Co jedí astronauti v kosmu? – Vědátoreferát

TLDR: Cokoliv, co špatně létá, a dobře se to konzervuje. Vydejte se spolu se mnou do orbitálního menu…

Sladká kosmonautika

Zajímalo vás někdy, jakým způsobem se med konzumuje mimo Zemi? Astronaut Sultan Al-Neyadi ze Spojených arabských emirátů nám ukázal fyziku medu v mikrogravitaci tímto způsobem.

Při pohledu na jeho konzumaci lze pozorovat, že med PŘIJÍMÁ KULOVITÝ TVAR, i když nepůsobí na něj gravitace. Za tímto jevem stojí povrchové napětí, neboť koule představuje tvar s nejmenším možným povrchem pro daný objem.

Kromě toho je med konzumován spolu s měkkým chlebem, což zajišťuje minimální množství drobků. Z tohoto důvodu jsou v mikrogravitaci také velmi oblíbené tortilly – toho můžeme využít k detailnějšímu popisu toho, jak se mimo naší planetu KONZUMUJE NEJEN MED

V první řadě: zásobování. Představte si, že se vydáte na více než týdenní kempování se skupinou blízkých přátel. Prioritou je zajistit dostatečné zásoby jídla a potřebného vybavení na vaření. Aby se potraviny nezkazily, je nezbytné, aby byly správně skladovány a aby se nekazily.

Vzhledem k tomu, že přímo v kosmu se strava stále nepěstuje mimo experimenty, strava se musí stále importovat pomocí nákladních lodí – a vydržet dlouhou dobu poživatelná. Astronauti tak při výpravách do vesmíru postupují v podstatě podobně JAKO LIDÉ PŘI KEMPINGU.

Prostřeno!

Příprava se liší v závislosti na TYPU POUŽÍVANÝCH POTRAVIN. Některé položky lze konzumovat v přirozeném stavu, jako například koláčky a ovoce, zatímco jiné, dehydrované vyžadují přidání vody, jako například makaróny se sýrem nebo špagety. Na vesmírné stanici je k dispozici trouba, která zajišťuje ohřev potravin na správnou teplotu.

Jídlo misí Mercury a Gemini. Zdroj: NASA
Jídlo misí Mercury a Gemini. Zdroj: NASA

K dispozici jsou koření jako kečup, hořčice a majonéza. Sůl a pepř jsou však dodávány v tekuté formě, protože astronauti si je ve vesmírném beztížném stavu nemohou na jídlo nasypat; PROSTĚ BY ODLETĚLY. Existuje riziko, že by mohly ucpat větrací otvory, kontaminovat vybavení nebo uvíznout v astronautových očích, ústech či nose…

Jídlo misí Apollo. Zdroj: NASA
Jídlo misí Apollo. Zdroj: NASA

Astronauti mají TŘI JÍDLA DENNĚ – snídani, oběd a večeři – a odborníci na výživu pečlivě dbají na to, aby jim jídlo dodávalo přiměřený balanc. Stravují se třikrát denně – snídají, obědvají a večeří – a odborníci na výživu pečlivě dbají na to, aby jejich strava obsahovala odpovídající množství vitamínů a minerálů.

Jídlo misí na Skylab. Zdroj: NASA
Jídlo misí na Skylab. Zdroj: NASA

Potřeba kalorií SE U ASTRONAUTŮ LIŠÍ, například drobná žena může denně potřebovat jen asi 1 900 kalorií, zatímco větší muž asi 3 200 kalorií. Astronauti mají na výběr z celé řady potravin, včetně ovoce, ořechů, arašídového másla, kuřecího masa, hovězího masa, mořských plodů, sladkostí, koláčků a dalších.

Jídlo misi v éře raketoplánů. Zdroj: NASA
Jídlo misi v éře raketoplánů. Zdroj: NASA

Nedáte si k tomu kávu?

Na výběr mají také nápoje, jako je káva, čaj, různé džusy a limonády. Podobně jako na Zemi jsou vesmírné potraviny baleny do JEDNORÁZOVÝCH OBALŮ. Astronauti jsou ovšem povinni tyto obaly po dojedení jídla zlikvidovat.

Některé z obalů jsou navrženy tak, aby se ZABRÁNILO ODLETU potravin, a jsou vyrobeny tak, aby byly flexibilní a uživatelsky přívětivé a zároveň maximálně efektivní při skladování nebo likvidaci nádob v prostoru. V budoucnu je možné, že řada obalů bude díky využívání fyzikálních jevů více otevřená, aniž by obsah uletěl do prostoru – jak demonstruje video níže ukazující pro změnu speciální kosmický ŠÁLEK NA KÁVU.

Vzhledem k dehydrované povaze pokrmů je v řadě ohledů to nejbližší, co ze stravy astronautů můžete zkusit, VOJENSKÝ BALÍČEK MRE. Ten je typicky stravou amerických vojáků, ale je také distribuován civilistům v oblastech postižených přírodním neštěstím. V tomto ohledu si dovolím závěrečný tip pro případ, že byste chtěli MRE zkusit…

Nejspíše kvůli tomu, že pokrmy v balíčku jsou dehydrované, „rády“ si v těle pobudou o dost déle, než je u běžné stravy typické. Dejte si tedy pozor na příjem dostatečného množství tekutin spolu s MRE, bez nějž si strava vezme při průchodu střev vlhkost sama – a vám způsobí POŘÁDNÝ BŘICHABOL! #vyzkoušenozavás

Běžné jídlo dnes na palubě ISS. Zdroj: NASA
Běžné jídlo dnes na palubě ISS. Zdroj: NASA

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama