Kouření marihuany zvyšuje riziko nemocí srdce

TLDR: THC zřejmě zvyšuje zánětlivé reakce buněčné vystýlky a zvyšuje také aterosklerózu. Naznačují to jak data ze skoro 500 tisíc lidí, tak i přímé experimenty na hlodavcích. Studie tuna.

Další požitek v ohrožení

Studie z roku 2022 na zhruba půl milionu lidí odhalila, že časté kouření marihuany zvyšuje riziko nemocí kardiovaskulárního systému. Zdá se přitom, že za jev přitom nemůže jenom kouření samotné, ale skutečně i THC. Práce také naznačila, který mechanismus by za jev mohl být odpovědný – a ukázala na molekulu, která by riziko mohla jednou snižovat.

Již starší studie odhalily souvislost mezi „trávou“ a horším srdečním zdravím. Nyní se podařilo to demonstrovat i na hlodavcích, u kterých tetrahydrokanabinol (THC), psychoaktivní složka trávy, vedl jak k častějšímu zánětu endotelových buněk, tak k ateroskleróze alias ztvrdnutí nebo zesílení tepen.

Data od 500 tisíc lidí získaná z UK Biobank naznačila, že pravidelní kuřáci konopí mají vyšší riziko infarktu ještě před dovršením věku 50 let. Riziko bylo vyšší i po kontrole na další faktory (tělesná váha, pohlaví). Za pravidelného konzumenta práce považovala lidi, kteří kouřili konopí alespoň jednou za měsíc.

Další testy naznačily, že během tří hodin po vykouření konopné cigarety se v krvi dobrovolníků výrazně zvýšil počet zánětlivých molekul. Takový zánět, pokud má chronický charakter, nakonec může vést k srdečnímu infarktu.

Antagonista protagonistou

Není jasné, jestli je riziko zvýšené primárně kvůli tomuto způsobu inhalace THC při spalování, nebo jde-li o cosi inherentní jakékoliv konzumaci THC. Krom špatných zpráv ale studie odhalila i pozitivnější novinky. Způsob, kterým THC podporuje jevy z této studie, souvisí s jeho vazbou na receptor CB1. Výzkumníci proto s pomocí strojového učení hledali molekuly, které by tuto vazbu mohly omezit.

Nakonec identifikovali sloučeninu genistein, která se přirozeně vyskytuje v sóji, a která by mohl sloužit jako CB1 antagonista – tedy mohla by blokovat jeho účinky a limitovat zánětlivé reakce. Zároveň by mohl zachovávat prospěšné funkce THC (tlumení bolesti), které by dále dovolovaly využívat THC k medicínským účelům.

Zdali však genistein skutečně má tento efekt i u lidí, a zdali tak v součtu sníží riziko srdečního infarktu u marihuany, se ale ukáže až v příštích letech a desetiletích. Stejně tak autoři studie dodávají, že efekt na zvýšení nemocí srdce a oběhového systému může rovněž zabrat desítky let.

Rovněž je třeba zmínit, že aktuální práce je teprve první vlaštovkou v přímém hledání vlivu marihuany na srdce. Ačkoliv již starší práce naznačily, že marihuana zvyšuje srdeční tempo, doposud jsme měli po ruce spíše korelace. Nyní se ale dostáváme blíže odhalení toho, jak THC přímo působí na kardiovaskulární systém.

Vědomí úskalí

Jako obvykle u studií, které rýpou do nějaké lidské kratochvíle, je třeba dodat, že nynější zjištění by nemělo být chápáno jako čistá mravokárná filipika. Rekreační užívání marihuany má oproti jiným látkám (zejména alkoholu) některé výhody, které by neměly být ignorovány. Nepříznivý vliv na srdce má třeba i alkohol… Nebo příliš pohodlný životní styl.

Neměli bychom však strkat hlavu do písku nebo si namlouvat, že s různými požitky se nepojí také určitá rizika. S užíváním nějaké látky by si člověk měl být vědom i úskalí, která se s tím mohou pojit – jedině tak může být skutečně v obraze.

Naopak lze říct, že čím více si budeme uvědomovat možné problémy nadměrného užívání různých látek, tím více vlastně můžeme ve finále docenit také jejich přínosy pro náš život.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama