají ostatky svého běžného predátora, liškoidního kanadského rysa! Foto z výzkumu viz výše. Zdá se, že pomsta se skutečně nejlépe podává za studena…

Nejspíše si teď spousta čtenářů řekne: „LOL, tak to musí znamenat, že všichni moji veganští kamarádi jsou hlupáci!“ …to samozřejmě nemohu potvrdit ani vyvrátit, poněvadž neznám vás ani vaše kamarády. Zkoumání kanadského zajíce je jenom zkoumáním kanadského zajíce.

Neříká to nic o zdraví daného režimu, etice nebo prevalenci napříč dalšími druhy. Stejně tak jeho kanibalistické návyky automaticky nic neříká o tom, že můžeme legit sníst souseda. A to ačkoliv si samozřejmě lze představit, že třeba ve válce je i kanibalismus racionální… No a už zabíháme jinam, proto nemá smysl tyhle implikované hovadiny teď a tady řešit!

Popojedem.

Proč až dnes?

Zdaleka není překvapivý jen kanibalismus. Peers sám objevil masožravé zajíce náhodou, když rozmístil mrtvá těla zajíců (naštěstí jiných, než konzumentů #zombie_zajíci_se_odkládají) v divočině a zaměřil na ně fotopasti. Práce očekávala, že identifikuje místí predátory. Namísto toho dva a půl let sbírané snímky ukázaly, že zajíci se přišli pást na zajících ve 20 ze 161 pozorovaných případů. Typicky na chování dochází v lednu a únoru, kdy je vegetace fuč po delší období.

Měli jsme to ovšem asi tušit – první zprávy o tom, že zajíci mají i svou masožravou stránku, pocházejí už z roku 1921. Podle Peerse však dosavadní zmínky podobného chování byly anekdotické – jinými slovy, nevznikla vlastně žádná jiná studie, která by stravování zajíců v tomto kontextu v divočině studovala.

A pokud jste vědec, nemůžete prostě připisovat učebnice poté, co k vám přijde náhodný myslivec a řekne, že vražedný zajíc z Monty Pythona a Svatého grálu byl natočen podle skutečné události, protože on sám viděl něco podobného! Já sám vzpomínám, že i králíci, které jsme za mých mladých let chovali na vesnici, sežrali leccos – ale ani takový doklad není příliš peer-reviewed, že.

Nakonec se ale zdá, že ani jiní býložravci nejsou vždy ta úplně býložravci

Kačeří příběhy, Buena Vista Television

Býložravci na baterky

Zdaleka nejen jen o kanibalismus mezi zajíce nebo králíky. Faktem totiž je, že jde jenom o další ze stále rostoucího počtu pozorování býložravců, kteří si dovolují tu drzost nechovat se podle našich škatulek zvěře, a klidně krom majority vegetace konzumují i jinou zvěř!

Také zde doposud byly zkazky tohoto ražení spíše anekdotické, popřípadě nebylo chování pozorování v divočině. Jako třeba studie popisující chování krávy na venkovské farmě, která občas mlsně slupla kolem probíhající kuře. Kupí se ale i další vědecké reporty z divočiny. Jiní zajíci tak byli v Apalačských horách zpozorováni, jak ojídají jiné tlející zvířátka, jeleni vyjídají ptačí hnízdiště anebo tu jsou i veverky, které loví lumíky.

Můj oblíbený případ je pak dva roky staré foto srnečka, který ohlodává lidskou kostru. Stalo se tak před dvěma lety, když fotopast sledující postupný rozklad lidských ostatků pro forenzní výzkum objevila kolouška, jak se pase na hrudním koši!

Varovné příznaky pravého paktování koloušků jsme přitom měli na očích celá léta…

„LOL, tak to musí znamenat, že všichni vegetariáni na světě jsou dmnti!“ …co kdybychom arbitrární pravidla lidských diet nechali spíše na trochu jiné téma, popřípadě na posouzení vědátorů přes stravování, popřípadě do nich vůbec nezabrušovali? Fajn? Fajn. Řešíme teď jen zvířátka.

Zdá se však rozhodně, že maso – pokud je mrtvé nebo se nedovede efektivně bránit – je něčím, čím se minimálně určitá kategorie býložravců občas skutečně láduje. Mluví se zejména o tom, že masem by si stravu mohli zpestřovat zejména býložraví kopytníci – ačkoliv by pro ně trávení masa mělo být spíše nepohodlným prožitkem, kalorie navíc jsou prostě kalorie navíc.

Je zjevné, že v našem poznání chování nejrůznějších druhů stále leccos absentuje. Jako obvykle tak platí, že bude třeba dalšího vědátorování!

[Ladislav Loukota]

Najdeš mě i na YouTube, kde se věnuju podobným kulinářským delikatesám: 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama