Laser nám umožňuje tvořit ve zcela novém detailu, říká Miroslav Kaška

Technologie a umění se často zbytečně staví proti sobě – že tomu tak ale nemusí být, dokazuje Kashmir studio, projekt pod vedením Miroslava Kašky. 

Studio totiž nevšedním způsobem využívá geometrické a tradiční vzory pro tvorbu světelných objektů, efektů a optických iluzí. Finta je v tom, že ony vzory vznikají s pomocí laseru! 

Cesta do říše snů

Kashmir studio v zásadě vyrábí laserem vyřezávané lampy, stínítka a dekorace. Do jejich produkce patří i další doplňky jako hodiny, podtácky, podsvícené logoboxy, které mohou vykouzlit světelnou show každému z nás. Lampy a lustry z dílny Kashmir studio jsou převážně ze dřeva a  jsou buďto projekční (čili kreslící vzory po okolí) anebo atmosférické (čili s difuzorem).
“Nápad vznikl již někdy koncem roku 2016, kdy jsme viděli fotky z festivalu Burning Man a zdejší prořezáváné svítící objekty od Hybycozo,” popisuje Miroslav genezi studia, “Nicméně v té době byl laser naprosto nedosažitelná věc.”

Změnilo se to až na přelomu let 2018 až 2019, když PrůšaLab získal laser a v rámci členství si jej mohli lidé také vyzkoušet. Miroslav Kaška tak začal do PrůšaLab chodit na školení a pravidelně se každou sobotu učit připravovat data a obsluhovat laser. 

“První výsledky zdaleka nebyly to, co nyní,” říká Miroslav, “Po 3 letech se od prototypu dostalo již několik výrobků do fáze produktů, za kterými si stojíme a už svítí ve vybraných domácnostech.”

Navíc teď už má Kashmir studio díky investorovi vlastní 150 W laser. Sídlí sice nově mimo Prahu, aby se s veškerým vybavením vešli do rozumných prostor, postupně ovšem vybavují dílnu a studio. To jim umožnilo také rozšířit repertoár výrobků.
Celá řada HEDRON 20 tak obsahuje lampu stolní, přisazené a zavěšené svítidlo. Je k dispozici ve 2 velikostech (menší a větší) a ve 3 provedeních – natural (kde vynikne struktura dřeva), solar (černá se zlatou uvnitř) a lunar (černá s stříbrným chromem uvnitř). “Kromě dvacetistěnů připravujeme extended balíčky s připínacími segmenty na magnety a další geometrická tělesa například čtyřstěn – HEDRON 4. K tomu odpovídající doplňky: hodiny, podtácky, nástěnné i závěsné dekorace,” dodává Miroslav Kaška. 

Proč se ale vlastně se svým laserem zaměřují na výrobu produktů spojených se světlem a nikoliv jiné téma, jako třeba ZEWAHO se svým laserovým řezáním dřeva pro stavbu domů? 

Světlo jako zájem

“Světlo je téma, kterým se zabýváme od počátků,” říká Miroslav, “Baví nás hra světla a stínu v interiéru i exteriéru.”

Na začátku vize stál Miroslav Kaška alias Kašmír, který jel na zkušenou do Holandska a tam se dostal k práci pro Industrial design studio Frans van Nieuwenborg. To se stalo základním kamenem zkušeností pro jeho tvorbu. Později, přes desetileté období VJingu – promítání videa na akcích během hudební produkce a sbírání inspirace, se osmělil a začal vyrábět vlastní dekorace. Postupně se k němu přidalo i pár dalších nadšenců a spolu založili různá seskupení výtvarníků, se kterými jezdil dělat světelné instalace na festivaly. 

“Až později vzniklo Kashmir studio s ambicí zastřešit všechny tyto výtvarné aktivity a vyrábět konkrétní produkty, které mohou zprostředkovat esenci naší tvorby a přenést ji i mimo festivaly a do domácností,” říká Miroslav.

Dodnes se angažují ve scénografii s analogovou projekcí v seskupení 5-MeO-TAR, kde rovněž často využívají laserem vyřezáváných pomůcek a svítí velkoformátové projekce na scény, budovy nebo třeba stromy během festivalů či městských slavností. 

V jiné době by si členové Kashmir studio vystačili zřejmě s řezáním tradičnějšími metodami, ale díky laseru se nyní dostávají do takového detailu, že prý vůbec nemůže být řeč o tom, že by jejich lampa vznikla i jinou cestou. 

“Asi bychom se ve větším měřítku mohli bavit o řezání CNC frézou. Nebo ručně přímočarou pilkou, to bychom ovšem místo hodin a dnů počítali výrobu na týdny a měsíce!” říká Miroslav. 

Jak proces vzniku ale vypadá detailněji? 

Pod pokličkou

“Necháme vás nahlédnout pod pokličku,” říká Miroslav, “Všemu předchází návrh či skica, poté překreslení do počítače a příprava vektoru na řezání. Po výběru materiálu stínítko vyřízneme laserem. Podle typu lampy dojde k povrchové úpravě – broušení, natření směsí olejů a vosků na přírodní bázi nebo nástřiku barvy.”

Jelikož se jedná ve většině případů o prostorový objekt, jednotlivé segmenty k sobě spojujeme spojkami vytištěnými na 3D tiskárně. A nakonec to celé lidé z Kashmir studia osadí světelným zdrojem. Co se týká technických znalostí, podle typu lampy od halogenové žárovky, přes RGB LED žárovku s ovladačem, kde postačí klasická elektrikařina – vypínač, zapojení objímky či zásuvky až po programování, kdy je lampa či lustr vyzbrojena LED páskem s wifi modulem, který se pak dá ovládat mobilním telefonem. 

Přepravovat skoro půltunový laser na výstavy není dost dobře možné – alespoň trochu však k procesu tvorby můžete přičichnout i během jejich výstavy na Maker Faire. 

“Přichystali jsme si workshop lepení magnetek,” pokračuje Miroslav, “Při výrobě a vyřezávání geometrických motivů dochází k produkci velice zajímavých odřezků, ty lze opracovat a vrstvit. Pokud na ně nalepíme magnet, vznikne pokaždé originální zajímavá magnetka, kterou si účastníci mohou sami během chvíle vyrobit a odnést.”

Jak říká, jejich tvůrčí cesta s touto technologií je dost možná teprve na začátku. Technicky jí mají zvládnutou – ale rozhodně budou dál rozvíjet původní myšlenku a vyvíjet nové lampy a doplňky.

“Budeme zkoušet jiné vzory, různé materiály a zdroje světla,” říká Miroslav, “V plánu máme vyrábět i magnetické stavebnice, velkoformátové objekty, například svítící dekorace na festivaly nebo i podpůrné systémy pro rostliny. Vítáme i příležitosti k zakázkové výrobě a účasti na zajímavých projektech!”

Vzniklo původně pro Maker Faire.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama