Pěstovat zeleninu doma může každý, říká Michaela Novotná

Než přišla průmyslová revoluce, většina lidí měla intimní a celoživotní kontakt s tím, jak vznikají naše potraviny. Něco podobného je dnes zvláště ve městech často výjimkou – ale nemusí tomu tak být. I uvnitř svého bytu si totiž díky projektu MicroFeeld lze pěstovat vlastní zeleninu. 

“Chceme si v dnešním světě vydělat na živobytí něčím, co nám připadá smysluplné,” tak zní první popis projektu MicroFeeld, který sype jeho představitelka Michaela Novotná z rukávu, “Chceme totiž vnést lidem do jejich domovů myšlenku soběstačnosti a uvědomění si, že to může zvládnout každý z nás.”

Malá velká zelenina

Ne snad, že by bylo snadné pěstovat jakoukoliv libovolnou zeleninu – takzvanou mikrozeleninu či microgreens však lze s přístroji již pěstovat úspěšně. Jak říká Michaela, celý microfeeld se vpodstatě točí kolem způsobu pěstování, který svým vlastním testováním vyhodnotili za ten pro pěstování microgreens v domě nejsmysluplnější. 

“Jedná se o hydroponii ve formě takové, jak ji zprostředkovávají naše misky,” ilustruje Michaela postupy, které si lze prohlédnout i na MicroFeeld stánku na Maker Faire. To, co definuje microFeeld, jsou právě takové pěstební misky se síťkou na netkanou tkaninu, která slouží jako substrát pro rostliny. 

“Pěstovat microgreens lze i ve hlíně, nebo na vatě, v jakékoliv misce,” upřesňuje Michaela, “Jenom ten výsledek a pohodlnost toho procesu se budou lišit.” Celý proces si můžete pustit v krátkém videu níže. 

Hydroponie je z hlediska vhodnosti pro libovolný příbytek, energetické náročnosti i nutnosti hlídání podle autorů projektu řešení nejvýhodnější. A může nést plodiny celoročně – nejpopulárnější microgreens jsou připravené ke sklizni za pouhých 6 dnů a je jich po sklizení třeba 70-90 gramů. 

“Když svítíte rostlinám 16 hodin denně, což, pokud máte okno a parapet, dělat nemusíte, po ony řekněme 3-4 dny, kdy jsou rostliny světlu vystaveny, spotřebujete 0,33 – 0,46 kWh,” popisuje Michaela. 

Jaká je ale pro průměrného pěstitele náročnost nejenom energetická, nýbrž i časová? 

Pěstování s duší

Teoreticky by podobné pěstování šlo také automatizovat, ale právě automatizace není cílem MicroFeeld – nechtějí totiž mezi přírodu a člověka vrážet další bariéry jen proto, že to lze.

“Jako lidská společnost jsme zcela mylně přesvědčeni o tom, že automatizace všeho a je poslední překážkou našemu nekonečnému štěstí,” říká Michaela. 

Vypěstování misky microgreens, včetně sklizení, zabere podle Michaely zhruba 10 minut času za 1 týden. Microgreens jaksi rostou samy od sebe – jsou to, světe div se, živé organismy. A život si cestu najde.

Na opačné straně spektra je možná otázka, jestli lze na systémech MicroFeeld pěstovat i větší plodiny než mikrozeleninu. Orientace na microgreens nicméně vychází z toho, že to byl ten nejvhodnější začátek pro malý startup bez investic. 

“Je to něco, co jsme dokázali vytvořit sami jako jednotlivci, bez přílišné závislosti na okolí,” říká Michaela, “A navíc, pokud jsme chtěli poskytnout nějakou užitečnost domácnostem, pak se i microgreens zdají být tím dávajícím smysl – narozdíl od větší zeleniny je tam právě máloco, co se může pokazit, a nevyžaduje to, pro dobré výnosy, žádné speciální podmínky, které je pak už efektivnější zajišťovat ve větším.”

V budoucnu navíc možná MicroFeeld své možnosti rozšíří i na jiné možnosti pěstování. 

Co dává smysl

Ne snad, že by lidé z MicroFeeld měli jasně nalajnovaný plán dalšího růstu v mocnou korporaci. Přístup pěstování mikrozeleniny vzešel z niterné snahy dělat něco, co není jenom motivováno finančním prospěchem…

“Nebavilo nás už dělat nesmyslné neužitečné kraviny, které nikdy žádnému konkrétnímu člověku nikdy nepomohly k ničemu jinému, než aby měl víc jedniček a nul na kontě v bance,” vysvětluje Michaela, “Realita nám zatím vždy ukázala, že je silnější než jakýkoliv plán.”

Toho se chtějí lidé z MicroFeeld držet i nadále – a budou-li v tomto duchu dávat smysl i nové metody, jak přiblížit pěstování zeleniny k lidem, budete se o nich jednou moct přesvědčit i na stánku MicroFeeld na Maker Faire! 

“Mohu mluvit jen za sebe, když řeknu, že mým dlouhodobým plánem pro MicroFeeld je dělat pouze to, co v kontextu vyvíjejícího se světa dává smysl,” dodává Michaela Novotná. 

Vzniklo původně pro Maker Faire.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama