Biotisk & Čokoláda – Týden ve vědě 30. ledna až 5. února 2023

Zahřejte se během této chladné neděle přívalem příjemných objevů uplynulého týdne!

5. týden ve vědě roku 2023! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
5. týden ve vědě roku 2023! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Biotisk posloužil k výrobě oční tkáně. Přesná kombinace různých druhů buněk a postupného tisknutí různých vrstev dosáhla vytisknutí modelové oční tkáně. Namísto umělých očí zatím poslouží lepšímu chápání degenerativních nemocí očí. Výzkumný tým z National Eye Institute (NEI) v zásadě svého pokroku na poli biotisku dosáhl správnou kombinací buněk tvořících vnější bariéru mezi krví a sítnicí. Potomci metody možná jednou poslouží k tvorbě kultivovaných očí jako náhražek očí, s nimiž jsme se narodili – ale mnohem, mnohem dříve tato technika může poskytnout teoreticky neomezené zásoby tkáně určené pro studium nemocí očí!

Objeveny dva pravděpodobné vodní exosvěty. Gigantické planety plné vody možná odhalili vědci v datech teleskopu Kepler. Ukazuje to jak na možnou existenci nových druhů planet, tak i zlepšující se metody jejich detekce. Tyto dvě exoplanety Kepler-138c a Kepler-138d původně objevil teleskop Kepler, přičemž byly tehdy vyhodnoceny jako pravděpodobné „superZemě“. Nová analýza ale naznačila, že jde spíše o „horké superEuropy“.

Geneticky upravené bakterie mohou pomáhat s léčbou pneumonie. Upravený kmen bakterie Mycoplasma pneumoniae byl v testech na hlodavcích efektivní ve zvýšení účinků léčby. Zatím je to tedy jen pokus u myšáků, ale upravený kmen podle studie zvyšuje efektivitu antibiotik a může rozpouštět biofilmy vytvořené v endotracheálních trubicích pacientů s ventilátorovou pneumonií.

Měsíc Europa možná také má deskovou tektoniku. Země není asi jediný objekt naší soustavy s vlastní deskovou tektonikou. Jak už to ale chodí, v případě Europy prim hraje led. Navrhuje to nová studie, pod níž ledová „desková tektonika“ na Europě funguje epizodicky a lokálně.

Při chuti čokolády je významný hlavně tuk na jejím povrchu. Studie zkoumající chování čokolády v ústech zjistila, že podíl tuku v celé čokoládě bude možné snížit, pokud se soustředíme na povrchový tuk. Výzkumníci k tomu došli studiem chování rozpouštějící se látky na komplexní maketě lidského jazyka. Metoda, která může přinést stejně-chutnající čokoládu s nižším množstvím tuku, může být v budoucnu použita také pro další zpracované potraviny, jako jsou například sýry.

Gravitační vlny mohou odhalit mladý vesmír. Viditelné světlo do období krátce po Velkém třesku nedohlédne. Gravitační vlny byl ale podle nové studie jednou mohly. Vlnění časoprostoru sahající až do vzniku vesmíru mohlo ovlivnit hmotu a záření, které můžeme pozorovat dnes. Plyne to z nové teoretické hypotézy, kterou budou muset teprve ověřit navazující studie. Viditelné světlo tehdy každopádně ještě vesmírem neprošlo, takže nová metoda by mohla být lákavým způsobem, jak se podívat do počátku vesmíru!

Dále hráli

Rentgen odhalil uvnitř Rembrantovy Noční hlídky skicu. Analýza složení vrstev pod svrchní olejomalbou naznačila jak první črty,
tak i přítomnost směsí olova. Olověné směsi byly součástí bílých a žlutých pigmentů. Sloužily k jejich rychlejšímu schnutí. Autoři proto naznačují, že Rembrant při malování šetřil čas a pomáhal si tímto kreativním způsobem.

Výzkum odhalil na tělech prvních evropských zemědělců mnoho těžkých zranění. Studium 2300 lidí žijících v Evropě před 4000 až 8000 lety ukázalo, že 10 % z nich měla zranění způsobená zbraněmi. Výzkum potrhává, že život během neolitu mohl být velmi nebezpečný, jak narostly konflikty mezi sídlišti. Desetinové zastoupení nebylo rovnoměrné, v některých oblastech a dobách bylo mnohem vyšší – vlivem násilí tu občas zanikaly celé komunity.

Strojové učení odhalilo 8 zajímavých kosmických signálů. Nejspíše budou mít přirozený původ, jak je zvykem – studie ale naznačuje možné využití AI v SETI. Lidé totiž tyto signály „přehlédli“. Identifikované signály jsou úzkopásmové, přičemž přirozené radiosignály jsou spíše širokopásmové. Nepocházejí zřejmě ani ze Země. Ať už těchto 8 konkrétních signálů dopadne jakkoliv, využití strojové analýzy radioastronomie možná čeká zajímavá budoucnost.

TÉMA TÝDNE: Co s námi dělá alkohol, metla i spása civilizace? Dělá psí kusy s cévami i mozkem, navozuje zároveň pomalu kocovinu i horší špatnózy, ale zase jsme díky němu zřejmě vybudovali civilizaci. Tedy možná. Nejrozšířenější droga světa nepřestává fascinovat.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden stihli jen tři videa: archeoastronautický pokec o pyramidách (viz níž), obligátní týden ve vědě, a především pokec s astronautem v záloze Alešem Svobodou (viz výš)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama